Petri Sarjanen „Biała Śmierć .Najskuteczniejszy snajper w historii wojen – Simo Häyhä

Jakub Grodzki  /  27-05-2015

 Wraz z końcem listopada 1939 roku, kilka miesięcy po zajęciu terenu krajów nadbałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii, niespełna trzy miesiące po zdradzieckiej napaści na Polskę wzrok Józefa Stalina skierował się na niewielką Finlandię. Kraj, który w toku ciężkich walk wojny domowej wybił się na niepodległość w 1917 roku.  

 

Początek wojny zimowej – dzisiaj częściowo zapomnianego konfliktu pozostającego w cieniu II wojny światowej, był również czasem rodzenia się legend tej twardej, bezpardonowej walki, będącej dla Finów kwestią najwyższej wagi – zachowania niepodległości. Naprzeciw setek czołgów, dział i samolotów oraz tysięcy czerwonoarmistów stanęła cierpiąca na braki w wyposażeniu, dysponująca przestarzałym uzbrojeniem zaledwie 300-tysięczna armia fińska.

Starcie, które miało być szybkim zwycięstwem okazało się morderczym zmaganiem Dawida z Goliatem. Walką, która udowodniła, że patriotyzm, wiara w ojczyznę i upór stanowią niejeden raz większą siłę niż nieprzebrane zasoby broni i amunicji.

SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ >>
SPRAWDŹ CENĘ >>

Wojna zimowa trwająca od 30 listopada 1939 roku do 13 marca 1940 przyniosła także wielkie bohaterstwo, a w ogniu walki zrodziły się podziwiane po dziś legendy. Jak inaczej bowiem można określić skromnego chłopa z Karelii – Simo Häyhä, który pomimo upływu lat nadal uważany jest za najskuteczniejszego snajpera w historii działań zbrojnych. W zależności od zestawienia przypisuje się mu od 505 do 542 trafień, które uzyskał ze standardowej broni oddziałów fińskiej samoobrony – karabinu M28-30 zwanego przez żołnierzy „szpicem”. Wynik ten jest tym znaczniejszy, iż Simo nigdy nie korzystał z celownika optycznego pomimo tego, że miał dostęp do zdobycznych karabinów snajperskich wroga wyposażonych w lunety. Historia Simo Häyhä opisana w książce Petri Sarjanen’aBiała śmierć

Najskuteczniejszy snajper w historii wojen, ukazuje drogę skromnego Fina do sławy, ukazuje również coś więcej niż dzień powszedni frontowej walki, mianowicie to, jak Finowie odbierali toczącą się wojnę i jak do niej podchodzili. W przypadku Simo walka na foncie była naturalną powinnością, a eliminowanie kolejnych Rosjan było spełnieniem danej obietnicy.

"Simo obiecał bratu, że rodzinne gospodarstwo pozostanie w rękach dotychczasowych właścicieli. Dlatego spędzał na pozycjach strzeleckich wiele godzin dziennie: nie z powodu rozgoryczenia, nie dla zemsty, ale by móc uprawiać oddziedziczoną po ojcu ziemię."

Walka w jego przypadku wynikała z poczucia patriotyzmu, przywiązania do ojcowizny, jednak umiejętności, którymi się wykazał były wynikiem, obok naturalnych, predyspozycji wielu godzin spędzonych w lesie na podchodzeniu zwierzyny oraz godzin spędzonych na wojskowych ćwiczeniach strzeleckich.

W latach 30-dziestych podczas jednych z takich ćwiczeń dano mu 16 sztuk amunicji i polecono wystrzelić jak najszybciej potrafi do oddalonej tarczy. W ciągu minuty w tarczy pojawiło się 16 otworów. Jednak pomimo tych wybitnych zdolności, jako podoficer w pierwszych dniach wojny dowodził drużyną, dopiero po pewnym czasie dowódca stwierdził, że Simo musi robić to co najlepiej potrafi – strzelać do wroga.

Obok pewnej ręki i doskonałego wzroku w jego śmiertelnej pracy pomagały mu wrodzona cierpliwość, opanowanie oraz nabyte w trakcie licznych polowań umiejętności. Taka konfiguracja stworzyła doskonałego strzelca wyborowego, który pomimo braku szkolenia w tym kierunku sam wiedział jak opanować oddech, rozluźnić ciało, zamaskować stanowisko, czy podejść wroga. „Przy strzelaniu do ruchomego celu trzeba uwzględnić poprawkę, Można ją określić, gdy zna się odległość, prędkość lotu pocisku i prędkość poruszania się celu.


Ocena opadu i poprawki nie stanowi jednak wcale jedynego czynnika, które strzelec musi wziąć pod uwagę. Lufa Szpica ma gwint prawoskrętny. To powoduje tak zwany odrzut obrotowy, który ściąga kulę na prawo od celu. Opór powietrza kieruje ją natomiast nieco w lewo. Oprócz tego powinno uwzględnić się wpływ wiatru. (…) Simo Häyhä nie należał do ludzi drobiazgowych; strzelał, wykorzystując doświadczenie, jakie nabył po wystrzeleniu tysięcy kul. Matematyczne wzory ani krzywe balistyczne nie interesowały go specjalnie.”

Petri Sarjanen opisując drogę Simo Häyhä, w szczególności okres wojny zimowej nie omieszkał przedstawić czytelnikowi dalszych losów fińskiego bohatera. Mimo sukcesu, odznaczeń i promocji do stopnia oficerskiego czas nie poskąpił mu także przykrości, z których jedna była szczególnie ciężka. Jego niecodzienne umiejętności były też jego tragedią i z ich powodu po wojnie cierpiał szykany słysząc – Robiłeś co trzeba, ale byłeś za dobry. Równie dobrze Simo mógł być oskarżony o to, że kochał swoją ojczyznę zbyt mocno.

Śmiertelny tryumf Simo Häyhä ukazany przez Petri Sarjanana jest ciekawym wkładem w kształtowanie się świadomości i wizerunku wojny zimowej w kulturze masowej. Właśnie takie książki, ukazujące losy prostych żołnierzy popychanych do walki patriotyzmem świadczą o tym jaka to była wojna i o jak wysoką stawkę się toczyła. Simo, którego nie doścignęli ani najlepszy snajper radziecki – Iwan Fiodorenko, który odnotował na swoim koncie 500 trafień, ani najsłynniejszy strzelec z tego okresu – Wasilij Zajcew (400 trafień) jest także swoistym symbolem Finlandii tamtych dni – mały człowiek wielkiego ducha, hartu i odporności walczący w przeważającym wrogiem, tak samo jak jego mały kraj.  

Biała Śmierć, Najskuteczniejszy snajper w historii wojen, Simö Häyhä, Rok: 2013, Replika

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


Vademecum survivalowe Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
vademecum-survivalowe przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To kompendium praktycznej wiedzy o tym jak przetrwać i wyjść cało z prawie każdej opresji, bez względu czy zdarzy się ona w lesie, górach, czy podejrzanej uliczce miasta (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wojska Specjalne ćwiczą w Gruzji

Ponad 2,5 tys. żołnierzy z 15 państw bierze udział w amerykańsko-gruzińskich manewrach „Agile Spirit ’21”, które zostały zainaugurowane w poniedziałek w bazie Senaki. Wśród ćwiczących są także...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl