Sudan. W ataku na konwój zginęli dwaj żołnierze sił pokojowych

 MD  /  30-12-2013

W niedzielę w prowincji Darfur został zaatakowany konwój żołnierzy sił pokojowych. W wyniku ostrzału śmierć ponieśli dwaj żołnierze z sił pokojowych ONZ i Unii Afrykańskiej – poinformował rzecznik sekretarza ONZ.

Atak niezidentyfikowanych napastników nastąpił w zachodniej części Sudanu, prowincji Darfur, w której w utrzymaniu pokoju pomagają żołnierze sił pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych i Unii Afrykańskiej. W trakcie wymiany ognia oprócz żołnierzy sił pokojowych z Jordanii i Senegalu zabity został także jeden z napastników.

Żołnierze sił pokojowych stacjonują na terenie Sudanu w ramach międzynarodowej misji UNAMID (African Union/United Nations Hybrid Operation in Darfur). Operacja Unii Afrykańskiej i Narodów Zjednoczonych w Darfurze powołana 31 lipca 2007 roku na mocy rezolucji 1769 Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jest to największa trwająca misja pokojową na świecie. Do jej zadań należy, między innymi, ochrona ludności cywilnej, zapewnianie pomocy humanitarnej, monitorowanie i weryfikacja wdrażania postanowień, wsparcie dla tworzenia inkluzyjnego procesu politycznego, promowanie praw człowieka oraz rządów prawa, a także monitorowanie i składanie raportów dotyczących sytuacji na granicach Sudanu z Czadem oraz Republiką Środkowoafrykańską.

Konflikt w Darfurze toczy się od 2003 roku. Jego zarzewiem stały się zatargi między ludnością murzyńską (stanowiącą większość) a ludnością arabską o jednakowe prawa dla całej ludności. Ludność arabska była uprzywilejowana wobec prawa. Armia Wyzwolenia Sudanu (SLAM) oraz Ruch Sprawiedliwości i Równości (JEM) oskarżyły rząd Sudanu o faworyzowanie ludności pochodzenia arabskiego i podjęły walkę zbrojną. Rząd w Chartumie wysłał do walki przeciwko zbuntowanym oddziałom murzyńskim armię Dżandżałidów (Janjaweed) składającą się głównie z arabów. Według danych przekazanych przez ONZ, w  trakcie walk między SLAM i JEM z armią Dżandżałidów w Darfurze, w latach 2003 – 2011 śmierć poniosło około 300 000 osób. W tym samym czasie rodzinne domy opuściło ok. 2,7 mln ludzi.

W trwającej od 2007 roku misji UNAMID życie straciło prawie 170 uczestniczących w niej żołnierzy i policjantów.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Global SOF Symposium w Warszawie

Global SOF Symposium - Europe jest coroczną platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, w trakcie której mają miejsce wykłady, dyskusje panelowe i rozmowy eksperckie, połączone z ekspozycją najnowszych...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl