Kraków. Amerykanie przekazali pojazdy opancerzone żołnierzom Wojsk Specjalnych

 MD  /  27-02-2015

W środę, w Krakowie, odbyła się uroczystość przekazania 45 opancerzonych pojazdów typu MRAP w wersji M-ATV żołnierzom Wojsk Specjalnych przez Stany Zjednoczone. W uroczystości przekazania sprzętu uczestniczył ambasador USA w Polsce Stephen D. Mull.

Miejscem symbolicznego przekazania pojazdów był teren Jednostki Wojskowej NIL w Krakowie. Pojazdy zostały przekazane nieodpłatnie przez armię USA w ramach partnerstwa między obydwoma państwami.

Ze strony polskiej udział wzięli między innymi: Maciej Jankowski- podsekretarz stanu w MON, gen. Lech Majewski, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych oraz jednostek Wojsk Specjalnych, Inspektor Wojsk Specjalnych gen. dyw. Piotr Patalong.

. Wartość otrzymanego sprzętu to około 7,7 miliona dolarów. Za nowy sprzęt nasze armia musiała by zapłacić 26 milionów dolarów.

Pojazdy MRAP ((Mine Resistant Ambush Protected, czyli pojazdy o zwiększonej odporności na skutki wybuchu min) w wersji M-ATV (All Terrain Vehicle) będą służyć polskim komandosom. Gen. Lech Majewski stwierdził, że przekazany sprzęt dla wojsk specjalnych znacznie zwiększy ich potencjał bojowy, manewrowy i możliwości przetrwania na polu walki. W krótkim czasie pojazdy będą wykorzystywany na ćwiczeniach, treningach.

Otrzymany sprzęt jest znany polskim komandosom, gdyż używali go w trakcie misji stabilizacyjnej w Afganistanie. Podarowane Polsce egzemplarze wcześniej były w wyposażeniu amerykańskich jednostek stacjonujących w Afganistanie Większość z nich używana była w Afganistanie przez naszych żołnierzy. Po zakończeniu misji ISAF rząd USA zdecydował o wycofaniu części sprzętu z eksploatacji i zaproponował przekazanie go polskim komandosom.

Koszty transportu MRAP-ów z Afganistanu do Polski pokryli w całości Amerykanie. Część drogi wozy przejechały na kołach, później transportowane były samolotami, a na koniec płynęły statkiem. Przybyły do Polski w dwóch partiach. Pierwsze 15 sztuk dotarło do kraju w grudniu, pozostałe 30 dostarczono do Polski w styczniu.

Wraz z pojazdami strona amerykańska przekaże komandosom także dokumentację techniczną wozów oraz katalog części zamiennych. Amerykanie pokryją także część kosztów związanych ze szkoleniem. Kierowcy pojazdów M-ATV odbędą szkolenie w amerykańskiej  bazie na terenie Niemiec.

Pojazdy MRAP zostały wyprodukowane przez firmę Oshkosh Defence dla amerykańskiej armii w różnych wersjach w liczbie około 10 000 sztuk. Z wyprodukowanej przez firmę pojazdów aż 7500 brało udział w misji na terenie Afganistanu.

Otrzymane przez Polskę pojazdy są sprawne i mają przebieg od 1 do 8 tys. kilometrów. Wyprodukowano je w latach 2009 – 2010. Są zwrotne i szybkie, mają zasięg do 500km i mogą osiągać maksymalną prędkość 105 km/h. Poruszają się w każdym terenie, niezależnie od rodzaju podłoża. Wzmocniona konstrukcja z podwoziem w kształcie litery „V” dodatkowo chroni załogę przed wybuchem miny czy ostrzałem. Każdy pojazd może zabrać 5- osobową załogę, którą chroni specjalnie wzmocniony kadłub. Poszczególne elementy pancerza łączone są za pomocą śrub i wypełnione specjalistyczną masą uszczelniającą. Wzmocnione nadwozie pojazdów zapewnia najwyższy poziom ochrony balistycznej, przeciwminowej oraz odpornej na wybuch improwizowanych ładunków o masie do 10 kg TN. W pojeździe zamontowane zostały fotele przeciwwybuchowe dla całej załogi i pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. M-ATV wyposażone są także w system przeciwpożarowy obejmujący wnętrze kabiny, komorę silnika, koła oraz zbiornik paliwa.

Do wad pojazdu zaliczyć można: dużą masę, co utrudnia ich transport oraz eksploatację, duże zużycie paliwa, trudności w pokonywaniu terenu (np. łatwe zagrzebywanie się w piaszczystym terenie, utrudniony przejazd przez mosty o niewielkiej nośności). Stosunkowo duża wysokość pojazdu ułatwia zauważenie go i ostrzał przez przeciwnika.

Otrzymane od Amerykanów pojazdy, to najlepsza wersja MRAP, która spełni swoje zadanie przy patrolowaniu, zabezpieczaniu i wsparciu rozpoznania.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wojska Specjalne ćwiczą w Gruzji

Ponad 2,5 tys. żołnierzy z 15 państw bierze udział w amerykańsko-gruzińskich manewrach „Agile Spirit ’21”, które zostały zainaugurowane w poniedziałek w bazie Senaki. Wśród ćwiczących są także...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl