Polska. Funkcjonariusze Służby Granicznej wrócili z greckiej misji

 MD  /  15-10-2015

Po skończonej misji w Grecji, do kraju wrócili funkcjonariusze Straży Granicznej wraz z samolotem patrolowym M-28. 11 osobowa ekipa wylądowała na lotnisku w Gdańsku Rębiechowie w dniu 13 października.

11 funkcjonariusz Straży Granicznej pełniło od 19 września służbę patrolową na Morzu Śródziemnym w ramach współpracy z Agencją Frontex. Ich zadaniem było patrolowanie obszarów morskich, w pobliżu Grecji, w celu ujawnienia przypadków nielegalnej migracji.10 funkcjonariuszy oraz oficer łącznikowy stacjonowali w miejscowości Kalamata na Półwyspie Peloponez. Oficer łącznikowy pracował w Międzynarodowym Centrum Koordynacyjnym w Pireusie, natomiast pozostali członkowie misji stanowili skład dwóch załóg patrolujących obszar Morza Śródziemnego od strony granicy z Turcją.

Agencja Fronex powołana została w 2005 roku w celu koordynowania współpracy służb granicznych odpowiadających za ochronę zewnętrznych granic Unii Europejskiej. Działalność Agencji oparta jest na czterech sektorach: Granic Lądowych,  Granic Powietrznych, Granic Morskich i Operacji Powrotowych. Agencja Frontex koordynuje działalność Krajowych Punktów Kontaktowych działających w poszczególnych państwach.

W razie zaistniałej potrzeby funkcjonariusze z poszczególnych państw UE biorą udział w skoordynowanych działaniach kierowanych przez Agencję Frontex. Funkcjonariusze biorący bezpośredni udział w działaniach Agencji wchodzą w skład Europejskich Zespołów Straży Granicznej.

Funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej biorą czynny udział w działaniach Agencji Frontex, jak też korzystają z różnorodnego wsparcia oferowanego w ramach przynależności do Agencji. Obecnie w misjach Agencji Frontex uczestniczy 31 funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej.

W roku 2015 funkcjonariusze Straży Granicznej uczestniczyli w ponad 100 działaniach operacyjnych koordynowanych przez Agencję Frontex. Polegają one na bezpośrednim udziale w działaniach operacyjnych a także m.in. na profesjonalnej pomocy w zakresie nadzoru i patrolowaniu granic, procedur pierwszej i drugiej linii kontroli, tj. np. ustalania pochodzenia osób nielegalnie przekraczających granice, czy badania dokumentów na poziomie zaawansowanym

Źródło: Straż Graniczna

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Pojazdy elektryczne na niedostępne tereny »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »

pojazd elektryczny
latarka na broń

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

3 miesiące operacji #SilneWsparcie

Minęło 90 dni jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzą operacją pk. „Silne Wsparcie”. „Lokalizuj – Izoluj – Zabezpiecz – Przekaż” to działania mające na celu wsparcie Straży Granicznej...

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl