25 lat i przyszłość JW GROM naukowym okiem

Błażej  Bierczyński  /  26-05-2015

13 maja br. w Krakowie, w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się konferencja naukowa „25-lecie Jednostki Wojskowej GROM. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”. Przedstawiono nie tylko historię działania jednostki, ale również omówiono GROM jako silną i rozpoznawalną polską markę.

Konferencję zorganizował Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych oraz Sekcja Wojskowości i Konfliktów Zbrojnych Koła Naukowego Bezpieczeństwa Narodowego UJ. Celem wydarzenia było podsumowanie działalności JW GROM w ciągu ćwierćwiecza istnienia jednostki, jak również omówienie przyszłości czy zbudowanego wizerunku. Wśród prelegentów znalazł się płk Piotr Gąstał – dowódca JW. GROM, ppłk Andrzej Kruczyński – były dowódca zespołu bojowego jednostki oraz Andrzej Wojtas i Jarosław Rybak, reprezentujący wojskowe media i publicystykę poświęconą wojskom specjalnym. Otwarcia dokonał prof. dr hab. Andrzej Mania - prorektor UJ ds. dydaktycznych.

SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ >>
25 lat GROM
SPRAWDŹ CENĘ >>

Płk. Gąstał omówił historię i obecny status JW GROM, w tym zadania realizowane na terenie kraju i zagranicą. Szczególne ciekawy dla słuchaczy był profil „GROM-owca” – doskonałego kandydata do służby. Uczestnicy wykładu poznali też kulisy szkolenia, które każdy żołnierz musi przejść, by móc usłyszeć „Witamy w GROM-ie!” i by na jego ramieniu znalazła się upragniona naszywka „Cichociemny”. Płk. Gąstał podkreślał, jak ważni są ludzie tworzący jednostkę taką jak GROM, co w swojej części potwierdził redaktor Andrzej Wojtas.

Wystąpienie ppłk Andrzeja Kuczyńskiego – „Działalność żołnierzy JW. GROM po odejściu ze służby. Zaangażowanie byłego dowódcy Zespołu Bojowego JW GROM w proces zabezpieczania EURO 2012”, bazowało na jego doświadczeniu. Autor poświęcił je perspektywom rozwoju i pracy, jakie żołnierze GROM-u mają przed sobą po przejściu do „cywila” oraz wyjątkowym umiejętnościom będącym atutami w dalszej karierze zawodowej poza jednostką, jak np. podczas zabezpieczania masowych imprez sportowych.

Spojrzenie od strony marketingu & PR, przedstawił Jarosław Rybak podczas wykładu „GROM jako marka. Nowoczesne narzędzia komunikacji społecznej do budowy wizerunku jednostki specjalnej”, skupiając się m.in. na symbolach i tradycjach, do których odwołują się poszczególne jednostki „specjalsów”. Nie zabrakło odniesień do popkultury i wizerunku żołnierzy w oczach społeczeństwa.

Ostatnie wystąpienie – „King Abdullah II Special Operations Traning Centre jako przykład udanej kooperatywy publiczno-prywatnej w sektorze obronności” Piotra Niżyńskiego, było poświęcone wykorzystywaniu obiektów wojskowych, takich jak np. ośrodek treningowy w Jordanii, w komercyjny sposób.

Po prezentacjach nadszedł czas na pytania, których nie zabrakło ze strony studentów i wykładowców UJ oraz zaproszonych ekspertów. Bardzo duże zainteresowanie i interakcja ze strony słuchaczy potwierdziły słuszność organizacji konferencji oraz konieczność rozszerzenia współpracy świata naukowego z Siłami Zbrojnymi RP.

 

Na podstawie materiału Pani Anny Koman (Uniwersystet Jagielloński, Bezpieczeństwo Narodowe).

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Polowanie - w jakim plecaku będzie najwygodniej »
plecak

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jak dopasować ring w butach »
buty taktyczne

 


 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej ćwiczą na poligonie

Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej od 11 stycznia br. szkolą się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Dębie. W szkoleniu poligonowym bierze udział 16 batalion...

Aktualny numer

6/2020
SPECIAL OPS 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Droga cywila do WS
  • - 10 lat GISW
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl