Wojska Specjalne rekrutują

Sebastian Miernik  /  20-09-2011  /  4
Wojska Specjalne rekrutują
Wojska Specjalne rekrutują Fot. zdjęcie pochodzi ze strony JW Formoza

JW GROM przeprowadza kolejną selekcję i kwalifikację. Jak podaje na swojej stronie internetowej, najbliższy termin rozpoczęcia pierwszego etapu (egzamin WF) odbędzie się w dniach 11.10.2011 r. (w przypadku kwalifikacji) oraz 12-13.10.2011 r. (dla kandydatów przystępujących do selekcji).

Zobacz także: Jednostka Wojskowa GROM

Przypomnijmy, że rekrutacja do JW GROM jest różna w zależności od stanowisk, o które ubiegają się kandydaci. O służbę w JW GROM mogą ubiegać się żołnierze w służbie czynnej, żołnierze rezerwy oraz funkcjonariusze służb mundurowych (dla funkcjonariuszy innych służb okres służby, łącznie ze służbą wojskową, nie może przekraczać 10 lat).

Rekrutacja do JW GROM oparta jest na wzorcach brytyjskich i amerykańskich. W miarę zdobywania doświadczeń i rozwoju Jednostka wprowadzała nowe metody i techniki oraz stale udoskonala już istniejące.

Kwalifikację przechodzą kandydaci do służby w komórkach zabezpieczających. Podczas Kwalifikacji muszą pozytywnie zaliczyć: badania psychologiczne, sprawdzian fizyczny oraz kilkudniowy, wymagający odporności fizycznej i psychicznej sprawdzian terenowy w górach - nie jest on jednak tak rygorystyczny jak ten przewidziany dla kandydatów przystępujących do Selekcji.

Sprawdzian fizyczny realizowany jest według grup wiekowych i norm określonych w rocznym sprawdzianie sprawności fizycznej dla żołnierzy zajmujących stanowiska służbowe w pododdziałach desantowo-szturmowych, desantowych, rozpoznania, zespołach bojowych jednostek specjalnych, oraz w oddziale specjalnym ŻW w Warszawie.

Selekcję przechodzą kandydaci chcący służyć w jednostkach bojowych. Kandydaci podczas Selekcji muszą pozytywnie zaliczyć badania psychologiczne, sprawdzian fizyczny oraz wielodniowy (trwający ok. tygodnia), wyczerpujący fizycznie i psychicznie sprawdzian terenowy w górach.

W skład sprawdzianu fizycznego wchodzą następujące konkurencje:

 • walka wręcz
 • skok z wieży do wody
 • pływanie 
 • pływanie pod wodą
 • bieg na dystansie 3000 m
 • podciąganie na drążku 
 • ugięcia ramion na poręczach
 • bieg wahadłowy 10x10 m
 • skłony tułowia przez 2 min
 • wejście na linę 
 • sprawdzian wysokościowy

Kandydaci, którzy przejdą pomyślnie pierwszy etap selekcji zostają zakwalifikowani do kolejnego, który odbywa się wiosną lub jesienią w trudnych warunkach górskich, najczęściej w Bieszczadach (Uzupełnij brakujący ekwipunek). Tam poddawani są wieloetapowemu sprawdzianowi,  badającemu ich predyspozycje do służby w JW GROM. Po kolejnych etapach odpadają najsłabsi kandydaci oraz osoby przejawiające cechy niepożądane w Jednostce Wojskowej GROM.

Terminy kolejnych etapów poznają kandydaci, którzy zaliczą pierwszy etap.

Osoby, które zaliczyły egzamin z WF w poprzednich edycjach, a nie zaliczyły kolejnych etapów - muszą powtórnie zaliczyć egzamin z WF również w tej edycji.
Szczegółowe informacje można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 10.00 pod numerami telefonów:  (22) 6 893 194, CMON 893 194 lub (22) 6 893 199, CMON 893 199.

Kwestionariusz rekrutacyjny do JW GROM - http://www.grom.wp.mil.pl/plik/file/Kwestionariusz_rekrutacyjny_15_12_2010.doc

Informacja na podstawie materiałów JW GROM

Zobacz także: Jednostka Wojskowa Komandosów

Rekrutację przeprowadza także JW Komandosów. Egzamin z WF dla chętnych do udziału w kursie weryfikacyjnym odbędzie się 10.10.2011 o godz. 8:00. Natomiast planowany termin kursu weryfikacyjnego, do służby w zespołach bojowych, to 17 - 21.10.2011

Więcej informacji na temat naboru można uzyskać bezpośrednio w Jednostce pod  nr  telefonu: CM 034/ 3520-325, CA MON 101-325 w poniedziałki i środy w godz 10:00 - 12:00.

Szczegółowe informacje o przebiegu naboru można znaleźć na stronie http://www.psk.mil.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=104&Itemid=68

Zobacz także: Jednostka Wojskowa Formoza

Formoza przeprowadzi Selekcję i Kwalifikację na przełomie października i listopada 2011 roku.

Kandydatury osób, które dostarczyły podania po wymaganym terminie (1 września 2011 r.) będą rozpatrywane przed rozpoczęciem kolejnej edycji, która odbędzie się na przełomie lutego i marca 2012 roku. Jednocześnie Jednostka informuje, że wszystkie podania złożone w poprzednich okresach są nadal aktualne i przetrzymywane w bazie danych, dlatego prosi o nie przesyłanie podań kolejny raz. Zaproszenie do pierwszego etapu selekcji i kwalifikacji kandydaci otrzymają telefonicznie. Brak kontaktu telefonicznego od przedstawiciela jednostki oznacza, że kandydatura została odrzucona lub przesunięta do weryfikacji przed kolejną edycją selekcji/kwalifikacji.

Szczegółowe informacje na stronach JW Formoza:
http://www.formoza.wp.mil.pl/pl/8.html - opis Rekrutacji
http://www.formoza.wp.mil.pl/pl/16.html - opis egzaminu z WF
http://www.formoza.wp.mil.pl/pl/11.html - podanie, przykładowy plan treningu, wykaz obowiązkowego i dopuszczalnego sprzętu itp.

Komentarze

4
twardelski / 11-11-2011, 22:00
z tych informaci winika ze musialbym sie urodzic supermenem i geniuszem w jednej postaci a nie oto chodz komandos musi byc nie tyle fizolem czy enstenem musi byc poctepny przebiegly cwany przewidywac sytlacje dobrze zgrany w grupie dobrze przygotowany na karzda sytulacje musi byc opanowany umiejetnie przewidiwac ruchy przeciwnika dobra znajomosc topografi terenu w ktorym operoje prawda jest taka ze w polsce do jednostek specjalnych dostaja sie ludzie po znajomosciach z polecenia proste jak drut polski trep czy gwazdor nie octompi miejsca mlotszym o tak dlatego sa takie selekcje a nie inne w sas delta force czy nawy sayles rangers wyglada troche inaczej naprzyklad specnaz czy legia cudzoziemska to drugie to tylko lekka piechota panuje zasada maszruj albo gin jak w naturze gdyby byla wojna to czy polskie sily specjalne nadrobily by straty w szeregach
lop / 11-01-2012, 14:23
nie do końca sie zgadzam,uważam ze jak ktos jest kumaty(ma mature lub studia co dzisiaj nie jest ewenementem) da sobie swietnie rade nie chodzi tu bowiem o einsteina lecz o ludzi inteligentnych emocjonalnie a przez co dojrzałych,owszem trzeba byc graczem zespołowym, a z tym "dostaniem sie po znajomościach"nie te czasy! w większości to ludzie z MON-u bo maja doświadczenie PROSTE! a co do sprawności to jest to podstawa!! wejscie na drabinke spaleo z bronia i oporzadzeniem najłatwiejsze nie jest dla kogoś kto podciąga sie raptem 5 razy a 50 pompek to dla niego dramat,wystarczy chciec:)pozdrawiam
Jurek / 06-04-2012, 15:07
Nie wiecie może czy jest możliwość pójścia na selekcję z cywila czy trzeba służyć w wojsku? Bo jak teraz normalnie nie można żołnierzem zostać a pisał kolega u góry że trzeba mieć studia to jak to jest?
lop / 06-04-2012, 21:50
poczytaj na stronach GROMU,PSK,FORMOZY czy DWS trzeba potem zadzwonić do personalnej i zapytać ale teraz to chyba przez NSR-y trzeba przejść, a studiów NIE TRZEBA mieć tylko wart, wystarczy matura i mózg, z cywila jest trudniej się dostać bo trzeba przejść wszystkie badania jak np do WPDes.,ogólne to kieruje WKU jak ktoś się zakwalifikuje, nie chce wprowadzać cie w błąd wiec odsyłam do strony wystarczy chcieć:)
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
 • - Commando Garud
 • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl