Kosowo. Zastrzelony członek misji EULEX

 MD  /  19-09-2013

Dzisiaj w Kosowie został zastrzelony członek misji policyjno – prawnej EULEX. Litewski celnik zginął w trakcie ostrzału samochodów misji w północnej części Kosowa – poinformowały litewskie służby celne. Dwóch innych funkcjonariuszy odniosło rany.

Około godziny 7.30, niedaleko miasta Zveczan w północnym Kosowie, nieznani sprawcy dokonali ostrzału samochodów wiozących funkcjonariuszy misji EULEX. Od odniesionych ran zmarł litewski celnik, dwóch innych zostało rannych.

Litewski celnik miał 35 lat i jest pierwszą ofiarą misji policyjno-prawnej w Kosowie trwającej od 2009 roku. Litewski celnik służbę w misji rozpoczął w sierpniu 2012 roku. Dzisiaj został trafiony dwiema kulami. Zaraz po ataku został poddany reanimacji i przewieziony do szpitala w Mitrowicy, gdzie mimo dalszej kilkudziesięciominutowej akcji reanimacyjnej zmarł.

Atak nastąpił w trakcie rutynowej porannej zmiany obsady posterunku granicznego w Jarinje. Północną część Kosowa, w której m miejsce dzisiejszy atak, zamieszkują w przeważającej większości Serbowie.

Do ataku na funkcjonariuszy doszło na kilka tygodni przed, mającymi się odbyć w pierwszych dniach listopada, wyborami do władz lokalnych. Wybory mają się odbyć na terytorium całego Kosowa.

Misja Unii Europejskiej, EULEX, ma za zadanie niesienie pomocy władzom Kosowa w budowaniu struktur państwowości, policji, wymiaru sprawiedliwości, służb celnych i granicznych. Działa na terenie Kosowa od 2009 roku. W działaniach misji bierze także udział polski kontyngent policyjny.

Przedstawiciele misji EULEX zaapelowali do mieszkańców Kosowa o pomoc w wykryciu sprawców dzisiejszego zamachu.

Dzisiejszy atak na funkcjonariuszy EULEX został potępiony prze unijną dyplomację, premiera Serbii Vice Daczića, odpowiedzialnego za sprawy Kosowa przedstawiciela rządu Serbii - Alek­san­dra Vulina, premiera Ko­sow­a Ha­shima Thaci.

Wszyscy oni w bardzo ostrych słowach potępili dzisiejszy zamach na funkcjonariuszy EULEX-u. Nazwali go „ aktem tchórzostwa”, atakiem na przy­szło­ść na­ro­du serb­skie­go w Ko­so­wie, przy­szło­ści Ser­bii i jej oby­wa­te­li".

 Premier Serbii dodał, że był to „akt eks­tre­mi­stycz­ny, a nie pa­trio­tycz­ny”. Natomiast premier Kosowa nazwał go „aktem tchó­rzo­stwa".

Dzisiejszy atak nie wpłynie na dalsze działania Unii Europejskiej na terenie Kosowa. Będą nadal kontynuowane działania na rzecz normalizacji stosunków między Kosowem i Serbią.

Sprawa niepodległości Kosowa nadal nie podoba się wielu Serbom a w szczególności zamieszkującym północną część nowo powstałego państwa. Serbia oficjalnie nadal nie uznaje niepodległości Kosowa. Zamieszkujący północną część Kosowa Serbowie w dalszym ciągu nie uznają zwierzchnictwa rządu w Prisztinie, stolicy Kosowa.

Obecnie Kosowo zamieszkiwane jest w 90 procentach przez ludność albańską.

W ramach normalizacji stosunków między Serbią i Kosowem, obydwa państwa podpisały w kwietniu 2013 r. porozumienie, mające na celu zbliżenie w ściślejszej współpracy z Unią Europejską. W porozumieniu zawarto treści mówiące o uznaniu przez Serbię niepodległości Kosowa oraz o regulacji sytuacji w północnej części republiki. Na mocy porozumienia północna część Kosowa ma stanowić integralną część tego państwa, a zamieszkujący ją Serbowie maja dostać częściową autonomię.  Jednocześnie oba państwa nie będą przeszkadzać sobie wzajemnie w staraniach o przystąpienie do Unii Europejskiej.

Obie stro­ny zo­bo­wią­za­ły się także do tego, że nie będą  ­blo­ko­wać sobie na­wza­jem drogi do przy­stą­pie­nia każ­dej z nich do Unii Eu­ro­pej­skiej.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Warsztaty z reagowania na zamachy

W dniach 24-25 maja 2022 roku w hotelu “Kuźnia napoleońska” w Paprotni koło Warszawy odbędą się II ogólnopolskie warsztaty ph. “Reagowanie na zamachy- dobre praktyki i rekomendacje” organizowane...

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl