Rosja/Dagestan. W potyczce z terrorystami giną policjanci z oddziałów specjalnych

 MD  /  15-01-2014

W nocy z wtorku na środę, na terenie Dagestanu doszło do starć oddziałów specjalnych policji SOBR z islamskimi ekstremistami. W wyniku wymiany ognia trzech policjantów zostało zabitych a kolejnych pięciu zostało rannych – informuje Interfax.

Nocne walki pomiędzy policjantami a islamskimi rebeliantami miały miejsce na terenie Północnego Kaukazu w republice Dagestańskiej, w odległości 80 kilometrów na północny zachód od stolicy Dagestanu, Machaczkały. Policjanci z grupy specjalnej udali się w okolice Chasawjurtu w celu „unieszkodliwienia” rebeliantów na prywatnej posesji.

W trakcie akcji oddział policyjny wpadł w zasadzkę i dostał się pod ostrzał rebeliantów. W wymianie ognia śmierć ponieśli trzej policjanci, kolejnych pięciu zostało rannych. Jednocześnie policyjni komandosi zabili czterech ekstremistów islamskich.

Wśród zabitych rebeliantów znajdował się Marat Idrisow podejrzewany o zorganizowanie zamachu terrorystycznego w Piatigorsku. W wyniku zamachu, do którego doszło 27 grudnia zginęły 3 osoby. Razem z Idrisowem zabity został także inny terrorysta Ruszam Dagirow. Przez długie lata zaopatrywał rebeliantów w żywność oraz leki. Jego dom służył ekstremistom za miejsce wypoczynku oraz szpital polowy – informuje Interfax.  

Po zakończeniu akcji rosyjscy antyterroryści znaleźli w domu potężny ładunek wybuchowy. Saperzy ocenili, że znaleziona bomba domowej produkcji ma siłę rażenia równą około 50 kilogramów trotylu. Na terenie posesji znaleziono także minę magnetyczną o sile rażenia około 1 kilograma trotylu.

Rejon nocnych walk między siłami specjalnymi a ekstremistami islamskimi znajduje się zaledwie około 600 kilometrów od Soczi, miejsca XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Republika Dagestanu położona jest na terenie Północnego Kaukazu. Zamieszkuje ją około 2,5 mln ludzi, w zdecydowanej większości wyznania muzułmańskiego. Jest to obszar należący do najbiedniejszych w Rosji a jednocześnie najbardziej zróżnicowany pod względem etnicznym. Islamscy ekstremiści chcą na terenie Północnego Kaukazu utworzyć niezależne państwo islamskie, tzw. „Emirat Kaukaski”. Obowiązującym prawem w Emiracie miałby być szariat.

Dagestan jest bardzo niespokojną republiką wchodzącą w skład Federacji Rosyjskiej. Często dochodzi tu do aktów przemocy skierowanych przeciwko policjantom oraz żołnierzom. Zazwyczaj ataków dokonują ekstremiści islamscy, ale także zwykli członkowie lokalnych gangów.

W minioną sobotę doszło także do starć między siłami federalnymi a rebeliantami. W walkach w rejonie Kizljurtu , około 60 km na północny zachód od Machaczkały, zabitych zostało dwóch islamskich ekstremistów.

Źródło: Interfax.ru

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Byli komandosi szkolą instruktorów 16 DBOT

Kolejna grupa żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, rozpoczęła intensywny kurs instruktorsko-metodyczny pod okiem byłych komandosów z jednostek Wojsk Specjalnych. Na obiektach...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl