Turcja – zbliża się setna rocznica ludobójstwa Ormian

Anna Niwczyk  /  23-04-2015

W związku ze zbliżającą się setną rocznicą ludobójstwa Ormian w Imperium Osmańskim w Stambule odbędzie się msza, by uczcić pamięć zabitych. Turecki premier Ahmet Davutoglu oświadczył, że – „Turcja dzieli ból dzieci i wnuków Ormian”.

Premier Ahmet Davutoglu złożył kondolencje potomkom ofiar tragedii, która miała miejsce w latach 1915-1917. Jednocześnie podkreślił, iż – „Turcja i Armenia powinny zagoić rany z ubiegłego wieku i odnowić swe relacje międzyludzkie. Turcja uczci pamięć osmańskich Ormian, którzy stracili życie podczas masowych deportacji. Ochrona pamięci osmańskich Ormian i ormiańskiego dziedzictwa kulturowego jest ludzkim obowiązkiem Turcji”.

Warto podkreślić, iż turecki premier nie nazwał wydarzeń sprzed prawie stu lat ludobójstwem. W wypowiedzi stwierdził - "Ograniczenie się do jednego słowa, zrzucenie całej odpowiedzialności za naród turecki (...) jest problematyczne z prawnego i moralnego punktu widzenia". Zaznaczyć trzeba, iż w poniedziałek rzecznik tureckiego rządu zaprzeczył, jakoby doszło do ludobójstwa argumentując - "Nie popełniliśmy ludobójstwa. Nie było celowych i systematycznych działań". Jednocześnie premier Turcji zaapelował do społeczności międzynarodowej, aby – „nie stosowano mowy nienawiści wobec narodu tureckiego”.

W dniu 24 kwietnia przypada 100. rocznica ludobójstwa. Jak oceniają historycy w latach 1915-17 siły tureckie dokonały rzezi i deportacji, w wyniku których śmierć poniosło 1,5 milionów ormiańskich mieszkańców ówczesnego Imperium Osmańskiego. Skala zbrodni jest określana jako pierwszy akt ludobójstwa w XX wieku i nadal pozostaje tematem zaciętego sporu. Za inicjatora masowej eksterminacji tureckich Ormian jest uważany ówczesny minister spraw wewnętrznych Talaat Pasza. Od maja 1915 roku zaczęła się masowa deportacja Ormian z Anatolii do Syrii i Mezopotamii. Ludność ormiańska była mordowana we wsiach i miastach, a ocalałych wypędzano na pustynię, gdzie nie mieli większych szans na przeżycie. Ze szczególnym okrucieństwem eliminowani byli ormiańscy duchowni chrześcijańscy.

Turcja zdecydowanie kwestionuje określenie "ludobójstwo". Jednocześnie bardzo dyplomatycznie przyznaje, że w wyniku walk rozpoczętych w 1915 roku pomiędzy Turkami i Ormianami zginęło wielu Ormian. Turcja neguje także podawaną przez Ormian liczbę zabitych ocenianą na półtora miliona. Podkreślić trzeba, iż z powodu sporu Turcja i Armenia nie utrzymują stosunków dyplomatycznych.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


 Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia » 

kamizelka taktyczna

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zmieści Crafter »

plecak taktyczny

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

WOT i PKP S.A. – Razem Dla Bezpieczeństwa

25 maja br. Wojska Obrony Terytorialnej podpisały porozumienie o współpracy z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. Głównym celem porozumienia jest wzmocnienie zdolności obronnych Polski i...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl