Irak. Wiele ofiar zamachów bombowych i egzekucji

 MD  /  27-11-2013

W środę na terenie Iraku dokonano kolejnych zamachów bombowych, była także wymiana ognia oraz egzekucje. Według informacji policyjnych, śmierć w wyniku zamachów bombowych w dniu dzisiejszym poniosły 33 osoby a na kolejnych 13 dokonano egzekucji.

Fala rosnącego terroru przelewa się przez Irak od początku bieżącego roku. Według opublikowanych danych zginęło już około 7 tysięcy osób, a w październiku liczba ofiar zbliżyła się do 1000.

Dzisiejszych ataków zbrojnych dokonywano przy użyciu samochodów-pułapek wypełnionych materiałami wybuchowymi, ostrzału za pomocą moździerza, strzałów z pistoletu.

Za pomocą ostrzału moździerzowego dokonano ataku na posterunek policji. Natomiast pistoletów z tłumikami użyto do zamordowania sunnickiej rodziny składającej się z rodziców i trojga dzieci. Zamordowana rodzina mieszkała w dzielnicy zamieszkiwanej przez szyitów.

Natomiast ofiarami egzekucji padło 13 osób w wieku 25 - 35 lat. Oprawcy skuli ręce swych ofiar kajdankami, związali nogi i zawiązali oczy. Porzucone po egzekucji ofiary miały rany postrzałowe klatki piersiowej oraz głowy. Policja stara się ustalić tożsamość zabitych ludzi.

Liczba ofiar dzisiejszych zamachów może jeszcze wzrosnąć, gdyż 35 osób odniosło rany w wyniku eksplozji a ich stan zdrowia nie był podany w komunikacie policyjnym.

Do dzisiejszych zamachów oraz egzekucji nikt się nie przyznał. Patrząc na sposób wykonania zamachów można przypuszczać, że dokonane zostały przez sun­nic­kich bo­jow­ni­ków, na­le­żą­cych do odła­mu Al-Ka­idy. Iracki odłam tej organizacji nazywa się Is­lam­skie Pań­stwo Iraku i Le­wan­tu.

Duża część zamachów dokonywanych na terenie Iraku skierowana jest przeciwko szyitom rządzącym obecnie krajem. Zajmują oni większość eksponowanych stanowisk w kraju. Przez część ekstremistów sunnickich należących do Al-Kaidy szyici uznawani są za heretyków religijnych. Sunnici uważają się za część społeczeństwa marginalizowaną przez rząd pre­mie­ra Nu­rie­go al-Ma­li­kie­go.

Obecna fala przemocy w Iraku jest niespotykana od przełomu lat 2006/2007, kiedy dochodziło do bardzo ostrych konfliktów grożących wojną domową. Fala przemocy narasta od roku 2011, kiedy z terytorium Iraku zostały wycofane wojska amerykańskie.

O zaprzestanie przelewu krwi w Iraku apeluje do wszystkich stron konfliktu ONZ.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Warsztaty z reagowania na zamachy

W dniach 24-25 maja 2022 roku w hotelu “Kuźnia napoleońska” w Paprotni koło Warszawy odbędą się II ogólnopolskie warsztaty ph. “Reagowanie na zamachy- dobre praktyki i rekomendacje” organizowane...

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl