Polska – operacja rozminowania odwołana (trzecia mina morska)

Anna Niwczyk  /  29-03-2015

Dzisiaj w dniu 29 marca miała miejsce próba podjęcia i neutralizacji kolejnej, trzeciej miny morskiej znajdującej się w basenie wewnętrznym portu w Gdyni. Operacja została prowadzona przez marynarzy z Grupy Nurków Minerów (GNM) i załogi niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne operacja została przełożona na inny termin. Mina morska została zabezpieczona, wszystkie jednostki na lądzie zostały odwołane - można się kąpać w całej Zatoce Gdańskiej. Wznowienie działań dopiero po Wielkanocy, ponieważ prognozy na najbliższe dni są niekorzystne.

Była to już trzecia operacja podniesienia niewybuchów zalegających na obszarze portu w Gdyni jaka miała miejsce w marcu tego roku. Jedyną różnicą w stosunku do wcześniejszych operacji jest najtrudniejszy początkowy etap – podniesienie miny i wyholowanie jej przez główne wejście do Portu Gdynia, o szerokości 150 metrów. Jeszcze wężej, 100 metrów, jest między Nabrzeżem Wendy a falochronem. Mina znajdowała się w odległości 80 m. od Nabrzeża Śląskiego. Nurkowie-minerzy rozpoczęli podnoszenie i holowanie dopiero po wejściu promu z Karlskrony, o godz. 9.30.

Warunki atmosferyczne w dniu dzisiejszym nie sprzyjały prowadzeniu operacji w gdyńskim porcie. W związku z tym operacja w każdej chwili mogła zostać przerwana. Jeśli falowanie byłoby zbyt mocne, to mogła zostać podjęta decyzja o odłożeniu miny w bezpiecznym miejscu. Niewybuch mógł zostać odholowany tylko w przypadku poprawy pogody. Dodatkowo firmy działające na terenie Dalmoru i części stoczni Nauta wstrzymały prace. Załogi jednostek cumujących w basenie III do odwołania nie mogą przebywać na pokładzie oraz w nadbudówce. Przypomnieć trzeba, iż promień rozrzutu odłamków wynosi 500 metrów. Natomiast fala uderzeniowa w przypadku ludzi to 200 metrów, w przypadku oszklenia budynków to 550 m. Strefa ochrony dla statków wynosi 700 metrów.

Harmonogram działań neutralizacji niemieckiej miny dennej typu GC w tym dniu obejmował następujące etapy:

- godz. 8.57 - nurkowie zeszli pod wodę, rozpoczynają przygotowania do podniesienia niewybuchu. Wcześniej jednak do portu musi wejść prom z Karlskrony - planowo o godz. 9.40.

- godz. 9.49 - prom w porcie, wojskowi rozpoczęli pompowanie pontonu, do którego podczepiona zostanie mina. Wszystko jednak wskazuje na to, że pogoda nie pozwoli na detonację miny.

- godz. 10.02 - 8. Flotylla Obrony Wybrzeża potwierdza rozpoczęcie holowania niewybuchu.

- godz. 10.22 - mina znajduje się w kanale Wendy, najwęższym punkcie całej operacji. Między nabrzeżem a falochronem jest 100 metrów.

- godz. 10.39 - niewybuch znajduje się w główkach portu. Można powiedzieć, że najbardziej newralgiczny punkt operacji już za nami. Teraz rozpocznie się holowanie na tymczasowe miejsce składowania, detonacji dziś nie będzie. Wiatr jest za silny.

- godz. 10.55 - rozpoczyna się operacja opuszczania miny. Tymczasowe miejsce znajduje się około 380 metrów za falochronem, na północ od głównego wejścia do portu. To bezpieczny dystans, który przy kolejnej próbie detonacji nie wpłynie aż tak bardzo jak dziś na funkcjonowanie portu. Od godz. 11.00 przywrócona zostaje normalna praca zakładów mieszczących się na terenie portu. 

- godz. 11.05 - niewybuch leży na dnie Zatoki Gdańskiej. Koniec zakazu kąpieli, ale tylko w Gdańsku. Za 15-20 minut odwołane zostaną służby w Kosakowie, Gdyni i Sopocie.

- godz. 11.40 - definitywny koniec operacji. Mina zabezpieczona, wszystkie jednostki na lądzie zostały odwołane - można się kąpać w całej Zatoce Gdańskiej. Wznowienie działań dopiero po Wielkanocy, ponieważ prognozy na najbliższe dni są niekorzystne.

Warto podkreślić, iż podczas badań wykonanych na zlecenie Zarządu Portu Morskiego Gdynia S.A. wykryto pięć min morskich pochodzących z okresu II wojny światowej. Po przyjęciu zgłoszenia o znalezieniu niezidentyfikowanych przedmiotów, mogących zagrażać bezpieczeństwu, nurkowie-minerzy przeprowadzili podwodny rekonesans. W jego wyniku określono, że zalegającymi obiektami są miny morskie pochodzące z okresu II wojny światowej - niemieckie typu GC oraz angielska typu Mark VI, zawierające kilkaset kilogramów materiału wybuchowego każda. Po dokładnej analizie znalezisk i ocenie potencjalnego zagrożenia podczas ich neutralizacji, miejsce miały spotkania koordynacyjne w Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdyni, Urzędzie Morskim w Gdyni oraz w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju w Warszawie. Ostatecznie, ze względów bezpieczeństwa, podjęto decyzję o neutralizacji odnalezionych obiektów z dala od portu, wyholowując je na bezpieczną odległość i zniszczenie poprzez detonację pod powierzchnią wody. W pierwszej fazie operacji kolejno każda z min zostanie podniesione z dna za pomocą pontonu wydobywczego i przeholowana w toni wodnej w rejon detonacji. Po dotarciu do rejonu niszczenia, każda mina morska zostanie opuszczona z powrotem na dno, a nurkowie minerzy przyczepią do niej ładunki wybuchowe. Ładunki te zostaną wzbudzone drogą radiową, powodując zniszczenie. Każdorazowo, po operacji neutralizacji, rejon zniszczenia zostanie sprawdzony za pomocą zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego z ORP Flaming potwierdzając zniszczenie znaleziska.

Operacja rozminowania wymaga zaangażowania znacznych sił i środków z różnych instytucji. Oprócz Marynarki Wojennej, która bezpośrednio będzie zaangażowana w akcję, w działaniach wezmą udział także przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni (główny koordynator akcji od strony morza), Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdyni (koordynator od strony lądu), Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Policji, Straży Miejskiej i Straży Pożarnej. Ponadto realizowana będzie współpraca ze wszystkimi podmiotami gospodarczymi prowadzącymi działalność na terenie Portu Gdynia będącymi w potencjalnym zasięgu rażenia wyholowywanych min.

13. Dywizjon Trałowców jest oddziałem taktycznym 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeznaczonym do wykonywania zadań obrony przeciwminowej - trałowania, poszukiwania, wykrywania i niszczenia min, niszczenia zagród minowych oraz obrony przeciwminowej zespołów okrętów na przejściu morzem. Okręty dywizjonu stacjonują w Porcie Wojennym Gdynia. To właśnie okręty tego Dywizjonu jako pierwsze weszły w skład stałych zespołów NATO. Obecnie jeden z niszczycieli min tej jednostki – ORP „Mewa” prowadzi działania na akwenach okalających północną Europę, w ramach Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO. Dywizjonem dowodzi komandor porucznik Piotr Sikora.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »

ochrona telefonu

latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »

buty taktyczne

ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Jest już nowy numer SPECIAL OPS

W najnowszym numerze SPECIAL OPS możecie przeczytać m.in. o historii, organizacji i działalności Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie oraz wywiad z płk Michałem...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl