USA. US Navy otrzyma nowe pociski przeciwrakietowe

 MD  /  06-05-2015

Nowe pociski przeciwrakietowe Standard SM-3 Block IB ma dostarczyć dla US Navy koncern Raytheon. Umowa opiewa na dostarczenie 44 pocisków z możliwością rozszerzenia dostaw.

Pociski Standard SM-3 Block IB są jednym z elementów wyposażenia przeciwrakietowego US Navy Aegis BMD. Obecnie montowane na okrętach nawodnych marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych są wykorzystywane operacyjnie.

Wartość podpisanego kontraktu z koncernem Raytheon wynosi 559,2 mln USD. Umowa przewiduje dostarczenie armii amerykańskiej 44 pocisków z możliwością rozszerzenia jej do 52 sztuk. Producent zobowiązał się jednocześnie do przeprowadzenia prac mających na celu modyfikację silnika rakietowego. Zawarta umowa przewiduje dostarczenie pocisków przeciwrakietowych Standard SM-3 Block IB najpóźniej do kwietnia 2018 roku. Pociski te wdrażane są na wyposażenie armii w ramach etapowego rozwoju sił obrony przeciwrakietowej tzw. Phased Adaptive Approach.

Pociski przeciwrakietowe RIM-161 Standard Missile 3 Block (SM-3 Block IB) należą do rodziny kinetycznych pocisków antybalistycznych przeznaczonych do zwalczania pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu. Do wyeliminowania celu broń ta wykorzystuje energię kinetyczną, powstałą na skutek bezpośredniego, punktowego uderzenia głowicy w planowany obiekt z dużą prędkością – około 3,2 km/s. Zamontowano w nich zaawansowany dwukolorowy system wyszukiwawczy oraz systemu TDACS (Throttling Divert and Attitude Control System) do manewrów w locie. Dwukolorowy sensor wersji Block IB zwiększa możliwości pozyskania danych o celu oraz jego odróżniania od wabików i celów fałszywych. Pociski te - wraz z całym systemem Aegis BMD - są jednym z podstawowych elementów amerykańskiego systemu obrony antybalistycznej Ballistic Missile Defense.

Do końca 2015 roku wyrzutnie rakiet tego typu, które będą rozlokowane w Rumunii mają osiągnąć zdolność bojową. Z kolei system Aegis Ashore, jaki powstanie w Polsce ma według oficjalnych informacji Missile Defense Agency zostać uzbrojony zarówno w pociski Standard SM-3 Block IB, jak i Block IIA. Wersja Block IIA, służy również do niszczenia pocisków o zasięgu międzykontynentalnym.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wspólne szkolenie JWK z GOPR

W ostatnich dniach odbyło się wspólne szkolenie naszych żołnierzy z K9 wraz z Podkomisją Psów Ratowniczych GOPR, w miejscach idealnym do ćwiczeń – w kopalni węgla kamiennego, kopalni uranu oraz...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl