Polska. Policyjne ćwiczenia „Obronność 15”

 MD  /  16-09-2015

Ćwiczenia o kryptonimie „Obronność 15” odbyły się 13 września i objęły teren całego kraju. Największe w historii policyjne ćwiczenia po II wojnie światowej objęły wszystkie komendy wojewódzkie policji, komendę stołeczną, szkoły policyjne a także rezerwistów mających przydział kadrowy do jednostek policji w czasie zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

Partnerem w sprawnym przeprowadzeniu ćwiczeń była administracja wojskowa. Głównym zadaniem niedzielnych ćwiczeń było sprawdzenie, w jaki sposób funkcjonują w praktyce mechanizmy i procedury powoływania rezerw osobowych do jednostek organizacyjnych Policji. Ćwiczeniami objęte zostały: komendy wojewódzkie Policji, Komenda Stołeczna Policji, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Szkoła Policji w Katowicach oraz w Pile. Nad sprawnym przygotowaniem oraz koordynacją całości czuwały jednostki organizacyjne Komendy Głównej Policji: Główny Sztab Policji, Biuro Finansów oraz Biuro Logistyki.

Podstawowym celem ćwiczeń było sprawdzenie funkcjonowania, w czasie rzeczywistym, systemu powoływania przyjęcia rezerw osobowych do jednostek policji. Sprawdzano i doskonalono funkcjonowanie punktów kontrolno-informacyjnych, wydawanie wyposażenia, przeszkolenie kadry jednostek zajmującej się przyjmowaniem osób. Rezerwiści mieli za zadanie zapoznać się miejscem wykonywanie docelowych zadań, specyfiką służby oraz podstawowymi zadaniami Policji. Ćwiczenia miały także wzmocnić współpracę z terenowymi organami administracji wojskowej. Analiza wniosków z ćwiczeń posłuży do lepszego funkcjonowania całego systemu.

W przedsięwzięciu uczestniczyli obserwatorzy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwa Generalnego  Rodzajów Sił Zbrojnych.

Do przeprowadzenia ćwiczeń zobligowało służby rozporządzenia Rady Ministrów z 4 marca 2015 r. w sprawie określenia liczby osób powołanych w 2015 r. do odbycia ćwiczeń w jednostkach przewidzianych do militaryzacji, a także zarządzenia, wydanego na podstawie upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, w sprawie określenia terminu tych ćwiczeń. Pieniądze na wykonanie ćwiczeń pochodziły ze środków budżetowych ujętych w Programie Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych Działu Administracji Rządowej Sprawy Wewnętrzne w latach 2013-2022, przeznaczonych na wydatki obronne.

Po raz pierwszy, tego rodzaju ćwiczenia w Policji odbyły się w połowie września 2014 r. w Szkole Policji w Słupsku. Nosiły wówczas kryptonim „Wzmocnienie 14” i trwały dwa dni. Polegały na sprawdzeniu wypracowanych procedur powoływania rezerw osobowych. Rezerwistom uatrakcyjniały czas zajęcia i pokazy. W ubiegłorocznych ćwiczeniach udział wzięli także przedstawiciele wszystkich komend wojewódzkich Policji i szkół policyjnych, zdobywając cenne doświadczenie. Zdobyta wiedza pozwoliła na sprawne przygotowania i prowadzenia ćwiczeń „Obronność 15”.

Źródło: Policja.pl

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Koszule taktyczne, które pozwalają wtopić się w tło »
latarka czołowa kurtka taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wspólna akcja Policji i SPKP w Zielonej Górze

Zielonogórscy policjanci zatrzymali pięć osób w związku z przestępstwami narkotykowymi. Do realizacji doszło po wielu tygodniach prowadzenia działań operacyjnych. Podejrzani usłyszeli zarzuty...

Aktualny numer

1/2020
SPECIAL OPS 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych
  • - Rangers z Lamego CTOE/FOE
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl