Generał Stefan Rowecki – „Grot”, komendant Armii Krajowej, został aresztowany przez gestapo w Warszawie 30 czerwca 1943roku. Początkowo przesłuchiwany był w berlińskiej centrali gestapo. Następnie przewieziony został do obozu koncentracyjnego KL Sachsenhausen, gdzie więziony był w bloku Zellenbau. Blok ten był całkowicie odizolowany od pozostałej części obozu. Jako specjalny więzień Trzeciej Rzeszy przetrzymywany był wraz z innymi więźniami w pojedynczej celi.
Kilka dni po wybuchu Powstania Warszawskiego został rozstrzelany na osobisty rozkaz szefa SS i policji, Heinricha Himmlera. Według części historyków prawdopodobna data śmierci gen. Roweckiego „Grota” to 7 sierpnia 1944 roku.
W uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczyła delegacja z Polski. Wśród członków delegacji byli między innymi: Andrzej Krzysztof Kunert - szef Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, bratanica gen. Roweckiego, Krystyna Rowecka-Trzebicka, uczniowie polskich szkół, historycy, przedstawiciele Wojska Polskiego. Pomnik upamiętniający gen. Roweckiego zlokalizowany jest w pobliżu monumentu poświęconego polskim i niemieckim duchownym zamordowanym w obozie. W jednym z pomieszczeń bloku Zellenbau otwarta została wystawa poświęcona gen. Roweckiemu
Konzentrationslager Sachsenhausen założony został przez nazistów w lipcu 1936 r. w miejscowości Sachsenhausen, około 30 km na północ od Berlina. Funkcjonował do 22 kwietnia 1945r.
W czasie wojny w obozie tym przetrzymywani byli między innymi profesorowie i pracownicy naukowi Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz polscy księża. Ze 169 profesorów i pracowników wielu nie przeżyło pobytu w obozie.