Denali Mount & Run Expedition 2015

Piotr  Bernabiuk  /  SPECIAL OPS 4/2015  /  05-10-2015
Fot. Marcin Kalita, Piotr Knop

Osiągnięcie szczytu sześciotysięcznika Denali przez dwuosobową ekspedycję kapitanów Marcina Kality i Piotra Knopa było efektem znakomitego przygotowania, świetnego wyposażenia i łaskawości kapryśnej góry.

Kapitan Marcin „Kali” Kalita uznał, że po trzykrotnym wejściu na Mount Blanc, Elbrus i Kilimandżaro, przyszedł czas na sześciotysięcznik McKinley. Już przed dwoma laty próbował zebrać zespół na wyprawę, byli nawet chętni, ale szybko został sam. Do projektu powrócił jesienią ubiegłego roku, próbując zachęcić do ekspedycji żołnierzy kochających góry, mających doświadczenie i odpowiednie przygotowanie do takiej wyprawy. Powoli formowała się, jak sam mówi, „ekipa marzeń”, ale z różnych powodów chętni kolejno odpadali.

Piotr rozmawiał także z podchorążym Marcinem Helakiem, zbierającym kolejne diamenty do Korony Ziemi, ale ten nie był przygotowany do pokonywania lodowca na skiturach, nartach przystosowanych do górskiej wędrówki. Wreszcie w składzie ekspedycji, oprócz samego Kality, został tylko jego niezawodny przyjaciel, kapitan Piotr „Pituś” Knop z JW Formoza.

Piotr może nie miał imponującego górskiego dorobku, ale jak to żołnierz Wojsk Specjalnych, był znakomicie przygotowany do działania w każdym terenie, do znoszenia trudów i radzenia sobie w nieprzewidzianych sytuacjach. A poza tym jest poszukiwaczem przygód, otwartym na nowe doświadczenia.

Przygotowania do wyprawy trwały ponad pół roku. Całą zimę kapitanowie trenowali, głównie w Tatrach Zachodnich, marsze na skiturach, ucząc się przy tym stabilnie ciągnąć sanki. Przerabiali też asekurację linową i awaryjne wyciąganie się nawzajem ze szczeliny lodowca. Pracowali konsekwentnie nad kondycją, planowali i gromadzili sprzęt oraz odzież do działania w ekstremalnych warunkach, bo wiedzieli, że góra jest ogromnie wymagająca – wietrzna, mroźna, o niestabilnej pogodzie.
Ponieważ wyprawa nie miała sponsora strategicznego, finansowali ją ze swoich pieniędzy, w ramach własnych urlopów, ale za to dostali znaczące wsparcie firm produkujących znakomitą odzież wyprawową. Wiedzieli, że wyruszają ubrani w to, co najlepsze.

Bezcenne okazało się wsparcie projektu przez majora Narcyza Sadłonia, znakomitego lekarza z doświadczeniem himalajskim, który nie mógł uczestniczyć w ekspedycji, ale zajął się dobudowaniem oprawy do surowego projektu wejścia na szczyt. Ruszył z promowaniem wyprawy, zaprojektował logo, założył stronę internetową i FB. Uznał, że sam wyjazd na Alaskę jest przedsięwzięciem nietuzinkowym, więc należy nadać mu oprawę i wypełnić dodatkową treścią. Między innymi tradycyjną już w Formozie działalnością charytatywną, na co zwraca uwagę kapitan Knop: „Jak już zdecydowaliśmy się na wielki wysiłek, to niech ta robota nie ogranicza się do wejścia i zejścia, ale służy szczytnemu celowi, w tym przypadku wsparciu fundacji KRS Formoza im. komandora Józefa Rembisza, poprzez zebranie pieniędzy dla żołnierzy poszkodowanych podczas służby oraz ich rodzin”.

Przeczytaj także: GISW OISW w Krakowie >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  11
Aktualność pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 4/2015

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


 


Polowanie - w jakim plecaku będzie najwygodniej »
plecak

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jak dopasować ring w butach »
buty taktyczne

 


 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Ewakuacja z okrętu podwodnego

Awaryjne opuszczanie okrętu podwodnego to jedna z najtrudniejszych czynności, jaka może wystąpić na morzu, dlatego musi być stale doskonalona. Od 15 do 19 lutego br. w Ośrodku Szkolenia Nurków i...

Aktualny numer

6/2020
SPECIAL OPS 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Droga cywila do WS
  • - 10 lat GISW
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl