Nigeria – Boko Haram wspiera Państwo Islamskie

Anna Niwczyk  /  08-03-2015

Zacieśniły się związki pomiędzy ugrupowaniami Boko Haram a Państwem Islamskim (IS). Wszystko za sprawą niedawnego oświadczenia przywódcy nigeryjskiego ugrupowania islamistycznego Boko Haram Abubakara Shekau, który ogłosił w sobotę złożenie przysięgi wierności dżihadystycznemu Państwu Islamskiemu.

Dopiero po serii zamachów bombowych ugrupowanie Boko Haram podało wiadomość o złożeniu przysięgi wierności Państwu Islamskiemu. Zaznaczyć trzeba, iż do zamachów doszło w sobotę w mieście Maiduguri na północnym wschodzie Nigerii, gdzie zginęło co najmniej 58 osób, a około 150 zostało rannych. Nikt nie przyznał się do ataków, lecz jest niemal pewne, że za tą tragedią stoją dżihadyści z ugrupowania Boko Haram.

Warto przypomnieć, że członkowie ugrupowania Boko Haram prowadzą od 2009 roku zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii, lub przynajmniej jej północno-wschodniej części, w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. W atakach i zamachach islamistów zginęło już ponad 13 tysięcy ludzi. Dokonują oni również uprowadzeń dla okupu. Ugrupowanie Boko Haram w ubiegłym roku zajęli w Nigerii terytorium wielkości Belgii.

W aktach przemocy w Iraku w 2014 roku zginęło ponad 15 tys. ludzi, a ponad 22 tys. odniosło obrażenia. Było to najkrwawsze 12 miesięcy od 2007 roku - wynika z danych opublikowanych na początku stycznia przez iracki rząd. W większości odpowiedzialność za te akty terroru brali na siebie dżihadyści z Państwa Islamskiego. Dżihadyści mają swoich zwolenników i komórki między innymi w Egipcie i Libii.

Tymczasem z islamistyczną partyzantką walczą siły wojskowe czterech państw regionu - Nigerii, Nigru, Kamerunu i Czadu w ramach wspólnej operacji wojskowej.

W niedzielę Czad i Niger podjęły wspólną ofensywę przeciwko bojownikom Boko Haram, nasilając regionalne działania na rzecz pokonania tego islamistycznego ugrupowania, które w ciągu sześciu lat rebelii zabiło tysiące ludzi.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy dżihadyści z ugrupowania Boko Haram nasilili ataki i zbrojne wtargnięcia na teren Kamerunu, Czadu i Nigru. Skłoniło to sąsiednie państwa Nigerii do akcji odwetowych. Niestety współdziałanie i współpraca państw sąsiednich z rządem nigeryjskim pozostawiała wiele do życzenia i była bardzo ograniczona.

Dopiero w niedzielę udało się przeprowadzić pierwsze uderzenie ze strony wojsk Nigru na terytorium Nigerii. Wcześniej wojska te walczyły jedynie w strefie przygranicznej, a nie w głębi kraju. Do północno-wschodniej Nigerii wysłano także żołnierzy z Czadu. Prowadzą oni działania wiele kilometrów od granicy, wypierając dżihadystów z obszarów sąsiadujących z Kamerunem. Jak poinformował w komunikacie prasowym rzecznik armii czadyjskiej, pułkownik Azem Bermandoa – „Możemy potwierdzić, że wojska czadyjskie i nigerskie podjęły dziś ofensywę z Nigru. Ofensywa trwa”. Według nigeryjskich źródeł wojskowych celem ataku są pozycje islamistów w nigeryjskim stanie Borno.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


Do czego tak naprawdę służy latarka taktyczna »
latarka taktyczna

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Złóż własną broń »
bron składana

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o analogowych goglach noktowizyjnych »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

 Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc? »
latrki na karabin

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Dwie fabryki nielegalnych papierosów zlikwidowane przez CBŚP i KAS

Funkcjonariusze CBŚP i mazowieckiej KAS przeprowadzili dwie akcje na terenie województwa mazowieckiego wymierzone w zwalczanie przestępczości tytoniowej. Zlikwidowali dwie fabryki nielegalnych...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl