Nigeria. W trakcie ofensywy odbito 180 osób porwanych przez Boko Haram

 MD  /  03-08-2015

Nigeryjska armia nadal prowadzi ofensywę w północno-wschodniej części kraju przeciwko rebeliantom z Boko Haram. W trakcie walk udało się odbić z rąk dżihady stów 178 osób – poinformowali w niedzielą przedstawiciele wojsk rządowych.

Walki, przeciwko członkom islamistycznego ugrupowania zbrojnego Boko Haram prowadzone są w północno – wschodniej części Nigerii. W pobliżu miasta Bama wojsko zniszczyło kilka obozów dżihadystów i jednocześnie odbiło uwięzionych przez nich 178 zakładników. Według informacji podanych przez armię wolność odzyskało 101 dzieci, 67 kobiet oraz 10 mężczyzn. Kolejnym sukcesem wojsk rządowych było pojmanie dowódcy rebeliantów działających w tamtym terenie.

Istniejące od 2002 roku ugrupowanie Boko Haram walczy o przekształcenie Nigerii w islamskie państwo wyznaniowe. Początkowo ich celem była walka z przejawami zachodniej cywilizacji, jednak od 2009 roku członkowie ugrupowania rozpoczęli walkę zbrojną.  Głównym celem jest utworzenie państwa islamskiego z szariatem, jako obowiązującym prawem. W 12 prowincjach leżących w północnej Nigerii, zamieszkiwanych w większości przez ludność wyznania muzułmańskiego, udało się już wprowadzić szariat, jako obowiązujące prawo. Prowincje południowe zamieszkane są głównie przez chrześcijan i tam szariat nie obowiązuje.

Członkowie Boko Haram w swej walce o wprowadzenie swoich idei nie wahają się zabijać ludzi, dokonywać zamachów samobójczych, palić całe wioski czy małe miasta. Nie obce są także metody polegające na uprowadzaniu ludności cywilnej z zaatakowanych miejscowości. Głośną sprawą jest porwanie ponad 300 dziewcząt ze szkoły w miejscowości Chibok w kwietniu 2014 roku. Kilkadziesiąt z nich zdołało uciec z niewoli dzihadystów, jednak los 219 dziewcząt jest nadal nieznany. W sprawę uwolnienia dziewcząt, oprócz sił nigeryjskich zaangażowali się także eksperci z USA. Mimo to działania nie przyniosły dotąd pożądanego skutku w postaci uwolnienia zakładniczek.

Od kilku miesięcy, po zmianie prezydenta, armia nigeryjska prowadzi ofensywę przeciwko Boko Haram przynoszącą coraz więcej sukcesów. Rebelianci są wypierani z dotychczas zajmowanych przez siebie terenów, uwalniani są kolejni porwani prze nich ludzie.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Pojazdy elektryczne na niedostępne tereny »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »

pojazd elektryczny
latarka na broń

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

3 miesiące operacji #SilneWsparcie

Minęło 90 dni jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzą operacją pk. „Silne Wsparcie”. „Lokalizuj – Izoluj – Zabezpiecz – Przekaż” to działania mające na celu wsparcie Straży Granicznej...

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl