Tajna wojna Ameryki

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 2/2014  /  28-05-2014

„Droga noża: CIA, tajna armia i wojna na krańcach świata” – jak brzmi oryginalny tytuł książki M. Mazettiego – to opowieść o udziale słynnej amerykańskiej agencji wywiadowczej w ofensywnych operacjach, w ramach walki z terroryzmem w wielu rejonach świata oraz rywalizacji i konfliktach na tym polu z Pentagonem. 

 

To zakulisowa historia zmian w amerykańskich tajnych służbach po zamachach z 11 września, ukazująca, jak w ciągu kilkunastu lat doszło do rosnącego zaangażowania CIA w bezpośrednie działania przeciwko terrorystom i ich „uwojskowienie”, a armii w działalność zarezerwowaną dawniej dla wywiadów.

W tle, mające niebagatelny wpływ na taką sytuację i wywołujące chaos polityczne obawy, problemy kadrowe, personalne przepychanki, ambicje, interesy i poglądy przedstawicieli różnych szczebli władzy, od Departamentu Stanu oraz Pentagonu, przez agencje i komisje kontrolujące służby wywiadowcze, po równie barwne, co przebojowe postacie z pogranicza tych ostatnich i sektora prywatnego, prowadzące często nieautoryzowane, samowolne akcje.

SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ >>
Tajna wojna Ameryki
SPRAWDŹ CENĘ >>

Na to wszystko nakładają się kontrowersje związane z coraz szerszym wykorzystywaniem przez CIA do zwalczania terrorystów dronów, które pomogły wyeliminować wiele kluczowych członków Al-Kaidy bez narażania życia amerykańskich żołnierzy i działać poza strefami wojny, ale wbrew oficjalnym komunikatom powodują również liczne ofiary wśród przypadkowych ludzi, radykalizując nastroje i napędzając organizacjom terrorystycznym nowych rekrutów.

Przeczytaj także: Marcin Ciszewski – Wiatr (gra o najwyższą stawkę)

Autor jest amerykańskim dziennikarzem specjalizującym się w tematyce bezpieczeństwa narodowego, był m.in. korespondentem wojennym w Iraku, a w 2009 r. otrzymał Nagrodę Pulitzera za artykuły o wojnie toczonej w Afganistanie i Pakistanie oraz związanych z nimi działaniach USA. W swej pracy dotarł do wielu wysoko postawionych przedstawicieli służb i decydentów związanych ze zwalczaniem terroryzmu, ale przy odrobinie wiedzy na ten temat oraz o służbach i siłach specjalnych trudno nie odnieść wrażenia, że zbierał informacje i opinie dość jednostronnie, pod kątem uzasadnienia z góry założonej krytyki. Tym samym w wielu miejscach książki traci obiektywne spojrzenie na temat powodów takiego, a nie innego rozwoju wypadków, uzasadniając je wyłącznie negatywnymi przesłankami lub oceniając głównie po złym zakończeniu, na które wpływ miały również nieuwzględnione przez niego kwestie. Umniejsza wagę tego, że tworzenie przez armię Stanów Zjednoczonych własnych operacyjnych struktur wywiadowczych przy siłach specjalnych nie było wynikiem tylko ambicji, ale szukaniem wyjścia w sytuacji, gdy CIA oraz inne służby okazały się nieudolne i nieprzygotowane do właściwego wsparcia komandosów postawionych wobec nowych, bardzo groźnych wyzwań.

Przeczytaj także: Jarosław Rybak, Task Force 50, operacja Sledgehammer

Pomija, że powrót przez CIA do metod OSS, agresywnych i pełnych determinacji działań w terenie, to nie awanturnictwo, ale w obecnej sytuacji równie niezbędne co szpiegowanie w białych rękawiczkach próby być może właściwszej reakcji oraz walki w środowisku i stylu narzuconym przez bezwzględnego przeciwnika. Krytykuje wychodzenie tych, dla których priorytetem jest skuteczność w przeciwdziałaniu terroryzmowi, poza ramy wyznaczone istniejącymi przepisami prawnymi, nie zauważając, że są one często nadmiernie krępujące, oderwane od rzeczywistości lub nienadążające za zmianami wymuszanymi przez terrorystów.

Przemilcza, że pojawienie się prywatnych korporacji militarnych i organizacji wywiadowczych nie wynika tylko z chęci zysku, ale dostrzeżenia, że mogą one odciążyć, czasem zastąpić armie i służby, bywa też, że lepiej wykonać pewne zadania. Szkoda, że piętnowania niepożądanych skutków ubocznych tego wszystkiego i tracenia kontroli nad rozwojem niektórych działań nie równoważy przypomnieniem, że u ich podstaw leżały pozytywne intencje, czasami brak lepszych alternatyw, a przynosiły też dobre efekty.

W wielu miejscach umyka mu, że opinie negujące parcie do pewnych zmian i wątpliwości, pod którymi de facto sam również się podpisuje, oraz podejmowane na ich podstawie decyzje bywają też wynikiem braku zrozumienia niektórych wydarzeń widzianych tylko z dalekiej perspektywy, zza biurka w Waszyngtonie, a także zwykłej zachowawczości – formą uzasadniania uników przed odpowiedzialnością za ryzykowne decyzje.

Niemniej książka M. Mazettiego to źródło bardzo ciekawych i szczegółowych informacji z mało znanych odcinków tajnej wojny, pozwalających również lepiej zrozumieć, dlaczego konflikt ze światowym terroryzmem potoczył się tak, a nie inaczej. Pokazuje, że nawet tak potężna organizacja jak CIA często popełnia błędy, nie radzi sobie i nie jest do końca wiarygodna. Czytelnicy Special Ops przy okazji powinni wychwycić między wierszami tej książki, że nawet najnowocześniejsza technika może jedynie wspomóc, ale nie zastąpi komandosów podczas operacji specjalnych i jak bardzo istotne jest zapewnienie im właściwego wsparcia wywiadowczego.

CIA. Tajna wojna Ameryki, Mark Mazzetti, AGORA S.A., Warszawa, luty 2014

Aktualność pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 2/2014

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »

buty taktyczne

ubranie taktyczne

 


Polowanie - w jakim plecaku będzie najwygodniej »
plecak

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


Vademecum survivalowe Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
vademecum-survivalowe przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To kompendium praktycznej wiedzy o tym jak przetrwać i wyjść cało z prawie każdej opresji, bez względu czy zdarzy się ona w lesie, górach, czy podejrzanej uliczce miasta (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Neutralizacje niebezpiecznych obiektów w Szczecinie

Specjaliści od podwodnych zadań z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża regularnie neutralizują zalegające pod wodą niebezpieczne pozostałości z okresu II wojny światowej. Tylko w ciągu ostatnich trzech dni...

Aktualny numer

1/2021
SPECIAL OPS 1/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Oczy” i „uszy” WS
  • - 10 lat SGO siła pasji
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl