Podsumowanie XXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO

Kielce oknem na świat zbrojeń
 Redakcja  /  11-09-2014  /  2
Fot. PR
Fot. PR

Rekordowa edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach KielceTegoroczne targi branży obronnej, które odbyły się od 1 do 4 września 2014 roku były pod każdym względem rekordowe. Powierzchnia wystawy, liczba zwiedzających, a także liczba wydarzeń towarzyszących przekroczyły wszelkie granice.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to najważniejsze wydarzenie branży zbrojeniowej w Europie i trzecie co do wielkości po Paryżu i Londynie na Starym Kontynencie. W tym roku po raz pierwszy powierzchnia wystawy przekroczyła 25.000 mkw. Na niej swoją ofertę zaprezentowało ponad 500 wystawców z 27 krajów świata takich jak Austria, Belgia, Brazylia, Kanada, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Węgry, Indie, Izrael, Włochy, Japonia, Litwa, Luksemburg, Norwegia, Polska, Korea Południowa, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Holandia, Turcja, Ukraina, USA. Nic dziwnego, że wydarzenie przyciągnęło do Targów Kielce rekordową liczbę ponad 15. 000 zwiedzających. Wystawa po raz kolejny objęta była Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Czas ważnych rozmów

MSPO 2014 było rekordowe również ze względu na liczbę merytorycznych spotkań. Podczas targów odbyło się bowiem blisko 40 seminariów, kongresów i konferencji będących idealną okazją do wymiany doświadczeń, pogłębienia wiedzy na temat najnowocześniejszych rozwiązań z dziedziny techniki wojskowej,  nawiązania  kontaktów  oraz  prowadzenia  rozmów przez przedstawicieli przemysłu obronnego, sił zbrojnych i administracji rządowej.  W programie tegorocznych targów znalazła się m. in. Kielecka Konferencja Bezpieczeństwa (Kielce Security Conference), której zakres tematyczny obejmował m.in. zagadnienia związane z sytuacją na Ukrainie, konsolidację polskiego przemysłu obronnego czy promocję polskich technologii za granicą. Podczas MSPO odbyły się również między innymi seminarium „Zmiany strukturalne przemysłu obronnego na Ukrainie w drodze do NATO” organizowane przez NATO Liaison Office oraz konferencja „Biznes z wojskiem to pewne pieniądze”.

Tradycyjnie podczas Salonu miało miejsce wiele kontraktacji. W drugim dniu targów w obecności sekretarza stanu w MON Czesława Mroczka, podpisano kontrakt na produkcję i dostawę przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom dla armii litewskiej przez MESKO S.A. Kontraktacje nie ominęły również Targów Kielce, które podpisały dwie ważne umowy dotyczące  działań w zakresie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa. Stronami ramowej umowy oraz listu intencyjnego były Fundacja Polskie Forum Bezpieczeństwa oraz Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego.

MSPO VIP-ów

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to jedyna impreza tego sektora w Polsce, która co roku przyciąga do Kielc kilkanaście tysięcy gości z całego świata. Wśród nich znajdują się głowy państw, oficjalne delegacje, w tym przedstawiciele ambasad, ministerstw obrony, wyższych sztabów armii oraz resortów obrony zarówno z Polski jak i zagranicy. Tegoroczne wydarzenie odwiedziło 39 delegacji zagranicznych. Wśród gości MSPO 2014 znaleźli się m.in. Minister Obrony Polski- Tomasz Siemoniak, Minister Obrony Republiki Francuskiej- Jean-Yves Le Drian oraz Minister Skarbu Państwa- Włodzimierz Karpiński. Wystawa po raz kolejny objęta jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Wystawa narodowa Francji

Tradycją MSPO są Wystawy Narodowe, które towarzyszą imprezie od 2004 roku. Dotychczas swój potencjał obronny oraz wyposażenie prezentowały Niemcy, Francja, Izrael, USA, Szwecja, Państwa Grupy V4, Wielka Brytania, Włochy i Turcja. MSPO 2014 towarzyszyła Wystawa Narodowa przemysłu obronnego Francji, podczas której swoją ofertę na powierzchni 1 250 mkw zaprezentowało 18 firm z tego kraju.

Wojskowa współpraca pomiędzy Polską a Francją już od dłuższego czasu nabiera tempa. Wystawa narodowa podczas tegorocznego Salonu  była efektem dobrej współpracy i owocnego partnerstwa miedzy krajami w sektorze zbrojeniowym. Zwiedzający halę F mogli zapoznać się z najnowocześniejszą ofertą przemysłu zbrojeniowego Francji, który oparty jest na najnowszych.

Salon z wyjątkowym debiutem

Podczas MSPO 2014 swoją działalność zainaugurowała Polska Grupa Zbrojeniowa. Liczymy, że będziemy mieli partnera z nową jakością. Jest to ważne wydarzenie jeśli chodzi o sprawy bezpieczeństwa państwa. (…) Wojsko czekało na ten moment. Od dawna chcieliśmy mieć jednego partnera po stronie przemysłu. Wiele projektów grzęzło bowiem w konkurencji pomiędzy polskimi, państwowymi przedsiębiorstwami- powiedział podczas uroczystości minister Tomasz Siemoniak. W inauguracji udział wzięli również prezes PGZ Wojciech Dąbrowski, minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

Medialny Salon

Tegoroczne wydarzenie oprócz rekordowej liczby zwiedzających przyciągnęło do kieleckiego ośrodka wystawienniczo- kongresowego setki przedstawicieli mediów. W Biurze Prasowym Targów Kielce akredytowało się ponad 400 dziennikarzy, reprezentujących  takie media jak TVP, TVN, Polsat, TVN24, Polsat News, Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna, Gazeta Wyborcza, Polskie Radio, Wprost, Newsweek, a także Polską Agencję Prasową oraz Agencję Informacyjną Reuters.

ZOBACZ FILM PREZENTUJĄCY RELACJĘ Z TARGÓW >>>

materiały: PR

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  4

Komentarze

1
lech / 25-09-2014, 14:41
Numer specjalny magazynów RAPORT WTO i Defense Express poświęcony możliwościom współpracy polskiego i ukraińskiego przemysłu obronnego:

http://www.kijow.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/publikacja__polska_ukraina__sasiedzi___partnerzy_w_obronnosci_
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »

ochrona telefonu

latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »

buty taktyczne

ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wspólne ćwiczenia 7eds i 4Pplot

W dniach 21-22 kwietnia 2021r. w Czerwieńsku odbyło się ćwiczenie, w którym uczestniczyli żołnierze 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz piloci 7. Eskadry Działań Specjalnych z 33 Bazy...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl