Polscy piloci wrócili z misji Baltic Air Policing

 MD  /  05-09-2014

Do kraju wracają polscy piloci, którzy zakończyli misję Bal­tic Air Po­li­cing, mającą na celu patrolowanie przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. Dzisiaj wojskowy kontyngent Orlik 5 zostanie powitany w bazie w Malborku. W oficjalnym powitaniu polskich pilotów weź­mie udział m.​in. wi­ce­szef MON Cze­sław Mro­czek i do­wód­cy ro­dza­jów sił zbroj­nych.

Litwa, Łotwa i Estonia nie posiadają własnego lotnictwa myśliwskiego. W ochronie przestrzeni powietrznej tych państw rotacyjnie biorą udział piloci z krajów NATO. Polscy piloci uczestniczyli w misji patrolowania przestrzeni powietrznej już po raz piąty. Kontyngent Orlik 5 patrolował niebo nad tymi państwami przez ostatnie cztery miesiące. Bazą dla czterech polskich myśliwców MiG-29 oraz 100 osób personelu było lotnisko w Szawle na Litwie. Kontyngent wojskowy został wystawiony przez 22 Bazę Lot­nic­twa Tak­tycz­ne­go w Mal­bor­ku.

W czasie trwania misji polscy piloci wykonali ponad 100 misji powietrznych, z czego około 20%  było misjami bojowymi. Loty bojowe miały na celu start na rozkaz z uzbrojeniem, w celu przechwycenia oraz identyfikacji statków powietrznych mogących naruszyć przestrzeń powietrzną państw NATO.

Kolejna misję Orlik 6 pełnić będą w 2015 roku piloci z 23 Bazy Lot­nic­twa Tak­tycz­ne­go w Miń­sku Ma­zo­wiec­kim. Doświadczenia zdobyte przez pilotów, którzy zakończyli swoją misję wykorzystane zostaną przez ich następców z Mińska Mazowieckiego.

Polscy piloci w ramach misji Bal­tic Air Po­li­cing wspierani byli przez kolegów z innych państw sojuszu. Piloci z Danii stacjonowali wraz ze swymi samolotami F-!6 w bazie Amari na terenie Estonii. Podobnie jak Polacy w bazie w Szawlach stacjonowali brytyjscy piloci z Eu­ro­fi­gh­te­ra­mi. Francuzi stacjonowali natomiast w Malborku latając początkowo na samolotach Rafale a następnie na Miragge 2000-5. Każde z państw wystawiło po cztery samoloty wraz z pilotami i obsługa naziemną.

Od 1 września misję Bal­tic Air Po­li­cing pełnią piloci z Holandii, Kanady, Niemiec oraz Portugalii. Piloci z Holandii, podobnie jak Francuzi, stacjonują w bazie w Malborku.

Ko­lej­ną zmia­nę misji Bal­tic Air Po­li­cing wy­sta­wi­li Ho­len­drzy (przy­le­cie­li do Mal­bor­ka na miej­sce Fran­cu­zów), Ka­na­dyj­czy­cy, Niem­cy i Por­tu­gal­czy­cy. Prze­ję­cie od­po­wie­dzial­no­ści na­stą­pi­ło 1 wrze­śnia.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl