Polska. Policjanci z CBŚ zatrzymali sprawcę cyberterroru

 MD  /  14-12-2013

Sprawcę informacji o podłożeniu ładunków wybuchowych na terenie 87 placówek państwowych zatrzymali policjanci z Centralnego Biura Śledczego. Okazał się nim 17 letni mieszkaniec Kalisza – podaje na swej stronie policja.

Informacje o podłożeniu ładunków wybuchowych rozesłane zostały w nocy z 16 na 17 listopada 2013 roku do 87 placówek na terenie Polski, w tym do: kilku ministerstw, 26 prokuratur, 26 komend policji oraz innych urzędów administracji państwowej. Dużą część z tych obiektów ewakuowano, co spowodowało ogromne koszty finansowe.

Akcję zatrzymania 17 letniego mieszkańca Kalisza policjanci z CBŚ przeprowadzili wczesnym popołudniem 10 grudnia. Zaskoczony młodzieniec został zatrzymany, policjanci zabezpieczyli także komputer, z którego wysłane zostały informacje o podłożeniu ładunków wybuchowych. Następnie został przewieziony przez policjantów do Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolski. Tam prokurator postawił mu zarzuty zawiadomienia o zagrożeniu, które nie istnieje. Młodzieniec przyznał się do postawionych mu czynów, za które grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 8.

W sprawę wykrycia cyberprzestępcy zaangażowani byli policjanci z Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru CBŚ i Wydziału Wsparcia do Zwalczania Cyberprzestępczości Biura Służby Kryminalnej oraz funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Fachowa wiedza policyjnych specjalistów pozwoliła wykryć i schwytać sprawcę cybernetycznego zamieszania. Mimo, że sprawca starał się być anonimowy, nie wymknął się policyjnym specjalistom. Używał w tym celu, internetowej sieci Tor, która uważana jest za dającą anonimowość. Starał się także zatrzeć za sobą wszystkie ślady. Jednak „głupi żart” młodego człowieka nie udał mu się i może ponieść za niego bardzo poważne konsekwencje.

Wbrew powszechnie krążącej opinii, że w internecie jesteśmy anonimowi, tak jednak nie jest, nie ma bezkarności w sieci. Internet służący każdemu z nas w codziennym życiu służy także różnego rodzaju przestępcom do ich działalności. Nie możemy się czuć w sieci anonimowi i bezkarni. Jak pokazują przykłady większość przestępstw dokonywanych za pomocą internetu jest wykrywana a ich sprawcy zatrzymywani. Wysokiej klasy specjaliści czuwają nad naszym bezpieczeństwem w sieci. Stanie się pewnie podobnie ze sprawcą informacji wysłanych 6 grudnia do kilku ministerstw w Warszawie. Ewakuowano wówczas ponad 4,5 tysiąca osób.

Źródło: policja.pl

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Dlaczego ma Cię obchodzić jakaś zniżka w combat »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » Niezbędnik na misje specjalne - co warto mieć »
binokle

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Kolejni poszukiwani zatrzymani dzięki "Łowcom Cieni" CBŚP

Policjanci CBŚP z grupy tzw. łowców cieni współpracując ze służbami polskimi i zagranicznymi sukcesywnie ustalają miejsca pobytu i zatrzymują kolejne osoby poszukiwane. W ostatnim czasie dotarli do...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl