Pakistan. Duża liczba ofiar zamachu na granicy Indii i Pakistanu

 MD  /  02-11-2014

Do samobójczego zamachu bombowego doszło w niedzielę na granicy Indii i Pakistanu na punkcie granicznym w Wagah. Zamach miał miejsce po zakończeniu codziennych uroczystości. Dotychczasowy bilans ofiar to 55 zabitych i 120 rannych, w tym wielu ciężko –informuje pakistańska policja.

Do dokonania samobójczego zamachu przyznali się pakistańscy talibowie. W wydanym oświadczeniu podali, że zamach jest odwetem talibów na działania zbrojne prowadzone przez siły rządowe w pobliżu granicy między Pakistanem i Afganistanem.

Zamachowiec-samobójca zdetonował bombę na zakończenie codziennych uroczystości odbywających się w Wagah, przy przejściu granicznym między Indiami i Pakistanem. Uroczystości te odbywają się w Wagah codziennie i są formą rywalizacji między dwoma zwaśnionymi państwami. Każdego dnia uroczystości trwają od rana do zachodu słońca. Rozpoczynają się paradą wojskową i kończą opuszczeniem flag państwowych i zamknięciem przejścia granicznego na okres nocy.

Dzisiejszy zamach miał miejsce w czasie, gdy między Indiami i Pakistanem nasila się otwarty konflikt o Kaszmir.

Konflikt o Kaszmir, między dwoma mocarstwami posiadającymi broń nuklearną, sięga swymi korzeniami roku 1947. Po rozpadzie imperium brytyjskiego powstają dwa państwa Indie i Pakistan. Podział zakładał powstanie dwóch nowych państw w miarę spójnych religijnie; Indie- hinduistyczne, Pakistan – muzułmański. Rozpoczęła się wielka migracja ludności obu wyznań. Obydwa państwa rościły sobie prawo do księstwa Kaszmiru leżącego między obydwoma państwami. Przywódcą kaszmiru był maharadża wyznający hinduizm, natomiast 80% społeczeństwa stanowili muzułmanie. Rozpoczął się otwarty konflikt między obydwoma państwami o Kaszmir. Doprowadził do kilku otwartych konfliktów zbrojnych między obydwoma państwami. Otwarte wojny 1947-48 ( I wojna o Kaszmir), 1965 (II wojna o Kaszmir), wojna 1871 roku, konflikty w latach 80 i 90-tych XX wieku. Mimo zawarcia rozejmu w 2008 roku obydwa państwa są w stanie zimnej wojny. Ciągle dochodzi między nimi do mniejszych lub większych utarczek. Obecnie konflikt między Indiami i Pakistanem zaostrza się. Jest to szczególnie niebezpieczne z powodu posiadania przez obydwa państwa broni nuklearnej.

Pakistan boryka się od wielu lat z nasiloną działalnością zbrojnych ugrupowań talibskich. Szczególnie narażone na działalność talibów są tereny w pobliżu granicy z Afganistanem. Pakistan jest miejscem schronienia dla rebeliantów talubskich z Afganistanu i miejscem, z którego dokonują ataków na terenie Afganistanu. Władze Pakistanu prowadzą szeroko zakrojoną akcję zbrojna przeciwko talibom przy granicy z Afganistanem. W działaniach w bardzo trudnym górzystym terenie, według władz, od czerwca zginęło ponad 1000 bojowników talibskich. Działania sił zbrojnych Pakistanu wspomagane są przez USA, największego sojusznika tego kraju. Przez Pakistan prowadzą drogi transportowe, którymi zaopatrywani są żołnierze amerykańscy w Afganistanie.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Team Leader Academy – kurs przywództwa w WOT

Bycie dobrym liderem - to niełatwe zadanie, to ciężka praca, która wymaga umiejętności podejmowania ryzykownych decyzji i odwagi. Cenną lekcję przywództwa dostali żołnierze z państw NATO podczas...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl