Nigeria. Członkowie Boko Haram zabili około 100 osób w wiosce Kukawa

 MD  /  03-07-2015

W czwartek w godzinach wieczornych mieszkańcy wioski Kukawa modlący się w meczetach lub przygotowujący posiłki z okazji ramadanu zostali zaatakowani przez kilkudziesięciu członków radykalnego islamskiego ugrupowania Boko Haram. Wśród ofiar mordu znajdują się także kobiety oraz dzieci.

Atak dżihadystów z Boko Haram nastąpił na wioskę położoną w pobliżu jeziora Czad, w czasieie, gdy mężczyźni i chłopcy byli w trakcie wieczornych modłów z okazji trwającego muzułmańskiego święta – ramadanu. Wioskę, leżącą w północno-wschodniej części kraju, zaatakowała grupa około 50 mężczyzn, który wtargnęli na jej teren na motocyklach. Część z nich zabijała mężczyzn znajdujących się w meczetach, pozostali strzelali do kobiet i dzieci będących w domach i przygotowujących wieczorny posiłek.

Kukawa położona jest około 90 km na północ od dwumilionowego miasta Maiduguri. Informacja o dokonanej masakrze dotarła do Maiduguri w czwartek wieczorem.

Po dokonanej masakrze ekstremiści podpalili wioskę Kukawa oraz sąsiednią osadę niszcząc prawie całkowicie cztery meczety.

Członkowie radykalnego islamskiego ugrupowania Boko Haram walczą zbrojnie od kilku lat na terenie Nigerii dążąc do przekształcenie tego kraju w wyznaniowe państwo islamskie. Główny cel to walka z przejawami wszystkiego, co przypomina cywilizację zachodu oraz wprowadzenie szariatu, jako obowiązującego prawa. Za pomocą terroru starają się wcielić swoja ideologię w życie. W północnej części Nigerii udało się już wprowadzić prawo szariatu. Obowiązuje ono w 12 stanach Nigerii. Członkowie Boko Haram chcą przejąć władzę na terenie Nigerii a swoją ideologię wdrażają siłą w sąsiednich państwach.

 Ostatnie miesiące przynoszą duże straty terytorialne oraz w ludziach, gdyż Nigeria i sąsiadujące z nią państwa zawiązały sojusz w celu walki z islamskimi rebeliantami. Członkowie Boko Haram wypierani są z wcześniej zdobytych terenów, ale chcąc zastraszyć okoliczna ludność organizują zbrojne ataki na miejscowości i w okrutny sposób mordują ich mieszkańców.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


 Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia » 

kamizelka taktyczna

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zmieści Crafter »

plecak taktyczny

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

WOT i PKP S.A. – Razem Dla Bezpieczeństwa

25 maja br. Wojska Obrony Terytorialnej podpisały porozumienie o współpracy z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. Głównym celem porozumienia jest wzmocnienie zdolności obronnych Polski i...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl