Konferencję zorganizował Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych oraz Sekcja Wojskowości i Konfliktów Zbrojnych Koła Naukowego Bezpieczeństwa Narodowego UJ. Celem wydarzenia było podsumowanie działalności JW GROM w ciągu ćwierćwiecza istnienia jednostki, jak również omówienie przyszłości czy zbudowanego wizerunku. Wśród prelegentów znalazł się płk Piotr Gąstał – dowódca JW. GROM, ppłk Andrzej Kruczyński – były dowódca zespołu bojowego jednostki oraz Andrzej Wojtas i Jarosław Rybak, reprezentujący wojskowe media i publicystykę poświęconą wojskom specjalnym. Otwarcia dokonał prof. dr hab. Andrzej Mania - prorektor UJ ds. dydaktycznych.
SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ >> |
![]() |
SPRAWDŹ CENĘ >> |
Płk. Gąstał omówił historię i obecny status JW GROM, w tym zadania realizowane na terenie kraju i zagranicą. Szczególne ciekawy dla słuchaczy był profil „GROM-owca” – doskonałego kandydata do służby. Uczestnicy wykładu poznali też kulisy szkolenia, które każdy żołnierz musi przejść, by móc usłyszeć „Witamy w GROM-ie!” i by na jego ramieniu znalazła się upragniona naszywka „Cichociemny”. Płk. Gąstał podkreślał, jak ważni są ludzie tworzący jednostkę taką jak GROM, co w swojej części potwierdził redaktor Andrzej Wojtas.
Wystąpienie ppłk Andrzeja Kuczyńskiego – „Działalność żołnierzy JW. GROM po odejściu ze służby. Zaangażowanie byłego dowódcy Zespołu Bojowego JW GROM w proces zabezpieczania EURO 2012”, bazowało na jego doświadczeniu. Autor poświęcił je perspektywom rozwoju i pracy, jakie żołnierze GROM-u mają przed sobą po przejściu do „cywila” oraz wyjątkowym umiejętnościom będącym atutami w dalszej karierze zawodowej poza jednostką, jak np. podczas zabezpieczania masowych imprez sportowych.
Spojrzenie od strony marketingu & PR, przedstawił Jarosław Rybak podczas wykładu „GROM jako marka. Nowoczesne narzędzia komunikacji społecznej do budowy wizerunku jednostki specjalnej”, skupiając się m.in. na symbolach i tradycjach, do których odwołują się poszczególne jednostki „specjalsów”. Nie zabrakło odniesień do popkultury i wizerunku żołnierzy w oczach społeczeństwa.
Ostatnie wystąpienie – „King Abdullah II Special Operations Traning Centre jako przykład udanej kooperatywy publiczno-prywatnej w sektorze obronności” Piotra Niżyńskiego, było poświęcone wykorzystywaniu obiektów wojskowych, takich jak np. ośrodek treningowy w Jordanii, w komercyjny sposób.
Po prezentacjach nadszedł czas na pytania, których nie zabrakło ze strony studentów i wykładowców UJ oraz zaproszonych ekspertów. Bardzo duże zainteresowanie i interakcja ze strony słuchaczy potwierdziły słuszność organizacji konferencji oraz konieczność rozszerzenia współpracy świata naukowego z Siłami Zbrojnymi RP.
Na podstawie materiału Pani Anny Koman (Uniwersystet Jagielloński, Bezpieczeństwo Narodowe).