Nigeria. Atak islamistów na wioski w stanie Borno

 MD  /  05-06-2014

We wtorek doszło do ataku na wioski w północno-wschodniej Nigerii w pobliżu granicy z Kamerunem. Według informacji przekazanych przez siły bezpieczeństwa zabitych zostało kilkadziesiąt osób , głównie chrześcijan.

Według sił bezpieczeństwa Nigerii sprawcami ataku na ludność wiosek Attagara, Agapalawa oraz Angadżara,w stanie Borno, są islamscy rebelianci z ugrupowania Boko Haram. Sprawcy ataku wjechali na teren wiosek wojskowymi ciężarówkami a następnie rozpoczęli atak. Strzelali do mieszkańców wiosek a następnie dokonali podpalenia zabudowań mieszkalnych.

Większość ofiar napastników stanowi ludność wyznania chrześcijańskiego. Nie jest jednak do końca jasne, czy ataki skierowane były w tę grupę wyznaniową.

Bilans ofiar napaści na wioski nie jest do końca znany. Wiadomo, że tylko w wiosce Attagara zabitych zostało 45 osób. Po ataku rebeliantów wszyscy mieszkańcy napadniętych wiosek opuścili swoje miejsca zamieszkania.

Region Gwoza, w prowincji Borno, to główna siedziba islamskich rebeliantów z ugrupowania Boko Haram. Jest to trudno dostępny górzysty teren, porośnięty lasem, rzadko zamieszkany przez miejscową ludność. Stanowi doskonałą kryjówkę dla partyzantów.

Mimo trwającej od roku ofensywy wojsk rządowych przeciwko islamistom nie udało się zlikwidować ich kryjówek. Wojsko nigeryjskie wyparło rebeliantów z miast w północno- wschodniej części kraju, lecz rebelianci mocno trzymają się w wioskach i terenach słabo zaludnionych. Wiosną ekstremiści przypuścili ofensywę przeciwko siłom rządowym i odzyskują powoli kontrolę nad wioskami w tym rejonie kraju. Ataki Boko Haram na wioski odbywają się praktycznie każdego dnia i ginie w nich od kilku do kilkudziesięciu osób.

Islamskie ugrupowanie Boko Haram od 2009 roku postawiło sobie za cel utworzenia w północne części Nigerii państwa wyznaniowego z szariatem, jako obowiązującym prawem. Rebelianci zwalczają wszelkie przejawy kultury zachodu. Palą kościoły, niszczą szkoły, urzędy państwowe, zabijają wyznawców innych wyznań, porywają miejscową ludność w celu wymuszenia okupu lub wymiany na członków organizacji znajdujących się w więzieniach. W trakcie trwającej od pięciu lat rebelii życie straciło kilkanaście tysięcy osób, a około 750 tys. musiało opuścić  swoje domostwa. Tylko w tym roku, według danych rządowych, z rąk rebeliantów śmierć poniosło 2000 osób.

W kwietniu tego roku bojówkarze z Boko Haram porwali ponad trzysta uczennic ze szkoły w miejscowości Chibok, w stanie Borno. Kilkudziesięciu dziewczętom udało się uciec z rąk porywaczy, ale ponad 200 nastoletnich uczennic znajduje się w rękach rebeliantów z Boko Haram. Mimo szeroko zakrojonej akcji mającej na celu uwolnienie dziewcząt nie udało się do tej pory uwolnić ich z rąk porywaczy. W akcję uwalniania dziewcząt włączyły się służby specjalne Stanów Zjednoczonych.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Polowanie - w jakim plecaku będzie najwygodniej »
plecak

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jak dopasować ring w butach »
buty taktyczne

 


 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej ćwiczą na poligonie

Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej od 11 stycznia br. szkolą się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Dębie. W szkoleniu poligonowym bierze udział 16 batalion...

Aktualny numer

6/2020
SPECIAL OPS 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Droga cywila do WS
  • - 10 lat GISW
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl