Polska – 25 lat pod polską banderą ORP Nakło i ORP Gniezno

Anna Niwczyk  /  03-03-2015

W ostatnich dniach dwa okręty wchodzące w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia obchodziły 25 lecie służby w Marynarce Wojennej.   

W dniu 2 marca, minęło 25 lat odkąd pierwszy raz podniesiono banderę na trałowcu ORP Nakło. W tym czasie okręt przepłynął ponad 45 tysięcy mil morskich, uczestniczył w największych międzynarodowych ćwiczeniach na Bałtyku.

Na okręcie, zgodnie z morską tradycją, podniesiono tego dnia wielką galę banderową. Odbył się uroczysty apel i wręczono wyróżnienia dla załogi okrętu. Podczas uroczystej zbiórki odczytany został rozkaz okolicznościowy, a załodze wręczono wyróżnienia za trud i zaangażowanie w codziennej służbie na okręcie. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście wśród których byli między innymi: matka chrzestna okrętu pani Genowefa STRZELECKA, przełożeni dowódcy okrętu oraz jeden z byłych dowódców okrętu kmdr ppor. Gerard KOZIOŁ.

ORP Nakło (numer burtowy 640) jest trałowcem projektu 207P. Wchodzi w skład 12 Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe trałowce projektu 207 P (typu „GARDNO”) został zbudowany w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Okręt służy do poszukiwania i niszczenia min kontaktowych i niekontaktowych. Jego kadłub wykonany jest z laminatu poliestrowo – szklanego. Okręt uzbrojony jest w armatę przeciwlotniczą, trały i stację hydrolokacyjną. Napęd główny stanowią dwa silniki o mocy 735 kW każdy, napędzające dwie śruby.

Trałowiec ORP Nakło wielokrotnie uczestniczył w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach. W 1994 roku okręt uczestniczył po raz pierwszy w ćwiczeniu międzynarodowym „Baltic Endavour” realizowanym na wodach Zatoki Meklemburskiej. Uczestniczył wielokrotnie w ćwiczeniach międzynarodowych takich jak: „Baltic Endavour” czy „Baltops”. Uczestniczył także w rejsach nawigacyjnych do portów zagranicznych. W 2001 roku okręt uzyskał miano „Przodującego Okrętu MW RP” w grupie okrętów do 400 t. wyporności. W ubiegłym roku okręt wziął udział wraz z okrętami ORP „DRUŻNO” i ORP „HAŃCZA” na ćwiczenia „Northern Coasts 14”, które odbyły się na wodach Zatoki Botnickiej i Zatoki Fińskiej. Podczas ćwiczenia okręty weszły do portów Turku i Hanko. Polskie okręty osiągnęły wtedy największą skuteczność w likwidacji min kotwicznych, czym potwierdziły swoją wartość bojową na tle nowoczesnych jednostek MW.

Drugim okrętem, jaki w Porcie Wojennym w Świnoujściu obchodził 25. rocznicę pierwszego podniesienia bandery jest ORP Gniezno. W trakcie swojej dwudziestopięcioletniej służby okręt ten pokonał około 60 000 mil morskich, a na jego pokładzie wyszkoliło się ponad 700 oficerów, podoficerów i marynarzy.

Podczas uroczystej zbiórki odczytany został rozkaz okolicznościowy dowódcy okrętu, w którym przypomniano rodowód ORP Gniezno oraz uhonorowano za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych wyróżniających się członków załogi. Przyznano również odznaki pamiątkowe ORP Gniezno. Z tej okazji na okręcie podniesiono wielką galę banderową. Na uroczystą zbiórkę zaproszeni zostali goście, wśród których byli między innymi: szef szkolenia 8. Flotylli Obrony Wybrzeża – kmdr Jarosław KUKLIŃSKI, dowódca 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych kmdr por. Grzegorz OKULIAR, byli dowódcy okrętu, marynarze rezerwy oraz załoga okrętu. Marynarzy swoją obecnością zaszczycili goście z Gniezna: matka chrzestna okrętu Halina OSTRZYCKA, Zastępca Prezydenta Miasta Michał POWAŁOWSKI, Przewodniczący Rady Miasta Michał GLEJZER oraz radny Maciej MACIEJEWSKI, Dyrektor Gimnazjum nr 1 pan Andrzej DUSZYŃSKI, W-ce Dyrektor Gimnazjum nr 2 pan Dariusz KOZŁOWSKI i Dyrektor Gimnazjum nr 4 pani Maria MAĆKOWIAK. Gnieźnieńska delegacja przekazała załodze okrętu pamiątkowe upominki. Wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymali pamiątkową statuetkę, która została wykonana specjalnie aby uczcić 25. „urodziny” okrętu.

ORP Gniezno wchodzi w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe okręty projektu 767 (typu „Lublin”) został zbudowany w Stoczni Północnej w Gdańsku. Jest to jednostka przeznaczona do załadunku (zarówno w porcie jak i bezpośrednio z plaży) techniki wojskowej i żołnierzy wraz z osobistym wyposażeniem. Może również transportować i stawiać miny morskie w obronnych zagrodach minowych. W swojej dwudziestopięcioletniej służbie okręt wielokrotnie uczestniczył w ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych, m.in. w „Strong Resolve”, „Pirania” i „Anakonda”. Odwiedzał porty takich państw jak Belgia, Dania, Niemcy czy Norwegia.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


100% byczej skóry »

  


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

CBŚP i olsztyński SPKP w akcji przeciwko pseudokibicom

Rezultatem śledztwa prowadzonego przez olsztyńskie CBŚP i Prokuraturę jest kolejne uderzenie w gang powiązany z pseudokibicami jednego z klubów sportowych. Podczas akcji policjanci zatrzymali...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl