Polska. Policyjne ćwiczenia „Obronność 15”

 MD  /  16-09-2015

Ćwiczenia o kryptonimie „Obronność 15” odbyły się 13 września i objęły teren całego kraju. Największe w historii policyjne ćwiczenia po II wojnie światowej objęły wszystkie komendy wojewódzkie policji, komendę stołeczną, szkoły policyjne a także rezerwistów mających przydział kadrowy do jednostek policji w czasie zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

Partnerem w sprawnym przeprowadzeniu ćwiczeń była administracja wojskowa. Głównym zadaniem niedzielnych ćwiczeń było sprawdzenie, w jaki sposób funkcjonują w praktyce mechanizmy i procedury powoływania rezerw osobowych do jednostek organizacyjnych Policji. Ćwiczeniami objęte zostały: komendy wojewódzkie Policji, Komenda Stołeczna Policji, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Szkoła Policji w Katowicach oraz w Pile. Nad sprawnym przygotowaniem oraz koordynacją całości czuwały jednostki organizacyjne Komendy Głównej Policji: Główny Sztab Policji, Biuro Finansów oraz Biuro Logistyki.

Podstawowym celem ćwiczeń było sprawdzenie funkcjonowania, w czasie rzeczywistym, systemu powoływania przyjęcia rezerw osobowych do jednostek policji. Sprawdzano i doskonalono funkcjonowanie punktów kontrolno-informacyjnych, wydawanie wyposażenia, przeszkolenie kadry jednostek zajmującej się przyjmowaniem osób. Rezerwiści mieli za zadanie zapoznać się miejscem wykonywanie docelowych zadań, specyfiką służby oraz podstawowymi zadaniami Policji. Ćwiczenia miały także wzmocnić współpracę z terenowymi organami administracji wojskowej. Analiza wniosków z ćwiczeń posłuży do lepszego funkcjonowania całego systemu.

W przedsięwzięciu uczestniczyli obserwatorzy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwa Generalnego  Rodzajów Sił Zbrojnych.

Do przeprowadzenia ćwiczeń zobligowało służby rozporządzenia Rady Ministrów z 4 marca 2015 r. w sprawie określenia liczby osób powołanych w 2015 r. do odbycia ćwiczeń w jednostkach przewidzianych do militaryzacji, a także zarządzenia, wydanego na podstawie upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, w sprawie określenia terminu tych ćwiczeń. Pieniądze na wykonanie ćwiczeń pochodziły ze środków budżetowych ujętych w Programie Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych Działu Administracji Rządowej Sprawy Wewnętrzne w latach 2013-2022, przeznaczonych na wydatki obronne.

Po raz pierwszy, tego rodzaju ćwiczenia w Policji odbyły się w połowie września 2014 r. w Szkole Policji w Słupsku. Nosiły wówczas kryptonim „Wzmocnienie 14” i trwały dwa dni. Polegały na sprawdzeniu wypracowanych procedur powoływania rezerw osobowych. Rezerwistom uatrakcyjniały czas zajęcia i pokazy. W ubiegłorocznych ćwiczeniach udział wzięli także przedstawiciele wszystkich komend wojewódzkich Policji i szkół policyjnych, zdobywając cenne doświadczenie. Zdobyta wiedza pozwoliła na sprawne przygotowania i prowadzenia ćwiczeń „Obronność 15”.

Źródło: Policja.pl

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Pierwsze neutralizacje min w zespole NATO

Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 zrealizował swoją pierwszą bojową operację pod dowództwem Polskiego Kontyngentu Wojskowego – PKW Morze Północne. Na wodach terytorialnych...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl