Pakistan. Mniej akcji z użyciem amerykańskich dronów

 MD  /  06-02-2014

Amerykański program używania samolotów bezzałogowych typu „dron” do walki na terenie Pakistanu zostanie mocno ograniczony. Drony będą wykorzystywane tylko w szczególnych przypadkach, do niszczenia najważniejszych celów - informuje „Wall Stre­et Jo­ur­nal".

Samoloty bezzałogowe wykorzystywane są na terenie Pakistanu do niszczenia celów naziemnych jak też do zabijania rebeliantów islamskich. Akcje z użyciem dronów kierowane były często przeciwko terrorystom afgańskim, którzy chronili się w przygranicznych rejonach Pakistanu. CIA używała ich przede wszystkim do niszczenia celów w trudno dostępnych górskich terenach, do misji szpiegowskich oraz do utrzymywania siatek informatorów. Użycie dronów zmniejszało koszty operacji i powodowało minimalizowanie strat własnych. Jednak zdarzały się także pomyłki powodujące śmierć cywilów lub żołnierzy pakistańskich. Właśnie one stanowiły wielokrotnie zarzewie konfliktów dyplomatycznych między USA i Pakistanem.

Protesty ludności powodowały, że rząd Pakistanu kilka razy wydawał zakaz używania dronów na swoim terytorium przez służby specjalne Stanów Zjednoczonych.

Drugą przyczyną ograniczenia działań z użyciem dronów jest stopniowe wycofywanie się wojsk USA z terytorium Afganistanu. Zmniejszenie liczby wojsk powoduje ograniczenia w dostępie do baz wojskowych, z których mogą startować samoloty bezzałogowe.

Premier Pakistanu Nawaz Sharif od dłuższego czasu prowadził rozmowy z administracją w Waszyngtonie w celu zakończenia programu używania dronów na terenie swego państwa. Według dziennika WSJ misja amerykańskich samolotów bezzałogowych zakończona zostanie na terenie Pakistanu jeszcze przed upływem kadencji obecnego premiera.

Zgodnie z umową lista celów, które mogą być zaatakowane przez samoloty bezzałogowe, uległa dużemu zmniejszeniu i nie może być powiększana. W związku z tym, program wykorzystania dronów w Pakistanie samoczynnie się zakończy.

W ciągu ostatnich kilku lat liczba akcji przy użyciu dronów w Pakistanie została mocno zredukowana. W roku  2010 drony użyte były w czasie akcji 122 razy, natomiast  2013 roku użyto ich tylko 26 razy. 

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Byli komandosi szkolą instruktorów 16 DBOT

Kolejna grupa żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, rozpoczęła intensywny kurs instruktorsko-metodyczny pod okiem byłych komandosów z jednostek Wojsk Specjalnych. Na obiektach...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl