USA – przemówienie B. Netanjahu w Kongresie USA

Anna Niwczyk  /  05-03-2015

Podczas swojego przemówienia w Kongresie USA premier Izraela Benjamin Netanjahu przekonywał, że negocjowanie przez USA i inne mocarstwa umowy z Teheranem nie zablokuje wejścia Iranu w posiadanie broni nuklearnej. Przemówienie premiera Izraela wywołało wiele kontrowersji i silnie podzieliło amerykańską scenę polityczną.

W przemówieniu Netanjahu podkreślał, iż nie można mówić o dążeniu Iranu do broni nuklearnej, ponieważ broń ta mogłaby zagrozić egzystencji Izraela. Netanjahu zaapelował  – „Irański reżim jest radykalny jak zawsze i stanowi ogromne zagrożenie nie tylko dla Izraela, ale i dla pokoju całego świata. Musimy powstrzymać irański marsz podboju, zniewolenia i terroru”. Izraelski premier ponadto zarzucił najwyższemu przywódcy duchowo-politycznemu Iranu ajatollahowi Alemu Chameneiowi, że – „bluzga najstarszą nienawiścią antysemityzmu z pomocą najnowszej technologii XXI wieku”.

W wystąpieniu szef izraelskiego rządu skoncentrował się na negocjowanej obecnie przez administrację USA i pięć innych mocarstw (tzw. grupę 5+1, w której skład wchodzą stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz Niemcy) umowie z Teheranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Zdaniem szefa izraelskiego rządu taka umowa może doprowadzić do – „zwiększenia apetytu Iranu na dalszą agresję”. Do najważniejszych punktów umowy z jakimi nie zgadza się Izrael można zaliczyć - niewystarczający sposób ograniczenia dotychczasowej "nuklearnej infrastruktury" Teheranu, w tym liczby wirówek do wzbogacania uranu oraz terminem zniesienia restrykcji wobec irańskiej atomistyki. Zgodnie z założeniami umowy restrykcje te miałyby zostać zniesione po około 10 latach obowiązywania umowy. Obawy premiera Izraela Benjamina Netanjahu dotyczą kwestii, że po 10 latach Iran będzie mógł swobodnie - "z pełną międzynarodową legitymacją i w bardzo w krótkim czasie wejść w posiadanie broni nuklearnej. To będzie kwestią tygodni.". Izraelski premier apelował, by świat, zanim zgodzi się na jakiekolwiek zniesienie restrykcji wobec Iranu, zażądał, żeby kraj ten spełnił trzy warunki: powstrzymał agresję przeciw sąsiadom na Bliskim Wschodzie, przestał wspierać terroryzm na całym świecie i przestał grozić unicestwieniem Izraela.

Netanjahu skrytykował także administrację USA za negocjowanie umowy z Teheranem. Zaznaczyć trzeba, iż zaproszenie do Kongresu izraelski premier otrzymał od Republikanów i bez konsultacji z Białym Domem. Netanjahu w przemówieniu zapewnił, że docenia wszystko, co prezydent USA Barack Obama uczynił dla Izraela, a jednocześnie podkreślił, że głęboko ubolewa nad tym, iż niektórzy uznali jego obecność w Kongresie za polityczną. Podziękował zwłaszcza za pomoc wojskową USA dla Izraela, która w 2014 roku wyniosła 3,1 mld USD. Jak powiedział o relacjach USA-Izrael – „Nasz nadzwyczajny sojusz zawsze był i jest ponadpartyjny i taki musi pozostać”. To reakcja na fakt, że przemówienie Netanjahu zostało zaaranżowane za plecami prezydenta Obamy, w dodatku w trakcie kampanii wyborczej w Izraelu, na dwa tygodnie przed wyborami do Knesetu. Biały Dom zarzucił Netanjahu złamanie protokołu, a także "działanie na szkodę stosunków USA-Izrael", jak wyraziła się doradczyni ds. bezpieczeństwa narodowego Susan Rice. Obama nie tylko nie przyjął Netanjahu w Białym Domu, ale nie oglądał też jego przemówienia w telewizji, gdyż w tym czasie - jak podał Biały Dom – uczestniczył w wideokonferencji z liderami UE na temat sytuacji na Ukrainie.

Przemówienie Netanjahu w Kongresie USA wywołało wiele mieszanych reakcji. Republikanie co chwilę przerywali wystąpienie oklaskami, a wśród zebranych parlamentarzystów i gości był między innymi ocalony z Holokaustu Elie Wiesel, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Demokraci natomiast nie byli wielkimi entuzjastami przemówienia, do tego stopnia, że aż 50 parlamentarzystów Partii Demokratycznej zbojkotowało obecność Netanjahu. Nie było też wiceprezydenta Joe Bidena, który zazwyczaj jest obecny w Kongresie podczas przemówień światowych przywódców.

Ciekawostką jest fakt, iż niewielu zagranicznych polityków miało okazję przemawiać przed obiema izbami amerykańskiego parlamentu. Premier Izraela Benjamin Netanjahu wystąpił już po raz trzeci przed obiema izbami amerykańskiego parlamentu. Wcześniej taki przywilej spotkał tylko raz brytyjskiego premiera Winstona Churchilla.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wojska Specjalne ćwiczą w Gruzji

Ponad 2,5 tys. żołnierzy z 15 państw bierze udział w amerykańsko-gruzińskich manewrach „Agile Spirit ’21”, które zostały zainaugurowane w poniedziałek w bazie Senaki. Wśród ćwiczących są także...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl