USA/Japonia – rewizja zasad sojuszu wojskowego

Anna Niwczyk  /  28-04-2015

Stany Zjednoczone i Japonia ogłosiły rewizję zasad swego sojuszu wojskowego. Rewizja zasad ma na celu uwzględnić między innymi zwiększenie międzynarodowej militarnej roli Japonii.

Jak podkreślił sekretarz stanu USA John Kerry aktualizacja sojuszu może być traktowana jako historyczna zmiana w stosunkach obronnych między państwami. Rewizja ma przyczynić się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa Japonii oraz zwiększenia pokoju w regionie. Jednocześnie Kerry podkreślił, że zobowiązania Waszyngtonu dotyczą wszystkich terytoriów pozostających pod administracją Tokio, w tym niezamieszkanych wysp na Morzu Wschodniochińskim, do których roszczenia zgłasza Pekin. Archipelag ten nosi japońską nazwę Senkaku i chińską Diaoyu.

Szefowie dyplomacji jak i ministrowie obrony obu krajów na spotkaniu w Nowym Jorku zaaprobowali nowe wytyczne w dziedzinie obronności. Podkreślić trzeba, iż jest to pierwsza rewizja zasad sojuszu wojskowego od 1997 roku. Rewizja zezwala na globalną współpracę wojskową w bardzo szerokim ujęciu, od obrony strategicznej poprzez walkę z cyberprzestępczością aż po bezpieczeństwo morskie. Rewizja przyjmuje, iż Japonia będzie mogła bronić innych państw, jak Stany Zjednoczone, w przypadku gdyby zostały one zaatakowane np. przez Koreę Północną. Zgodnie z rewizją sojuszu, Japonia ma także zapewniać wsparcie logistyczne siłom amerykańskim zaangażowanym w konflikty zbrojne poza strefą bezpośredniego sąsiedztwa Japonii. Wspomnieć trzeba, iż w zeszłym roku ogłoszono nową interpretację japońskiej konstytucji, dzięki czemu Japońskie Siły Samoobrony mogą brać udział w operacjach militarnych poza granicami kraju, by przyjść z pomocą zaatakowanemu sojusznikowi. Prace nad rewizją trwały przez ostatnie 18 miesięcy.

Ekspert ds. Japonii w Radzie Stosunków Międzynarodowych (CFR) Sheila A. Smith podkreśliła - "Ta rewizja to sygnał nie tylko zacieśnienia wojskowego sojuszu (japońsko-amerykańskiego), ale też uznanie gotowości Japonii do odgrywania większej roli w regionie. Oba kraje są zaniepokojone zachowaniem Chin na Morzu Południowochińskim i sojusz próbuje ustabilizować napięcia na morzach w rejonie Azji i Pacyfiku. Chiny nie będą zaskoczone (rewizją sojuszu amerykańsko – japońskiego), bo spodziewali się tego, ale oczywiście są bardzo uczulone na punkcie odgrywania przez Japonię coraz większej roli, poza jej bezpośrednim sąsiedztwem.".

Podkreślić trzeba, iż USA i Japonia w styczniu 1960 roku w Waszyngtonie podpisały traktat o wzajemnej współpracy i bezpieczeństwie. Na mocy tego traktatu uzgodniono między innymi, że atak zbrojny na którąkolwiek ze stron będzie uważany za zagrożenie dla bezpieczeństwa drugiej strony. Japonia natomiast ze swojej strony zobowiązała się zapewnić amerykańskim siłom zbrojnym możliwość korzystania z baz wojskowych na terenie Japonii. Na stałe w Japonii stacjonuje około 50 tysięcy amerykańskich żołnierzy. 

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jak nie dać się znaleźć » Wszystko co powinieneś wiedzieć o oświetleniu taktycznym »
taktyczny kamuflaż oświetlenie taktyczne

 


Przejdź trening z użyciem amunicji FX »
kurs strzelecki

 


Czym forsować drzwi pancerne » Cieszą się popularnością na całym świecie! Dlaczego?
hydrauliczny wyważacz okulary balistyczne

Rękawice taktyczne - zachowaj czucie w najtrudniejszej sytuacji »
rekawice taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Jakie ubranie umożliwi Ci przetrwanie »
latarka czołowa kurtka taktyczna

 


Jak poprawnie wyznaczyć odległość od celu »
latarka szperacz

 


Jaki sprzęt do wspinaczki stosują profesjonaliści » Nowe akcesoria, nowa przygoda! Bądź przygotowany »
latarki czołowe spodnie taktyczne

 


Wybierz najlepsze wsparcie dla swojego K9 »
pies w akcji ratunkowej

 


Dobierz odzież do wymagań » Odkryj tajniki współczesnej komunikacji wojskowej »
ubiór taktyczny łączność dla wojska

 


Czyszczenie broni i jej elementów - krok po kroku »

czyszczenie broni


sprawdź »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Macedonia Północna dołącza do NATO

Macedonia Północna stała się nowym 30 członkiem NATO po złożeniu 27 marca 2020 r. dokumentu przystąpienia do Traktatu Północnoatlantyckiego w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie. Sojusznicy NATO...

Aktualny numer

6/2019
SPECIAL OPS 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - NGSW - NOWA GENERACJA;
  • - Bieszczadzki WZD,
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl