Nigeria. Atak islamistów na wioski w stanie Borno

 MD  /  05-06-2014

We wtorek doszło do ataku na wioski w północno-wschodniej Nigerii w pobliżu granicy z Kamerunem. Według informacji przekazanych przez siły bezpieczeństwa zabitych zostało kilkadziesiąt osób , głównie chrześcijan.

Według sił bezpieczeństwa Nigerii sprawcami ataku na ludność wiosek Attagara, Agapalawa oraz Angadżara,w stanie Borno, są islamscy rebelianci z ugrupowania Boko Haram. Sprawcy ataku wjechali na teren wiosek wojskowymi ciężarówkami a następnie rozpoczęli atak. Strzelali do mieszkańców wiosek a następnie dokonali podpalenia zabudowań mieszkalnych.

Większość ofiar napastników stanowi ludność wyznania chrześcijańskiego. Nie jest jednak do końca jasne, czy ataki skierowane były w tę grupę wyznaniową.

Bilans ofiar napaści na wioski nie jest do końca znany. Wiadomo, że tylko w wiosce Attagara zabitych zostało 45 osób. Po ataku rebeliantów wszyscy mieszkańcy napadniętych wiosek opuścili swoje miejsca zamieszkania.

Region Gwoza, w prowincji Borno, to główna siedziba islamskich rebeliantów z ugrupowania Boko Haram. Jest to trudno dostępny górzysty teren, porośnięty lasem, rzadko zamieszkany przez miejscową ludność. Stanowi doskonałą kryjówkę dla partyzantów.

Mimo trwającej od roku ofensywy wojsk rządowych przeciwko islamistom nie udało się zlikwidować ich kryjówek. Wojsko nigeryjskie wyparło rebeliantów z miast w północno- wschodniej części kraju, lecz rebelianci mocno trzymają się w wioskach i terenach słabo zaludnionych. Wiosną ekstremiści przypuścili ofensywę przeciwko siłom rządowym i odzyskują powoli kontrolę nad wioskami w tym rejonie kraju. Ataki Boko Haram na wioski odbywają się praktycznie każdego dnia i ginie w nich od kilku do kilkudziesięciu osób.

Islamskie ugrupowanie Boko Haram od 2009 roku postawiło sobie za cel utworzenia w północne części Nigerii państwa wyznaniowego z szariatem, jako obowiązującym prawem. Rebelianci zwalczają wszelkie przejawy kultury zachodu. Palą kościoły, niszczą szkoły, urzędy państwowe, zabijają wyznawców innych wyznań, porywają miejscową ludność w celu wymuszenia okupu lub wymiany na członków organizacji znajdujących się w więzieniach. W trakcie trwającej od pięciu lat rebelii życie straciło kilkanaście tysięcy osób, a około 750 tys. musiało opuścić  swoje domostwa. Tylko w tym roku, według danych rządowych, z rąk rebeliantów śmierć poniosło 2000 osób.

W kwietniu tego roku bojówkarze z Boko Haram porwali ponad trzysta uczennic ze szkoły w miejscowości Chibok, w stanie Borno. Kilkudziesięciu dziewczętom udało się uciec z rąk porywaczy, ale ponad 200 nastoletnich uczennic znajduje się w rękach rebeliantów z Boko Haram. Mimo szeroko zakrojonej akcji mającej na celu uwolnienie dziewcząt nie udało się do tej pory uwolnić ich z rąk porywaczy. W akcję uwalniania dziewcząt włączyły się służby specjalne Stanów Zjednoczonych.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


Do czego tak naprawdę służy latarka taktyczna »
latarka taktyczna

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Złóż własną broń »
bron składana

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o analogowych goglach noktowizyjnych »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

 Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc? »
latrki na karabin

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Zakończyło się szkolenie „MILITARY DOCTOR 2020”

„Military Doctor” to coroczne szkolenie w warunkach poligonowych organizowane w ośrodku szkoleniowym Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego OC Jeżewo koło Łodzi, dedykowane podchorążym po 5 i 6...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl