Nigeria. Porwanie kilkudziesięciu licealistek w mieście Chibok

 MD  /  21-04-2014

W ubiegłym tygodniu w mieście Chibok, w stanie Borno, doszło do niespotykanego dotychczas grupowego porwania uczennic liceum. Rebelianci z islamskiego ugrupowania Boko Haram porwali kilkadziesiąt uczennic w wieku 16 – 18 lat – informują władze. 

 

Do porwania uczennic doszło na terenie szkoły, do której uczęszczały dziewczęta. Sprzeczne są dane, co do liczby uprowadzonych dziewcząt. Według władz oświatowych w rękach rebeliantów znajduje się 85 dziewcząt, natomiast rodzice podają liczbę 234 uprowadzonych.

Uprowadzenie dziewcząt miało miejsce w ubiegły poniedziałek, dziś z rodzicami porwanych dziewcząt spotkał się gubernator stanu Borno. Miejscowość Chibok położona jest w północno – wschodniej Nigerii. W jej pobliżu znajdują się miejsca powstania i stacjonowania islamistów z ugrupowania Boko Haram. Rebelianci z tego ugrupowania dążą do stworzenia w północno – wschodniej Nigerii państwa wyznaniowego z szariatem, jako obowiązującym prawem.

Porwania dziewcząt przez rebeliantów z Boko Haram zdarzały się w Nigerii już wcześniej, ale nigdy nie na tak wielka skalę. Islamiści porywali uczniów ze szkół, palili budynki, zabijali uczących się w nich młodych ludzi, gdyż według nich szkoły i korzystający z nich uczniowie promują cywilizację zachodnią. Bojówkarze z Boko Haram za główny cel stawiają sobie utworzenie państwa islamskiego i zwalczanie wszystkiego, co przypomina cywilizację zachodnią.

Według oświadczenia gubernatora stanu Borno, siły bezpieczeństwa podejmują wszelkie możliwe działania w celu uwolnienia porwanych dziewcząt. Według władz części dziewcząt udało się wyrwać z rąk islamistów i wrócić do domu. Uprowadzone dziewczęta służą rebeliantom z Boko Haram do noszenia bagaży, gotowania posiłków a część z nich wykorzystywana jest w celach seksualnych. 

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl