Polska. Operacja „Bagram XV” wkracza w ostatnią fazę

 MD  /  26-03-2014

Rozpoczęła się ostatnia faza przygotowań do wyjazdu Polskiego Kontyngentu Wojskowego do Afganistanu. Polscy żołnierze biorący udział w misji stabilizacyjnej w ramach ISAF (Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa) będą ostatnią XV zmianą. Obecnie przygotowują się do wyjazdu doskonaląc swoje umiejętności w kieleckim Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w trakcie ćwiczeń o kryptonimie „Bagram XV”.

 

400 polskich żołnierzy odbywa ostatnią pięciodniową certyfikację w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Wraz z nimi ćwiczą przedstawiciele ame­ry­kań­skiej Gwar­dii Na­ro­do­wej stanu Il­li­no­is. Ostatnią fazą ćwiczeń, które zakończą się 28 marca, kieruje ge­ne­rał bry­ga­dy Grze­gorz Duda. Za przygotowanie i prowadzenie ćwiczeń po raz pierwszy odpowiada Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Wcześniej gotowość do misji potwierdzał 2 Korpus Zmechanizowany.

Żołnierze z XV zmiany Polskiego kontyngentu Wojskowego stacjonować będą w głównej amerykańskiej bazie Bagram. Polska baza w Ghazni zostanie zamknięta przed przybyciem naszego kontyngentu. Ostatnia zmiana PKW w Afganistanie będzie mieć zgoła odmienny charakter od poprzednich. Zmiana, która rozpocznie swą służbę a zakończy w grudniu, będzie mieć oprócz codziennych obowiązków charakter typowo logistyczny. Dowódcą XV zmiany PKW będzie pułkownik Adam Słodczyk, dowódca 10 Brygady Logistycznej.

Głównym zadaniem wyjeżdżających na nią żołnierzy będzie zakończenie polskiego udziału w misji stabilizacyjnej oraz sprowadzenie części sprzętu wojskowego do kraju. Część sprzętu będącego wyposażeniem polskiej bazy przekazana zostanie afgańskiej armii i policji, a także organizacjom charytatywnym i lokalnym władzom.

W kieleckim centrum wyjeżdżający będą musieli wykazać się ze znajomości procedur dotyczących: wykrywania i niszczenia improwizowanych ładunków wybuchowych, ewakuacji medycznej, uwalniania uprowadzonego personelu a także wzywania wsparcia ogniowego. Doskonała znajomość tych procedur pozwoli na sprawne i bezpieczne wykonywanie powierzonych w trakcie misji zadań. Wiedza i umiejętności „misjonarzy” zostaną sprawdzone za pomocą specjalnie przygotowanych systemów komputerowych.

W kieleckim Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych od kilku lat przygotowywali się wojskowi do wyjazdu do Afganistanu oraz do innych części świata. Dwa razy w roku szkolili się tutaj dowódcy i sztabowcy lecący do Afganistanu. Do szkoleń używany jest komputerowy system wsparcia pola walki umożliwiający wykorzystywanie symulacji zbliżonych do realnego pola walki.

W ostatniej XV zmianie PKW w Afganistanie wezmą udział żołnierze z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Wspólnie z nimi udział w misji wezmą żołnierze 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej i 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór, Oddziału Żandarmerii Wojskowej z Bydgoszczy oraz wojsk specjalnych.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Pojazdy elektryczne na niedostępne tereny »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »

pojazd elektryczny
latarka na broń

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

3 miesiące operacji #SilneWsparcie

Minęło 90 dni jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzą operacją pk. „Silne Wsparcie”. „Lokalizuj – Izoluj – Zabezpiecz – Przekaż” to działania mające na celu wsparcie Straży Granicznej...

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl