Warszawa. Polski kontyngent poleci na misję do Republiki Środkowoafrykanskiej

 MD  /  25-04-2014

Polski Kontyngent Wojskowy weźmie udział w operacji wojskowej Unii Europejskiej na terenie Republiki Środkowoafrykańskiej. Stosowny dokument o wysłaniu polskich żołnierzy na misję podpisał Prezydent RP Bronisław Komorowski.

 

Według informacji przekazanych przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego stosowna ustawa została podpisana przez prezydenta w środę, 23 kwietnia 2014 r. O wysłanie polskich żołnierzy do Republiki Środkowoafrykańskiej do prezydenta zwrócił się z wnioskiem polski rząd. W ramach misji wyleci z Polski 50 żołnierzy, w większości żandarmów. Większość „misjonarzy” stanowić będą żołnierze z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej stacjonujący w Mińsku Mazowieckim. Polska misja wojskowa rozpocznie swą działalność 1 maja i będzie kontynuowana przez 6 miesięcy.

PKW będzie wchodził w skład misji Unii Europejskiej EUFOR RCA i będzie podlegał dowódcy tej operacji. W sumie misja EUFOR RCA ma liczyć w sumie 800 żołnierzy z 13 państw. Do pokojowych zadań misji należeć będzie przede wszystkim: zapewnienie bezpieczeństwa ludności cywilnej w rejonie operacji, swobodnego funkcjonowania lotniska w stolicy kraju-Bangi, zapewnienia warunków do niesienia pomocy humanitarnej. Żołnierze będą także wspierać działalność misji AFISM-CAR prowadzonej przez państwa afrykańskie w celu osiągnięcia przez nią całkowitej zdolności operacyjnej. Po półrocznej misji europejczycy przekażą swe zadania żołnierzom Unii Afrykańskiej, którzy będą ją kontynuować pod flagą ONZ.

Na terenie Republiki Środkowoafrykańskiej trwa zbrojny konflikt między mieszkańcami wyznającymi chrześcijaństwo i islam.

W komunikacie wydanym przez BBN czytamy, że głównymi zadaniami żołnierzy z polskiego kontyngentu będzie: „prowadzenie działań o charakterze policyjnym, patrolowanie rejonu odpowiedzialności, wspieranie lokalnych sił bezpieczeństwa w przeciwdziałaniu zamieszkom oraz prowadzenie dochodzeń.”

Obecny polski kontyngent jest drugim, który weźmie udział w misji w RŚA w tym roku. Pod koniec stycznia wysłany został na trzy miesiące pododdział lotniczy, który wsparł francuską misję wsparcia operacji. Wówczas poleciało 50 żołnierzy oraz pracowników wojska. Były to dwie czteroosobowe załogi samolotu C-130 Hercules wraz z obsługą naziemną. Polscy lotnicy wykonywali loty transportowe na trasie Republika Środkowoafrykanska – Francja. Po zakończeniu misji powrócą do kraju w tym tygodniu. 

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wspólne szkolenie JWK z GOPR

W ostatnich dniach odbyło się wspólne szkolenie naszych żołnierzy z K9 wraz z Podkomisją Psów Ratowniczych GOPR, w miejscach idealnym do ćwiczeń – w kopalni węgla kamiennego, kopalni uranu oraz...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl