Geoffrey Roberts Generał Stalina – życie Gieorgija Żukowa

Jakub Grodzki  /  04-06-2014

Gieorgij Konstantinowicz Żukow – Marszałek Związku Radzieckiego, czterokrotny Bohater Związku Radzieckiego odznaczony blisko 70 odznaczeniami, w tym pięciokrotnie Orderem Lenina. Postać jednego z najsłynniejszych generałów II wojny światowej została dotychczas szeroko opisana i scharakteryzowana. Pośród licznych opracowań spotkać można zarówno bezkrytyczne apoteozy, jak i dzieła traktujące o najgorszych przymiotach Żukowa.  

 

Jak pośród tego natłoku informacji odebrać kolejną publikację, która porusza wydawać by się mogło wyczerpany temat. „Generał Stalina” autorstwa Geoffreya Robertsa okazuje się jednak pozycją wyjątkową i to nie tylko ze względu na ciekawy dobór materiałów charakteryzujących sylwetkę generała. Wyjątkowość publikacji ukazuje się także w sferze oceny zebranych materiałów. W tym zakresie autor pozostawia snucie wniosków samemu czytelnikowi, nie opowiada się za takim lub innym stanowiskiem, a jedynie rzeczowo wskazuje co może stać za ukazywaniem sylwetki generała w nimbie chwały lub potępianie go za faktyczne lub hipotetyczne przywary.

Przeczytaj także: Richard A. Grzybowski, Piotr Litka „Ślady Zbrodni”

Całość zgromadzonego w „Generale Stalina” materiału, o czym traktuje i co przyświecało powstaniu tej pracy doskonale charakteryzuje sam autor: „(…) można wysnuć wniosek, że choć Żukow nigdy nie uchodził za „najlepszego w historii” w jednej konkretnej dziedzinie wojskowości, był najlepszym generałem drugiej wojny światowej. Łączył waleczność i odwagę z ambitną wizją strategiczną, determinacją i sprawnością organizacyjną. Wzbudzał sympatię i zaufanie – choć i strach – wśród swoich podwładnych, a także niechętny szacunek równych sobie dowódców. Ze stoicyzmem przyjmował porażki i entuzjastycznie reagował na zwycięstwa. Wydawało się, że dysponuje niewyczerpanymi pokładami energii i nawet w najtrudniejszych okolicznościach nie tracił wiary w ostateczny sukces.” Powyższy cytat warto uzupełnić dodatkowo słowami zawartymi we wstępie, które stanowią doskonałe zaproszenie do lektury oraz pobudzają wyobraźnię czytelnika: „Ponieważ nie był postacią wolną od wad (Żukow) i wewnętrznych sprzeczności, trudno ocenić jednoznacznie jego życie i karierę. Lecz to właśnie te wady i sprzeczności, a także wielkie zwycięstwa i porażki czynią z jego życia tak fascynujący temat.” Temat, który Geoffrey Roberts potraktował pomimo naukowego podejścia w sposób przystępny dla każdego interesującego się nawet w minimalnym zakresie historią wojskowości, II wojny światowej oraz powojennej Europy.

Przeczytaj także: Marcin Ciszewski – Wiatr (gra o najwyższą stawkę)

Sylwetka Gieorgija Żukowa, ukazana na przestrzeni całego życia, czyli od momentu urodzenia w carskiej Rosji do śmierci w Związku Radzieckim jest, można sparafrazować radziecką odmianą kariery „od pucybuta do milionera”. W tym wydaniu pochodzący z biednej, chłopskiej rodziny człowiek, ciężką pracą, wiarą i determinacją doszedł na najwyższych, możliwych w socjalistycznym państwie zaszczytów, jednak w przypadku Żukowa nie to okazało się najważniejsze w historycznym rachunku. Jak pokazuje życie Marszałka, stanowiska i sława są ulotne. W okresie powojennym dwukrotnie skazywano go na zapomnienie i wymazywano z oficjalnej historii Związku Radzieckiego. Jednak pomimo wszystkich przeciwieństw losu, szykan i oskarżeń, ostatnia rehabilitacja Żukowa, która rozpoczęła się w 65 roku pokazała coś ważniejszego. Podczas majowych obchodów rocznicy zwycięstwa Marszałek uczestniczył w spotkaniu, które odbyło się w Moskiewskim Klubie Literackim, które pokazało, iż „dla wszystkich było oczywiste, że wieloletnie ataki zwolenników Chruszczowa nie umniejszyły w istotnym stopniu popularności Żukowa. Był i pozostał wielkim generałem, który uchronił Związek Radziecki przed katastrofalną porażką z wojskami Hitlera, a potem poprowadził Armię Czerwoną do wielkiego zwycięstwa”. Dzisiaj, mając świadomość renesansu postaci Gieorgija Żukowa w Rosji, kiedy to postawiono go ponownie w panteonie wielkich rosyjskich i radzieckich bohaterów książka Geoffrey Roberts stanowi doskonały przyczynek do scharakteryzowania fenomenu Żukowa. Fenomenu, który narodził się na froncie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, kiedy to „bitwa pod Moskwą dała początek wojennej legendzie Żukowa.

Przeczytaj także: Jarosław Rybak, Task Force 50, operacja Sledgehammer

Od tej pory zaczęto mówić, że jeśli dowodzi Żukow zwycięstwo jest pewne”. Jak wskazuje autor, to właśnie okres walki z faszyzmem oraz Towarzysz Józef Stalin wykreowali Żukowa. „Dyktator zawsze zakładał, że Żukow – jego zastępca, wybawca Leningradu i Moskwy, zwycięzca spod Stalingradu i Kursa, wyzwoliciel Polski, Białorusi i Ukrainy – odegra kluczową rolę w podboju Niemiec i zdobyciu Berlina. Jednak nawet on nie przewidywał tak dramatycznego finału wojny niemiecko – radzieckiej, który miał utrwalić wizerunek Żukowa jako jednego z największych dowódców w historii”.

Generał Stalina – życie Gieorgija Żukowa – wyważony, merytoryczny i przystępny życiorys radzieckiego Marszałka wart jest uwagi. Nie ocenia i nie przesądza, ukazuje obiektywnie wycinek historii Związku Radzieckiego poprzez pryzmat życia wielkiego człowieka. Wartość pracy Geoffrey Roberts to nie tylko suma faktów, to także dystans i brak stronniczości, rzetelność przekazu historycznego oraz ciekawa narracja. Polecam.  

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy te spodnie spełnią Twoje oczekiwania? »

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

 Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc? »
latrki na karabin

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wsparcie dla SAS

W związku z małą liczbą kandydatów spełniających wysokie wymagania rekrutacyjne brytyjskiego 22. Pułku Special Air Service oraz niemalejącym zaangażowaniem tej formacji w operacje na świecie...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl