4. rocznica powstania Jednostki Wojskowej AGAT

Błażej  Bierczyński  /  26-06-2015
Fot. Andrzej Krugler

Najmłodsza z polskich jednostek Wojsk Specjalnych, JW AGAT, obchodzi dziś czwartą rocznicę powstania. Wywodząca się z gliwickiego oddziału Żandarmerii Wojskowej, pielęgnuje tradycje Armii Krajowej, wspiera w działaniach GROM, Komandosów z Lublińca czy operatorów FORMOZY, na bieżąco zdobywając doświadczenie w zagranicznych misjach.

W ramach obchodów święta JW AGAT odbył się uroczysty apel, wręczono wyróżnienia, medale i odznaczenia wojskowe, wśród których znalazły się Gwiazdy Iraku i Afganistanu, przyznane za wybitną służbę poza granicami kraju. Zorganizowano także pokaz wyposażenia oraz wojskowy piknik.

Jednostka wojskowa AGAT działała w ramach PKW w Afganistanie, stanowiła „odwód” zgrupowania wojsk specjalnych, a pod Hindukuszem w 2014 r. jej operatorzy służyli w strukturach Dowództwa Operacji Specjalnych NATO w Grupie Zabezpieczenia Wycofania Zespołu Wojsk Specjalnych. Jednostka osiągnie pełną gotowość bojową w przyszłym roku.

JW AGAT  została powołana 30 czerwca 2011 r. na podstawie decyzji Bogdana Klicha, ówczesnego Ministra Obrony Narodowej. Z dniem 1 lipca 2011 roku, Jednostka Wojskowa AGAT weszła w podporządkowanie Dowództwa Wojsk Specjalnych. Sformowano ją na bazie rozwiązanego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Gliwic. Po konsultacjach z weteranami Armii Krajowej, jednostka przejęła tradycje oddziału dywersji bojowej Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK -„AGAT”, zaś jej patronem został gen. dyw. Stefan Rowecki „Grot”. Nazwa „AGAT” powstała ze złożenia słów Anty-Gestapo, czyli celu numer jeden dla oddziału, którego zadaniem było wykonywanie wyroków śmierci na hitlerowcach, wydanych przez Polskie Państwo Podziemne. Żołnierze „AGAT-u” Armii Krajowej zasłynęli m.in. udanym zamachem na „kata Warszawy” - dowódcę SS i policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa, gen. Franza Kutscherę.

Dowódcą utworzonej JW AGAT został były oficer GROM-u, płk Sławomir Berdychowski ps. „Czarny” i to właśnie on poprowadził pierwszą selekcję, by stworzyć kadrowy trzon. Obecnie struktura JW AGAT to dowództwo, sztab, trzy zespoły szturmowe oraz zespoły wsparcia i zabezpieczenia logistycznego. W ubiegłym roku na czele jednostki płk Berdychowskiego zastąpił płk Sławomir Drumowicz. Wśród gliwickich specjalsów znajdują się weterani misji w Kongu, Czadzie, Iraku, Afganistanie, Libanie, Kosowie czy Bośni i Hercegowinie, co dodatkowo podnosi wartość bojową jednostki.

 

Na podstawie materiałów własnych i polska-zbrojna.pl

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jakie elemnty munduru nie mogą zawieźć w akcji»

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


55 litrów na jak długo wystarczy »
 plecak taktyczny

 


Przeczytaj  - Operator 594 »

Wybierz buty odpowiednie do misji specjlnych »

operator

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Czego nie wiesz o strzelnicach modułowych » 
zasilanie strzelnice modułowe

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz »
zegraki taktyczne

 


Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Prosty sposób na wzmoznienie celności »
latarki taktyczny

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

102. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

W sobotę, 28 listopada br., mięły 102 lata odkąd marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie, Marynarka Wojenna wykonuje...

Aktualny numer

4/2020
SPECIAL OPS 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - 30 lat ZW
  • - GOI SOK
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl