Sudan Południowy. Kolejne państwa wysyłają żołnierzy z misją pokojową

 MD  /  20-12-2013

Do Sudanu Południowego, gdzie od niedzieli trwają walki między rywalizującymi ugrupowaniami, polecą żołnierze sił pokojowych z kolejnych państw. Stany Zjednoczone wysłały już do Sudanu 45 żołnierzy – poinformował prezydent USA Barack Obama.

Mimo apeli płynących z różnych stron świata, w Sudanie południowym trwają nadal walki między zwalczającymi się ugrupowaniami. Z apelem o zaprzestanie walk i rozpoczęcie dialogu między zwaśnionymi stronami wystąpił sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. W trakcie telefonicznej rozmowy z prezydentem Salve Kira zaproponował pomoc w rozpoczęciu dialogu między zwalczającymi się stronami.

Także prezydent USA zaapelował o zaprzestanie przemocy na terenie Sudanu Południowego. Sytuacja w kraju może wymknąć się spod kontroli i doprowadzić w konsekwencji do wojny domowej.

Czwartkowa śmierć trzech żołnierzy sił pokojowych, utwierdziła prezydenta o podjęciu słusznej decyzji w sprawie wysłaniu do Sudanu południowego, kontyngentu żołnierzy z USA. Jak dowiadujemy się z listu prezydenta do Kongresu, 45 amerykańskich żołnierzy dotarło do Sudanu Południowego już w środę. Mają oni za zadanie ochroną obywateli amerykańskich, a ich obecność będzie do momentu ustabilizowania się sytuacji w Sudanie.

Ambasada Stanów Zjednoczonych zaprzestała swą działalność w Dżibie, stolicy Sudanu Południowego zaraz po rozpoczęciu się krwawych zamieszek. Z terenu ambasady ewakuowana została większość jej pracowników, pozostali tylko niezbędni w celu jej zabezpieczenia.

Według Wysokiego komisarza ONZ ds. praw człowieka oraz przedstawicieli Unii Afrykańskiej na terenie Sudanu Południowego istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo wybuchu konfliktu etnicznego między plemionami Nueru i Dinka.

Sudan Południowy jest bardzo młody państwem powstałym w 2011 roku. Liczy tylko 11 milionów obywateli, jednocześnie jest bardzo zróżnicowanym etnicznie gdyż zamieszkuje go ponad 200 różnych plemion. Najliczniejsze plemiona to: Dinka – ok. 46 %, Nueru – ok.-10%, Azande – 6,6%, Bari – ok. 5%, Arabowie – ok.4% i inne. Większość mieszkańców kraju – ok. 59% stanowią chrześcijanie, tradycyjne religie wyznaje ok. 35% społeczeństwa.

Ponad 84 %kobiet jest analfabetkami, a większość dzieci do 143 roku życia nie uczęszcza do szkoły.  Jednocześnie jest to kraj bardzo bogaty w pokłady ropy naftowej, a jej eksport jest najważniejszą częścią gospodarki i stanowi ok.98% PKB.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Byli komandosi szkolą instruktorów 16 DBOT

Kolejna grupa żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, rozpoczęła intensywny kurs instruktorsko-metodyczny pod okiem byłych komandosów z jednostek Wojsk Specjalnych. Na obiektach...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl