4. rocznica powstania Jednostki Wojskowej AGAT

Błażej  Bierczyński  /  26-06-2015
Fot. Andrzej Krugler

Najmłodsza z polskich jednostek Wojsk Specjalnych, JW AGAT, obchodzi dziś czwartą rocznicę powstania. Wywodząca się z gliwickiego oddziału Żandarmerii Wojskowej, pielęgnuje tradycje Armii Krajowej, wspiera w działaniach GROM, Komandosów z Lublińca czy operatorów FORMOZY, na bieżąco zdobywając doświadczenie w zagranicznych misjach.

W ramach obchodów święta JW AGAT odbył się uroczysty apel, wręczono wyróżnienia, medale i odznaczenia wojskowe, wśród których znalazły się Gwiazdy Iraku i Afganistanu, przyznane za wybitną służbę poza granicami kraju. Zorganizowano także pokaz wyposażenia oraz wojskowy piknik.

Jednostka wojskowa AGAT działała w ramach PKW w Afganistanie, stanowiła „odwód” zgrupowania wojsk specjalnych, a pod Hindukuszem w 2014 r. jej operatorzy służyli w strukturach Dowództwa Operacji Specjalnych NATO w Grupie Zabezpieczenia Wycofania Zespołu Wojsk Specjalnych. Jednostka osiągnie pełną gotowość bojową w przyszłym roku.

JW AGAT  została powołana 30 czerwca 2011 r. na podstawie decyzji Bogdana Klicha, ówczesnego Ministra Obrony Narodowej. Z dniem 1 lipca 2011 roku, Jednostka Wojskowa AGAT weszła w podporządkowanie Dowództwa Wojsk Specjalnych. Sformowano ją na bazie rozwiązanego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Gliwic. Po konsultacjach z weteranami Armii Krajowej, jednostka przejęła tradycje oddziału dywersji bojowej Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK -„AGAT”, zaś jej patronem został gen. dyw. Stefan Rowecki „Grot”. Nazwa „AGAT” powstała ze złożenia słów Anty-Gestapo, czyli celu numer jeden dla oddziału, którego zadaniem było wykonywanie wyroków śmierci na hitlerowcach, wydanych przez Polskie Państwo Podziemne. Żołnierze „AGAT-u” Armii Krajowej zasłynęli m.in. udanym zamachem na „kata Warszawy” - dowódcę SS i policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa, gen. Franza Kutscherę.

Dowódcą utworzonej JW AGAT został były oficer GROM-u, płk Sławomir Berdychowski ps. „Czarny” i to właśnie on poprowadził pierwszą selekcję, by stworzyć kadrowy trzon. Obecnie struktura JW AGAT to dowództwo, sztab, trzy zespoły szturmowe oraz zespoły wsparcia i zabezpieczenia logistycznego. W ubiegłym roku na czele jednostki płk Berdychowskiego zastąpił płk Sławomir Drumowicz. Wśród gliwickich specjalsów znajdują się weterani misji w Kongu, Czadzie, Iraku, Afganistanie, Libanie, Kosowie czy Bośni i Hercegowinie, co dodatkowo podnosi wartość bojową jednostki.

 

Na podstawie materiałów własnych i polska-zbrojna.pl

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


 Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia » 

kamizelka taktyczna

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zmieści Crafter »

plecak taktyczny

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

WOT i PKP S.A. – Razem Dla Bezpieczeństwa

25 maja br. Wojska Obrony Terytorialnej podpisały porozumienie o współpracy z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. Głównym celem porozumienia jest wzmocnienie zdolności obronnych Polski i...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl