Rosja. Kolejny zamach bombowy w Dagestanie

 MD  /  17-01-2014

W piątek, 17 stycznia, doszło do kolejnego zamachu bombowego na terenie Dagestanu. Tym razem eksplozje miały miejsce przed restauracją, w stolicy republiki, Machaczkale. Prezydent Ramazan Abdułatipow przekazał informację o 15 rannych osobach.

Około godz. 19.45 czasu moskiewskiego (17.45 czasu polskiego) w centrum rozrywki w Machaczkale, przed restauracją Zołotaja Imperia, miały miejsce wybuch. Nikt w nim nie doznał obrażeń, informuje przedstawiciel dagestańskiego resortu spraw wewnętrznych. Gdy na miejscu zjawili się policjanci, około godz. 20.00 nastąpiła druga eksplozja. Tym razem zdetonowany został materiał wybuchowy zgromadzony w samochodzie-pułapce marki „Łada”. Rannych zostało 15 osób, w tym co najmniej trzech policjantów.

Wszyscy poszkodowani w zamachu zostali objęci specjalistyczna opieką medyczną w szpitalach na terenie Machaczkały.

Miejscowe służby specjalne przyjmują różne wersje zamachu. Jedna z nich są porachunki miejscowego świata przestępczego, kolejną zamach terrorystyczny dokonany przez ekstremistów z Północnego Kaukazu.

Prezydent Dagestanu Ramazan Abdułatipow stanowczo twierdzi, że był to  akt terroru za którym „stoją ekstremiści terroryści, formacje bandyckie”. W oświadczeniu podkreśla, że jest to odwet terrorystów za coraz aktywniejsze działania służb specjalnych przeciwko nim oraz za zabicie w ostatnich dniach ważnych przywódców ekstremistycznego podziemia.

Służby specjalne nie wykluczają możliwości kolejnych zamachów terrorystycznych na terenie republiki. Zgodnie z rozkazem, wydanym przez Narodowy Komitet Antyterrorystyczny, podwyższony został stan gotowości wszystkich służb specjalnych zarówno lokalnych jak i federalnych.

W Dagestanie odnotowano w ostatnich dniach nasilenie działań ugrupowań terrorystycznych chcących utworzyć na Północnym Kaukazie islamistyczne państwo wyznaniowe o nazwie Emirat Kaukaski. Działający na terenie Czeczenii, Inguszetii, Kabardo-Bałkarii i Karaczajo-Czerkiesji radykałowie islamscy proklamowali w 2007 roku Emirat Kaukaski. Od tego czasu dążą za pomocą aktów przemocy do oderwania tych terytoriów od Rosji. W przyszłym państwie obowiązującym prawem miałby być szariat.

Należy podkreślić, że zamachy dokonane w ostatnich dniach dokonane zostały w odległości około 600 km od Soczi, w której mają się odbyć niebawem XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

Źródło: Interfax

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Pierwsze neutralizacje min w zespole NATO

Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 zrealizował swoją pierwszą bojową operację pod dowództwem Polskiego Kontyngentu Wojskowego – PKW Morze Północne. Na wodach terytorialnych...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl