Nigeria.12-latka sprawczynią samobójczego zamachu

 MD  /  24-06-2015

Dziś rano w mieście Damturu, w północno-wschodniej części Nigerii, doszło do samobójczego zamachu. W wyniku wysadzenia się przez 12 letnią dziewczynkę śmierć poniosło 10 osób, kolejnych kilkadziesiąt zostało rannych.

Zamach miał miejsce na zatłoczonym bazarze w Damturu około godziny 11-tej czasu lokalnego. Według świadków sprawczynią zamachu była dziewczynka w wieku około 12 lat. Uzbrojona w ładunki wybuchowe, przytwierdzone do ciała skierowała się do działu sprzedaży włókien. Po wejściu w tłum targujących się kupców i klientów zdetonowała ładunki wybuchowe.  

Dzisiejszy zamach przypisywany jest islamskiej organizacji terrorystycznej Boko Haram.

Jest to już kolejny samobójczy zamach przeprowadzony w ten sposób w ciągu kilku ostatnich dni. W poniedziałek 17-letni młodzieniec dokonał samobójczego zamachu bombowego na przystanku autobusowym niedaleko targu rybnego mieście Maiduguri. W wyniku eksplozji zabitych zostało, co najmniej 20 osób, kilkadziesiąt kolejnych odniosło obrażenia.

Według osób prowadzących śledztwo za obydwa zamachy obarczyć należy terrorystów z Boko Haram. Wykorzystują oni kilkuletnie dziewczynki oraz młode kobiety do przeprowadzania zamachów samobójczych.

Boko Haram od lutego b.r. ponosi coraz większe straty w walce z siłami rządowymi na terenie Nigerii. Zmasowana ofensywa wojskowa oraz przystąpienie do walki z Boko Haram państw sąsiadujących z Nigerią powoduje spychanie terrorystów do mało dostępnych terenów. Odcinani od reszty kraju islamscy radykałowie chcą za pomocą zamachów samobójczych przypomnieć o swojej działalności.

Po wybraniu na stanowisko prezydenta Nigerii Muhammada Buhari samobójcze ataki nasiliły się. Nowo wybrany w maju prezydent zapowiedział walkę do całkowitego zniszczenia działającej zbrojnie, od 2009 roku, organizacji Boko Haram. W samobójczych zamachach Gina na terenie Nigerii głównie osoby cywilne.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Wybierz najlepszy pakiet ratunkowy dla czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Ćwiczenia sił specjalnych pk. Black Swan 2022

W czwartek 12 maja w bazie lotniczej Szolnok, położonej w środkowych Węgrzech zakończyły się międzynarodowe ćwiczenia sił specjalnych Black Swan 2022. W ćwiczeniach organizowanych przez NATO...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl