Sytuacje zakładnicze w środkach komunikacji miejskiej

Andrzej Krugler  /  SPECIAL OPS 1-2/2010  /  20-12-2010

Dwudziestego piątego listopada, w siedzibie Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, odbyło się wyjazdowe posiedzenie członków Zespołu Zarządzania Kryzysowego m. st. Warszawy. Tematem spotkania były „Działania antyterrorystyczne wobec sytuacji zakładniczych w środkach komunikacji miejskiej”. Miało ono służyć przede wszystkim omówieniu procesu przygotowawczego w zakresie zabezpieczenia antyterrorystycznego w czasie zbliżających się mistrzostw w piłce nożnej Euro 2012.

Członkowie zespołu poznali zakres działania Biura Operacji Antyterrorystycznych, jego zadania, strukturę, a także wyposażenie. Posiedzenie obejmowało również „część dynamiczną”, prezentującą możliwości funkcjonariuszy BOA. Scenariusz tej części zakładał atak grupy terrorystów na autobus liniowy Miejskich Zakładów Autobusowych, w wyniku którego jako zakładników wzięto kilkunastu pasażerów.

Zaznaczyć należy, że byli nimi prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz 15 członków Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Była to więc dla nich okazja do zobaczenia niejako „od środka”, jak wygląda operacja odbicia zakładników. Funkcjonariusze BOA dokonali szturmu z wykorzystaniem środków pirotechnicznych i pod osłoną samochodu patrolowo-interwencyjnego Dzik-AT. Poza operacją odbicia autobusu komunikacji miejskiej zgromadzeni goście mogli również obejrzeć szturm na pasażerski wagon kolejowy, jaki znajduje się w bazie Biura na warszawskich Szczęśliwicach.

Swoje umiejętności zaprezentowała również Sekcja Minersko-Pirotechniczna Komendy Stołecznej Policji, w czasie akcji podejmowania i neutralizacji ładunku wybuchowego, znajdującego się w autobusie, przy użyciu zdalnie sterowanego robota. W posiedzeniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego uczestniczyli m.in. Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m. st. Warszawy Ewa Gawor oraz Komendant Stołeczny Policji insp. Adam Mularz.

Dzięki uprzejmości wydziału prasowego KGP, możemy zaprezentować kilka zdjęć z „dynamicznej” części posiedzenia członków Zespołu Zarządzania Kryzysowego m. st. Warszawy.

Aktualność pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 1-2/2010

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl