Demokratyczna Republika Konga. Zabici zostali dwaj żołnierze ONZ

 MD  /  06-05-2015

W Demokratycznej Republice Konga śmierć poniosło dwóch tanzańskich żołnierzy będących członkami misji stabilizacyjnej ONZ. Czterech innych uważa się z zaginionych a kolejnych 13 zostało rannych - poinformowała ONZ.

Żołnierze misji stabilizacyjnej ONZ, o nazwie (MONUSCO), działającej na terenie Demokratycznej Republiki Konga wpadli w zasadzkę w nocy z wtorku na środę. Grupa napastników podejrzewanych o przynależność do ugrupowania Sojusz Sił Demokratycznych (ADF) ostrzelała ich we wschodniej części kraju.

Członkowie tego ugrupowania dokonują ataków zarówno na ludność cywilną, jak też na żołnierzy działających w ramach misji stabilizacyjnej ONZ.

Misja Stabilizacyjna Organizacji Narodów Zjednoczonych w Demokratycznej Republice Konga (MONUSCO) została powołana przez Radę Bezpieczeństwa ONZ 28 maja 2010 roku na mocy rezolucji nr 1925. Zastąpiła z dnem 1 lipca 2010 roku, Misję Obserwacyjną Organizacji Narodów Zjednoczonych w Demokratycznej Republice Konga (United Nations Organization Mission in Democratic Republic of the Congo – MONUC), działającą w tym kraju od 1999 roku. Powołana została w celu przerwania najkrwawszej wojny współczesnej Afryki, która od połowy lat 90-tych pochłonęła ponad 5 mln ofiar. Na terenie Demokratycznej Republiki Konga w latach 1996 – 1999 toczyła się krwawa wojna zakończona podpisaniem porozumień w Lusace w lipcu 1998 roku. Porozumienie kończące krwawe walki podpisali także przedstawiciele: Angoli, Namibii, Rwandy, Ugandy i Zimbabwe.

Głównymi zadaniami żołnierzy biorących udział w misji jest przede wszystkim ochrona ludności cywilnej, personelu humanitarnego i obrońców praw człowieka przed przemocą fizyczną oraz wsparcie działań rządu DRK na rzecz stabilizacji i umocnienia pokoju. Żołnierze misji mają także za zadanie neutralizację i rozbrajanie grup rebelianckich poprzez działania Brygady Interwencyjnej, wspieranie rządu DRK w sprawowaniu władzy na terytoriach zajętych przez grupy zbrojne, monitorowanie embarga na dostawy broni, przejęcie broni oraz innych materiałów objętych zakazem a także zapewnienie technicznej i logistycznej pomocy przy organizacji krajowych i lokalnych wyborów, na prośbę władz DRK,

Misja ONZ w Demokratycznej Republice Konga jest największą i najkosztowniejszą operację pokojową w dziejach tej organizacji. Od 15 lat w Demokratycznej Republice Konga stacjonuje prawie 20 tys. żołnierzy ONZ. Mimo wysiłków członków Misji nie udało się doprowadzić do pełnej stabilizacji w kraju i osiągnąć zamierzonych celów.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Byli komandosi szkolą instruktorów 16 DBOT

Kolejna grupa żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, rozpoczęła intensywny kurs instruktorsko-metodyczny pod okiem byłych komandosów z jednostek Wojsk Specjalnych. Na obiektach...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl