Rosja. Udana próba z rakietą międzykontynentalną „Buława”

 MD  /  31-10-2014

W środę, 29 października, z podwodnego okrętu o napędzie atomowym „Jurij Dołgorukij” (Jerzy Długoręki) dokonano piątej z kolei udanej próby wystrzelenia międzykontynentalnej rakiety balistycznej „Buława” – informuje „Interfax”. Rakieta po wystrzeleniu osiągnęła wyznaczony cel na Kamczatce.

Według informacji przekazanych przez rzecznika prasowego, w trakcie konferencji dla dziennikarzy, „wystrzelenia rakiety odbyło się w czasie pełnego zanurzenia okrętu. Pocisk osiągnął, zgodnie z założonymi wcześniej parametrami lotu, wyznaczony cel na poligonie Kura na Półwyspie Kamczatka”.

Obecna próba była piątą z kolei udaną wystrzelenia międzykontynentalnej rakiety zdolnej do przenoszenia głowic jądrowych z pokładu okrętu podwodnego. Rakieta została wystrzelona z okrętu podwodnego na terenie Morza Barentsa. Próba wystrzelenia międzykontynentalnej rakiety balistycznej „Buława” odbyło się w trakcie pierwszego bojowego dyżuru flagowego okrętu klasy „Wojownik” (Borej) Floty Północnej.  Dowódca Floty Północnej Federacji Rosyjskiej dodał, że w listopadzie planowana jest kolejna próba wystrzelenia rakiety „Buława” z pierwszego z serii krążowników „Aleksander Newski”. 10 października b.r. udanego wystrzelenia rakiety dokonał wcześniej okręt podwodny „Władimir Monomach”. Wówczas rakieta została wystrzelona z akwenu Morza Białego.

Okręt podwodny „Jurij Dołgorukij” projektu 955 klasy „Borej” (Wojownik) – K – 535 został zaprojektowany w roku 1996. Jego budowa trwała do 2007, kiedy został zwodowany. Prace nad wyposażeniem oraz próby morskie trwały do końca 2013 roku. W styczniu 2014 roku został włączony do służby morskiej wraz z kompleksem rakiet „Buława” stanowiących jego wyposażenie. Wchodzi w skład 31 dywizji okrętów podwodnych Floty Północnej.  Jest głównym okrętem podwodnym klasy „Borej” (Wojownik).

Pierwszy próbny wystrzał rakiety „Buława” z pokładu okrętu „ Jurij Dołgorukij”, a piętnasty z kolei, miał miejsce 28 czerwca 2011 roku. Przez kolejne dwa miesiące trwały prace i próby nad maksymalizacją zasięgu rakiety. 28 września dokonano kolejnego wystrzelenia rakiety z pokładu okrętu. Natomiast 23 grudnia 2011 roku dokonano 18 z kolei próby wystrzelenia rakiety, tym razem wystrzelone zostały jednocześnie dwa pociski.

Rakieta balistyczna SS-NX-30, według nomenklatury NATO, (R30 3М30 "Buława" klasyfikacji rosyjskiej, RSM -56 – w nazewnictwie międzynarodowym) jest najnowocześniejszą rosyjską trójstopniową rakietą napędzana paliwem stałym. Przystosowana jest do przenoszenia dziesięciu pocisków z głowicami jądrowymi naprowadzanymi indywidualnie, które mogą zmieniać trajektorię wysokości lotu oraz kurs. Może razić cele odległe o 8 tys. kilometrów od miejsca wystrzelenia. Rakiety „Buława” będą w perspektywie stanowić podstawę wyposażenia zgrupowania Strategicznych Sił Jądrowych Rosji w latach 2040-45.  Od czasu rozpoczęcia prób z rakietą „Buława” założono przeprowadzenie 20 wystrzeleń. Osiem z nich należy uznać za nieudane.

 Źródło: Interfax.ru

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl