Brytyjski SAS wycofywany z Afganistanu

Sebastian Miernik  /  21-09-2011  /  2

Słynny Special Air Service ma zostać wycofany z Afganistanu w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Wg informacji opublikowanych przez brytyjskie dzienniki zadania na kolejne 6 miesięcy w Afganistanie zostały już przypisane pomiędzy inne, operujące w tym państwie brytyjskie jednostki specjalne i nie przewidziano w nich zadań dla SAS.

Jako główny powód wycofywania SAS z tego kraju podaje się zaangażowanie jednostki w działania ochronne podczas Igrzysk Olimpijskich, które mają się odbyć w 2012 r. w Londynie. SAS od kilku miesięcy bierze udział w ćwiczeniach antyterrorystycznych prowadzonych m.in. w wiosce olimpijskiej, mających za cel przygotowanie jednostki i służb do tego wydarzenia.

W ćwiczeniach z użyciem ostrej amunicji, które zostały przeprowadzone w maju 2011 r. w Wiosce Olimpijskiej igrzysk w Londynie w 2012 r. wziął udział SAS wspólnie z Metropolitan Police, Ministerstwem Obrony, przedstawicielami COBR (Cabinet Office Briefing Room) i innymi służbami ratunkowymi. Przeprowadzone we wschodnim Londynie ćwiczenia były głównym teatrem działań w programie przygotowań mającym na celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas igrzysk w 2012 r., co podkreślają brytyjscy decydenci, zapewniając, że ćwiczenia nie były odpowiedzią na konkretne zagrożenie ale są jednym z elementów przygotowań do Igrzysk Olimpijskich.

Ich celem było m.in. przećwiczenie procedur i koordynacji działań w sytuacji ataku terrorystycznego z udziałem zakładników. Jednostka brała udział także w ćwiczeniach na Uniwersytecie Loughborough w Leics i innych ćwiczeniach przeprowadzonych z Metropolitan Police i innymi służbami ratunkowymi wzorowanymi na ataku na hotel Taj Mahal Palace w Bombaju, które odbyły się w okolicach Tower of London.

Za zapewnienie bezpieczeństwa podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie będzie odpowiedzialna także inna brytyjska jednostka specjalna operująca obecnie m.in. w Afganistanie i Somalii – Special Boat Service. Obydwie jednostki brały udział w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas IO w Atenach w 2004 r.

W opinii niektórych kół brytyjskich podjęcie decyzji o wycofaniu SAS, która zbiegło się w czasie z ogłoszoną przez premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona informacją o wycofaniu 400 żołnierzy brytyjskich z Afganistanu, ma może oznaczać zmianę taktyki stosowanej w prowincji, za której odpowiedzialność ponoszą Brytyjczycy.

W Wielkiej Brytanii pojawiają się także opinie, że SAS powinien skupić się na działaniach na Bliskim Wschodzie i zapewnieniu bezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii.

Wycofanie sztandarowej jednostki z Afganistanu może też mieć inne podłoże. W ostatnich latach SAS jest bardzo intensywnie eksploatowany w działaniach w wielu regionach świata – Irak, Afganistan, Sierra Leone, Libia, Somalia – które mają znaczny wpływ na zdolność bojową jednostki. Jednocześnie jednostka odnotowuje zmniejszającą się liczbę kandydatów do służby, czego dowodem był ostatnio list dowódcy Piechoty Brytyjskiej brigadiera Richarda Dennisa do Szefa Sztabu Generalnego generała Sir Petera Wall. SAS cierpi na zmniejszone zainteresowanie chociażby z powodu możliwości zdobycia interesującego doświadczenia bojowego w innych brytyjskich jednostkach liniowych operujących w Afganistanie. Na zmniejszającą się liczbę potencjalnych rekrutów wpływ mają także regularne cięcia sił zbrojnych w Wielkiej Brytanii oraz rosnąca liczba rannych żołnierzy w siłach zbrojnych Wielkiej Brytanii.

Do tego dochodzi rezygnacja wielu żołnierzy ze służby, kuszonych lukratywnymi kontraktami w prywatnych firmach. Taki stan rzeczy oraz konieczność odmłodzenia kadry (o czym wspominał dowódca 22 Pułku SAS) jest ostatnio powodem obniżenia kryteriów selekcji do jednostki w ostatnim czasie. Na dorocznej konferencji brytyjskiej piechoty zauważono, że zapewnienie właściwych kandydatów jednostce powinno być kluczowym działaniem, co będzie trudne z uwagi na planowane redukcje stanów osobowych całych sił zbrojnych. Jednocześnie zaznacza się, że przedłużająca się sytuacja może mieć wpływ na długofalową zdolność bojową jednostki. Zarysowana sytuacja jest na tyle poważna, że stała się przedmiotem rozmów pomiędzy Dyrektoriatem Sił Specjalnych a najwyższym dowództwem Armii, dla którego jest to niezwykle ważna kwestia, ponieważ SAS obok arsenału nuklearnego jest uważany za największy atut jaki Wielka Brytania może zaoferować USA.

Oprócz SAS w Afganistanie działają także rezerwowe Pułki SAS, SBS, który jest odpowiedzialny za realizację zadań bojowych oraz szkolenie i doradztwo afgańskiej armii, SRR (Special Reconnaissance Regiment) i SFSG (Special Forces Support Group).

Komentarze

2
X-men / 25-09-2011, 07:34
Powtarza się historia z 20 lecia międzywojennego XX wieku i końca 20 wieku - czyli państwa próbujace podbić Afganistan musiały się wycofać z niesmakiem. Z pastuchami i góralami nie ma co walczyć - zawsze się przegra - chyba że wyrżnie się w pień - można jedynie dobrze z nimi handlować :)))
adrian / 28-09-2011, 22:14
W 2012 i u nas duża impreza czy jesteśmy przygotowani...
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wojska Specjalne ćwiczą w Gruzji

Ponad 2,5 tys. żołnierzy z 15 państw bierze udział w amerykańsko-gruzińskich manewrach „Agile Spirit ’21”, które zostały zainaugurowane w poniedziałek w bazie Senaki. Wśród ćwiczących są także...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl