Irak. Tragiczny bilans zamachów w różnych częściach kraju

 MD  /  16-12-2013

W poniedziałek zanotowano na terenie Iraku kilkanaście zamachów bombowych oraz starć zbrojnych z rebeliantami. W wyniku zamachów około 40 osób straciło życie, a kilkadziesiąt zostało rannych. Według policji najwięcej zamachów zanotowano w stolicy kraju, Bagdadzie.

Nie jest do końca znana liczba ofiar dzisiejszych zamachów dokonanych w różnych częściach kraju. Może się jeszcze zwiększyć, gdyż wielu rannych jest w ciężkim stanie.

Widomo, że w różnych częściach Bagdadu eksplodowało siedem ładunków wybuchowych.

Kolejne zamachy miały miejsce na terenach uznawanych za siedlisko rebeliantów sunnickich związanych z Al-Kaidą. Jeden z nich miał miejsce w Basrze, kolejny na północy Iraku w mieście Bajdżi. Tutaj terroryści związani z Al-Kaidą dokonali ataku na policyjny areszt przy użyciu samochodu-pułapki wypełnionego materiałami wybuchowymi. Po wybuchu wywiązała się strzelanina, w której zginęło czterech policjantów i sześciu napastników.

Na północy Iraku, w Mosulu, ostrzelany został autobus z szyickimi pielgrzymami jadącymi do Karbali. Siedmioro pielgrzymów poniosło śmierć, w tym cztery kobiety.

W prowincji Anbar, po zdetonowaniu bomby przez zamachowca-samobójcę, oprócz niego zginął oficer policji pełniący służbę na posterunku drogowym.

Bilans ofiar zamachów samobójczych, zamachów przy użyciu samochodów-pułapek, egzekucji na terenie Iraku z dnia na dzień zwiększa się. Rebelianci sunnicy, członkowie Al-Kaidy, członkowie zorganizowanych pospolitych band sieją strach i terror na terenie całego kraju. Mniejszość sunnicka walczy z rządem pre­mie­ra Nu­rie­go al-Ma­li­kie­go uważając, że są marginalizowani i dyskryminowani we własnym kraju. Za czasów dyktatury Saddama Husajna, to oni rządzili krajem, zajmowali najważniejsze urzędy państwowe, dowodzili wojskiem i policją. Obecnie większość stanowisk w państwie oraz siłach bezpieczeństwa sprawują szyici stanowiący większość mieszkańców Iraku. Za pomocą terroru sunnici chcą doprowadzić do destabilizacji sytuacji w państwie.

W bieżącym roku fala przemocy i terroru w Iraku urosła do niespotykanego od lat poziomu. Praktycznie nie ma dnia bez doniesień o zamachach. Nie ma też bezpiecznych miejsc wolnych od zamachów, gdyż ataki dokonywane są także na terenie świątyń oraz w trakcie świąt muzułmańskich. Tylko w listopadzie ofiarami zamachów zostało około 1000 zabitych. Od początku roku do listopada włącznie, według oficjalnych danych śmierć poniosło ponad siedem tysięcy osób.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Pojazdy elektryczne na niedostępne tereny »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »

pojazd elektryczny
latarka na broń

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

3 miesiące operacji #SilneWsparcie

Minęło 90 dni jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzą operacją pk. „Silne Wsparcie”. „Lokalizuj – Izoluj – Zabezpiecz – Przekaż” to działania mające na celu wsparcie Straży Granicznej...

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl