Sudan Południowy. Zabici żołnierze sił pokojowych ONZ

 MD  /  20-12-2013

Kolejni żołnierze sił pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych zginęli w trakcie wypełniania swej misji w Sudanie Południowym. Według informacji przekazanych przez ambasadora Indii przy ONZ są to żołnierze pochodzący z tego kraju.

Trzej żołnierze pochodzący z Indii ponieśli śmierć w trakcie ataku na bazę sił pokojowych ONZ w Kobo. Zginęli z rąk uzbrojonych napastników, którzy wdarli się na teren bazy wojskowej.

Napastnicy, którzy wdarli się na teren bazy ONZ, są członkowie milicji z plemienia Nueru. Atak nastąpił w celu poszukiwania członków ludu Dinka, który jest w konflikcie etnicznym z ludem Nueru.

Od niedzieli na terenie Sudanu Południowego toczą się na nowo walki między przedstawicielami plemion Nueru i Dinka. Rozpoczęły się one w lipcu, kiedy to został zdymisjonowany przez prezydenta kraju jego zastępca. Prezydent Silva Kira Mayardit, pochodzi z plemienia Nueru, natomiast jego zastępca, Rieka Machara, z plemienia Dinka. Walki ustały po wprowadzeniu sił pokojowych ONZ. Wybuchły ze wzmożoną siłą w minioną niedzielę. Prezydent oskarżył zdymisjonowanego zastępcę o próbę zamachu stanu. Ponieważ w armii są zwolennicy zarówno prezydenta jak też zdymisjonowanego zastępcy rozpoczęły się krwawe zamieszki w stolicy. Wiceprezydent Machara zdołał uciec ze stolicy i jest poszukiwany listem gończym, natomiast część jego zwolenników została aresztowana.

Zamieszki między członkami rywalizujących plemion przeniosły się na ludność cywilną. Ta przed atakami strony przeciwnej próbuje się ona schronić w bazach wojskowych ONZ.

Według informacji przekazanych przez przedstawicieli ONZ w walkach, które toczą się od niedzieli, śmierć poniosło około 500 osób z rywalizujących ugrupowań, a kolejne 800 odniosło rany. W bazach wojsk ONZ w stolicy kraju, Dżibie, schronienie znalazło od 15 do 20 tysięcy cywilów.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Wybierz najlepszy pakiet ratunkowy dla czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Ćwiczenia sił specjalnych pk. Black Swan 2022

W czwartek 12 maja w bazie lotniczej Szolnok, położonej w środkowych Węgrzech zakończyły się międzynarodowe ćwiczenia sił specjalnych Black Swan 2022. W ćwiczeniach organizowanych przez NATO...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl