Rosja – Putin anuluje zakaz dostawy systemów obrony przeciwrakietowej S-300 do Iranu

Anna Niwczyk  /  14-04-2015

Agencja RIA-Nowosti podała do wiadomości, że prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret, na mocy którego anulował zakaz dostawy do Iranu systemów obrony przeciwrakietowej S-300.

Dekret ten znosi zakaz wywozu systemów S-300 z terytorium Rosji do Iranu, transportowania ich tranzytem przez terytorium Federacji Rosyjskiej, jak też przekazania systemów Iranowi poza terytorium Rosji (również przy wykorzystaniu okrętów i samolotów pod banderą rosyjską). Decyzja ta została podjęta w momencie, gdy światowe mocarstwa (również Rosja) osiągnęły z Iranem ramowe porozumienie dotyczące irańskiego programu nuklearnego. Jak podaje Reuters anulowanie umowy „jest sygnałem, że Moskwa może zyskać przewagę na starcie w wyścigu o korzyści z ewentualnego cofnięcia sankcji wobec Teheranu”.

Warto zauważyć, iż kontrakt jaki podpisała Rosja z Iranem w 2007 roku na dostarczenie rosyjskiego systemu S-300 jest wart 800 milionów dolarów. Podkreślić trzeba, iż do tej pory kontrakt ten nie był realizowany. Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać w sankcjach jakie zostały nałożone na Iran przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w 2010 roku. Ówczesny prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał dekret dotyczący realizacji tej rezolucji, zamrażając kontrakt z Iranem. W związku z takim stanem rzeczy Teheran wszedł na drogę sądową, domagając się przed sądem w Genewie czterech miliardów USD odszkodowania za niezrealizowanie kontraktu. Rosja tłumaczy się, że niewywiązanie się z kontraktu wynikało z postanowień Rady Bezpieczeństwa ONZ i ma zamiar ubiegać się o wycofanie tego pozwu.

Podkreślić trzeba, iż w styczniu tego roku Rosja i Iran podpisały porozumienie o rozszerzeniu współpracy wojskowej. Porozumienie to przewiduje takie zagadnienia jak: zwalczanie terroryzmu, wymianę personelu wojskowego w celach szkolno-treningowych czy wizyty okrętów.  

Anulowanie przez prezydenta Rosji Władimira Putina zakazu dostawy do Iranu systemów obrony przeciwrakietowej S-300 wywołało duże zaniepokojenie wśród społeczności międzynarodowej.  W związku z zaistniałą sytuacją zaniepokojenie wyraził sekretarz stanu USA John Kerry w rozmowie z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Również Pentagon skrytykował decyzję Rosji - "nasz sprzeciw wobec tego rodzaju transakcji jest znany od dawna. Uważamy, że w niczym nie pomagają". Według Departamentu Stanu decyzja Rosji nie spowoduje wyłamania się z jednolitego frontu jaki jest prezentowany przez światowe mocarstwa w prowadzonych z Iranem rozmowach o irańskim programie nuklearnym. Natomiast Josh Earnest rzecznik Białego Domu powiedział, że – „decyzja Rosji o wymianie z Iranem ropy za towary może stać w sprzeczności z sankcjami gospodarczymi nałożonymi na ten kraj przez USA i inne państwa Zachodu.”.

Unia Europejska również wyraziła zaniepokojenie krokiem Rosji. Komisja Europejska oceniła, iż mimo wszystko decyzja Rosji nie wpłynie na rozmowy z Teheranem w sprawie programu nuklearnego. Catherine Ray rzeczniczka KE ds. polityki zagranicznej powiedziała - "Przyjęliśmy do wiadomości rosyjską decyzję w sprawie dostaw systemu S-300 do Iranu (...) Jest powód do zaniepokojenia tą decyzją. Na obecnym etapie nie sądzimy, by miało to wpływ na toczące się negocjacje w sprawie irańskiego programu nuklearnego ". Dodatkowo Ray podkreśliła, iż w najbliższym czasie zostaną podjęte intensywne prace nad wdrożeniem wstępnych uzgodnień z Iranem z dnia 2 kwietnia. Wszystko to, aby do końca czerwca wypracować ostateczne porozumienie dotyczące ograniczenia irańskiego programu nuklearnego. Wspomnieć należy, iż w dniu 2 kwietnia w Lozannie Iran zawarł z sześcioma światowymi mocarstwami porozumienie, na mocy którego ma ograniczyć swój program nuklearny. W zamian za ograniczenie programu nuklearnego kraje zachodnie zniosą sankcje nałożone wcześniej na Teheran.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl