Polska. Szkolenie dla żołnierzy KFOR w Słupskiej Szkole Policji

 MD  /  20-03-2015

W słupskiej Szkole Policji odbyło się kolejne szkolenia dla żołnierzy Wojska Polskiego, którzy wyjeżdżają na misję KFOR. Policyjni wykładowcy uczyli żołnierzy prawidłowego używania ręcznych granatów łzawiących.

Ćwiczenia z prawidłowego posługiwania się ręcznymi granatami łzawiącym prowadzone były przez policyjnych instruktorów na poligonie w Orzyszu. W zajęciach uczestniczyło 40 żołnierzy 1 Batalionu Zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich stacjonujących w Orzyszu. Żołnierze wkrótce wezmą udział w pokojowej misji w ramach XXXII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Sił Międzynarodowych KFOR w Kosowie (międzynarodowe siły pokojowe NATO, działające na terenie Kosowa w ramach operacji wsparcia pokoju). Policyjni wykładowcy zapoznali najpierw żołnierzy z działaniem granatów łzawiących a następnie odbyły się ćwiczenia praktyczne. Program zajęć obejmował praktyczne posługiwanie się Ręcznymi Wyrzutniami Granatów Łzawiących RWGŁ-3, w tym kontrolowany ostrzał wyznaczonych sektorów poligonu.

Współpraca Szkoły Policji w Słupsku i Wojska Polskiego ma już kilkuletnią tradycję. Polegają one na przekazaniu wyjeżdżającym na misję KFOR żołnierzom wiedzy oraz niezbędnych umiejętności z różnych dziedzin. Policyjni instruktorzy uczą żołnierzy między innymi: technik samoobrony w sytuacjach zagrożenia, posługiwania się pałką wielofunkcyjną „Tonfa” i innych umiejętności. Psychologowie prowadzą zajęcia z zakresu praw człowieka, przekazują niezbędne informacje dotyczące specyfiki kulturowej i społecznej państw bałkańskich.

Wspólne ćwiczenia policjantów i żołnierzy Wojska Polskiego reguluje wspólne Porozumienie Komendanta Głównego Policji z Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych z dnia 28 listopada 2014 roku. Zawarte są w nim szczegółowe warunki i tryb współdziałania w realizacji zadań ustawowych takich jak: wzajemne udostępniania strzelnic, poligonów, sprzętu łączności, tankowanie pojazdów oraz przewóz sił, z wyjątkiem transportu powietrznego, uregulowanego odrębnymi przepisami.

Źródło: Policja.pl

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl