Nigeria – od stycznia uprowadzono ponad 2000 kobiet

Anna Niwczyk  /  14-04-2015

Organizacja Amnesty International poinformowała, iż od stycznia tego roku nigeryjskie ugrupowanie islamistyczne Boko Haram uprowadziło co najmniej dwa tysiące dziewcząt i kobiet.

Warto przypomnieć, iż w dniu 14 kwietnia mija dokładnie rok od uprowadzenia 276 uczennic z liceum w mieście Chibok w stanie Borno w północno-wschodniej części Nigerii. Dziewczęta, głównie chrześcijanki, zostały porwane przez około 50 uzbrojonych napastników. Następnie zakładniczki zostały przetransportowane ciężarówkami do lasu Sambisa, stanowiącego bastion Boko Haram. Dziewczęta były w wieku od 12 do 17 lat. Kilkadziesiąt porwanych uczennic zbiegło, lecz los 219 pozostałych dziewcząt pozostaje nieznany. Amnesty International powołuje się na wysokiej rangi źródło wojskowe, które potwierdziło, że zakładniczki z Chibok zostały podzielone na trzy lub cztery grupy i są przetrzymywane w różnych obozach Boko Haram. Wśród lokalizacji przetrzymywania dziewcząt wymienia się między innymi las Sambisa w stanie Borno, obozy wokoło Jeziora Czad i w rejonie łańcucha górskiego oddzielającego Nigerię i Kamerun, a także mówi się o możliwości wywiezienia zakładniczek do sąsiadującego z Nigerią Czadu. Ocenia się, że nigeryjska armia wie gdzie znajdują się porwane dziewczęta, ale operacja ich odbicia byłaby zbyt ryzykowna. Warto również przypomnieć, iż w maju przywódca Boko Haram Abubakar Shekau ogłosił w przesłaniu wideo, że porywacze zamierzają poślubić zakładniczki i traktować je jak niewolnice. W kolejnym nagraniu wideo pokazano ponad 130 dziewcząt recytujących wersety Koranu, natomiast Shekau zażądał wówczas uwolnienia przez władze nigeryjskie więźniów Boko Haram w zamian za licealistki z Chibok.

W najnowszym raporcie Amnesty International można przeczytać o 38 przypadkach masowych porwań. Raport powstał między innymi w oparciu o zeznania kilkudziesięciu świadków i kobiet, którym udało się uciec z rąk porywaczy. Amnesty International zastrzega - "Trudno ocenić, ile osób zostało uprowadzonych przez Boko Haram, ale liczba porwanych kobiet i dziewcząt z pewnością przewyższa dwa tysiące".

Amnesty International przytacza wypowiedź 19-latki, która została uprowadzona wraz z panną młodą i jej siostrą podczas wesela we wrześniu ubiegłego roku. Kobiety były przetrzymywane w obozie szkoleniowym Boko Haram w Madagali wraz z setkami innych kobiet-bojowniczek. Jak powiedziała - "Byłam wśród kobiet, które uczyły się strzelać. Byłam również szkolona, jak stosować bomby i atakować wioski. Te kobiety, które nie chciały walczyć, ani przejść na islam, skończyły w masowym grobie. Również wielu mężczyzn, którzy nie chcieli przystać do Boko Haram, zostało zabitych.".

Jak powiedział autor raportu Daniel Eyre - "Te przeraźliwe egzekucje, przemoc seksualna, rekrutowanie dzieci to wszystko są zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości i muszą być ścigane (przez nigeryjskie władze)".

Ostatnio nigeryjska armia odniosła serię sukcesów w walce z dżihadystami z Boko Haram. Niedawno wojsko poinformowało, że dżihadyści nie kontrolują już żadnych miejskich ośrodków w Yobe i Adamawa, czyli w dwóch z trzech stanów północno-wschodniej Nigerii najbardziej dotkniętych islamistyczną rebelią.

Warto przypomnieć, że członkowie ugrupowania Boko Haram prowadzą od 2009 roku zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii, lub przynajmniej jej północno-wschodniej części, w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. W atakach i zamachach islamistów zginęło już ponad 13 tysięcy ludzi. Dokonują oni również uprowadzeń dla okupu.

Zacieśniły się związki pomiędzy ugrupowaniami nigeryjskim Boko Haram a Państwem Islamskim. Wszystko za sprawą niedawnego oświadczenia przywódcy nigeryjskiego ugrupowania islamistycznego Boko Haram Abubakara Shekau, który ogłosił złożenie przysięgi wierności dżihadystycznemu Państwu Islamskiemu. W opublikowanym nagraniu audio rzecznik IS Abu Mohammed al-Adnani potwierdził przysięgę wierności od Boko Haram. Warto przypomnieć, że członkowie ugrupowania Boko Haram prowadzą od 2009 roku zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii, lub przynajmniej jej północno-wschodniej części, w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. W atakach i zamachach islamistów zginęło już ponad 13 tysięcy ludzi. Dokonują oni również uprowadzeń dla okupu. Ugrupowanie Boko Haram w ubiegłym roku zajęli w Nigerii terytorium wielkości Belgii.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy te spodnie spełnią Twoje oczekiwania? »

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

 Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc? »
latrki na karabin

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Rusza postępowanie kwalifikacyjne do składu Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie

Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji KGP przystępuje do realizacji czynności związanych z przeprowadzeniem doboru policjantów do składu osobowego XXXII rotacji Jednostki Specjalnej Polskiej...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl