Pomnik upamiętniający gen. Stefana Roweckiego - „Grota” odsłonięto w Sachsenhausen

 MD  /  04-11-2014

Pomnik upamiętniający legendarnego dowódcę Armii Krajowej, Stefana Roweckiego - „Grota” odsłonięto 4 listopada 2014 roku w miejscu byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. W tym obozie, przed 70 laty, został rozstrzelany gen. Stefan Rowecki – „Grot”.

Generał Stefan Rowecki – „Grot”, komendant Armii Krajowej, został aresztowany przez gestapo w Warszawie 30 czerwca 1943roku. Początkowo przesłuchiwany był w berlińskiej centrali gestapo. Następnie przewieziony został do obozu koncentracyjnego KL Sachsenhausen, gdzie więziony był w bloku Zellenbau. Blok ten był całkowicie odizolowany od pozostałej części obozu. Jako specjalny więzień Trzeciej Rzeszy przetrzymywany był wraz z innymi więźniami w pojedynczej celi.

Kilka dni po wybuchu Powstania Warszawskiego został rozstrzelany na osobisty rozkaz szefa SS i policji, Heinricha Himmlera. Według części historyków prawdopodobna data śmierci gen. Roweckiego „Grota” to 7 sierpnia 1944 roku.

W uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczyła delegacja z Polski. Wśród członków delegacji byli między innymi: An­drzej Krzysz­tof Ku­nert - szef Rady Ochro­ny Pa­mię­ci Walk i Mę­czeń­stwa, bra­ta­ni­ca gen. Ro­wec­kie­go, Kry­sty­na Ro­wec­ka-Trze­bic­ka, uczniowie polskich szkół, historycy, przedstawiciele Wojska Polskiego. Pomnik upamiętniający gen. Roweckiego zlokalizowany jest w pobliżu mo­nu­men­tu po­świę­co­ne­go pol­skim i nie­miec­kim du­chow­nym za­mor­do­wa­nym w obo­zie. W jednym z pomieszczeń bloku Zel­len­bau otwar­ta została wy­sta­wa po­świę­co­na gen. Ro­wec­kie­mu

Kon­zen­tra­tion­sla­ger Sach­sen­hau­sen założony został przez nazistów w lipcu 1936 r. w miej­sco­wo­ści Sach­sen­hau­sen, około 30 km na pół­noc od Ber­li­na. Funk­cjo­no­wał do 22 kwiet­nia 1945r.

W cza­sie wojny w obo­zie tym prze­trzy­my­wa­ni byli mię­dzy in­ny­mi pro­fe­so­rowie i pra­cow­ni­cy na­uko­wi Uni­wer­sy­te­tu Ja­giel­loń­skie­go i Aka­de­mii Gór­ni­czo-Hut­ni­czej w Kra­ko­wie oraz pol­scy księ­ża. Ze 169 profesorów i pracowników wielu nie prze­ży­ło po­by­tu w obo­zie.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl