Irak. Kolejny zamach obok sunnickiego meczetu

 MD  /  13-09-2013

W piątek dokonany został kolejny zamach na Sun nitów przed meczetem. Tym razem zamach miał miejsce w pobliżu Bakuby.  Według informacji przekazanych przez lokalną policję życie straciło co najmniej 30 osób a kolejne 25 zostało ranne.

Scenariusz dzisiejszego zamachu był łudząco podobny do ataku dokonanego na sunnitów wczoraj w Bagdadzie. Podobnie jak wczoraj nastąpiły dwa kolejne wybuchy bomb. Po modłach, opuszczających meczet sunnitów zaskoczyła eksplozja ładunku wybuchowego ukrytego przy drodze. Gdy tłum pospieszył  na pomoc rannym, zamachowcy zdetonowali kolejną bombę.

Bakuba to miasto, w którym obok siebie mieszkają zarówno szyici jak i sunnici. Dochodzi tu często do konfliktów na tle wyznaniowym między wymienionymi grupami. Ostatni zamach miał miejsce we wtorek. Wówczas w wybuchach trzech samochodów - pułapek życie straciło co najmniej 10 osób, a 30 odniosło rany,

Na razie nikt nie przyznał się do dokonania dzisiejszego zamachu przed meczetem.

Od początku roku obserwujemy w raku nasilenie się walk na tle religijnym. Szyici i sunnici walczą między sobą, co prowadzi do destabilizacji sytuacji w kraju. Toczą się walki także między Kurdami, szyitami i sunnitami dotyczące podziału terytorialnego Iraku. Konflikty wyznaniowe pochłaniają coraz większą liczbę ofiar. Tylko w samym sierpniu w Iraku zginęło w zamachach ponad 800 osób. Bieżący rok jest najbardziej krwawy od wojny religijnej na przełomie lat 2006/2007.

Przedstawiciele różnych grup społecznych walczą także o przywileje dla siebie. Szyici, stanowiący większość ludności kraju czują się obecnie dyskryminowani w społeczności irackiej. Utracili większość przywilejów oraz stanowisk zarówno w parlamencie jak i władzach różnego szczebla, które posiadali za rządów Saddama Husajna.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wspólne szkolenie JWK z GOPR

W ostatnich dniach odbyło się wspólne szkolenie naszych żołnierzy z K9 wraz z Podkomisją Psów Ratowniczych GOPR, w miejscach idealnym do ćwiczeń – w kopalni węgla kamiennego, kopalni uranu oraz...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl