Jemen. Rebelianci z ruchu Huti wyparci z portu w Adenie

 MD  /  15-07-2015

Rebelianci z szyickiego ruchu Huti zostali wyparci w środę z jemeńskiego portu w Adenie. W ofensywie na Aden uczestniczą od wtorku członkowie milicji jemeńskiej oraz siły Arabii Saudyjskiej – informuje agencja Reutera.

W miniony wtorek siły wierne prezydentowi Abd ar-Raba Mansur al-Hadiemu rozpoczęły ofensywę na miasto Aden, miasto leżące nad Morzem Arabskim. Po desancie i opanowaniu lotniska sprzymierzeni zaczęli odbijać z rąk rebeliantów Huti kolejne tereny w mieście. Kolejne dzielnice zostały zdobyte przez Jemeńczyków oraz Saudyjczyków. Ciężkie walki zostały stoczone w dzielnicy Krater, w której zlokalizowany jest pałac prezydencki. Także o kolejne dzielnice toczyły się zażarte walki, lecz rebelianci Huti musieli je opuścić. Aden został ponownie zdobyty przez oddziały wierne prezydentowi Hadiemu po okupowaniu go przez rebeliantów od marca tego roku.

Sam prezydent Abd ar-Raba Mansur al-Hadi po rozpoczęciu rebelii przez szyitów z plemienia Huti i opanowaniu stolicy schronił się w Arabii Saudyjskiej. Poprosił władze tego kraju o wsparcie wojskowe dla swoich oddziałów walczących z rebeliantami.

Walki w Adenie pociągnęły za sobą wiele ofiar po obydwu walczących stronach. W związku z dużą liczbą rannych szpitale w Adenie apelują o oddawanie krwi, gdyż zaczyna jej brakować dla pacjentów.

W ubiegłym tygodniu obie walczące ze sobą strony ogłosiły zawarcie rozejmu humanitarnego pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). W trakcie jego trwania organizacje humanitarne miały dostarczyć żywność, wodę oraz leki dla cywilnej ludności Jemenu. Niestety po dwóch godzinach obowiązywania rozejm został zerwany.

W związku z trwająca od kilku miesięcy wojną domową miliony Jemeńczyków cierpią z powodu braku żywności, dostępu do wody pitnej, środków higieny osobistej oraz lekarstw. Wielu z nich, szacunki mówią o ponad milionie osób, musiało opuścić dotychczasowe miejsca zamieszkania. Konflikt pochłonął także od marca ponad 3200 ofiar, w połowie są to cywile.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl