Nie żyje "weteran z gór"

Michał Sitarski  /  26-06-2013

Po ponad rocznym pobycie w szpitalu i hospicjum dziś rano zmarł Włodzimierz N., szerzej znany jako "człowiek/weteran z gór".

Został on znaleziony 12 lutego 2011 roku w pasterskim szałasie w Tatrzańskim Parku Narodowym - był wycieńczony, ubrany nieadekwatnie do panujących warunków atmosferycznych i miał liczne  odmrożenia. Kontakt z nim był bardzo ograniczony, przez co trudno było ustalić kim jest i jak znalazł się w górach. Stwierdzono u niego także objawy PTSD, czyli stresu bojowego.

Wkrótce ustalono (po opublikowaniu zdjęcia w mediach zgłosiła się rodzina zaginionego), że jest to były żołnierz, weteran misji w Iraku i Jemenie.
Włodzimierz N. został skierowany na leczenie szpitalne, podczas którego stwierdzono u niego także nowotwór złośliwy - od tego czasu stale przebywał w szpitalu i hospicjum, gdzie zmarł.

Ze sprawy "człowieka z gór" media uczyniły sensację - pisano, że MON nie zareagował na odebranie renty weteranowi misji zagranicznych, a także, że Włodzimierz N. był żołnierzem "jednostek specjalnych", zajmującym się rozpracowaniem przeciwnika i werbowaniem agentów. Na tej fali podniosła się też krytyka MON, który rzekomo miał nie dbać o cennych, posiadających wrażliwe informacje weteranów.

Prawda okazała się bardziej prozaiczna. Włodzimierz N. stracił rentę w wyniku niestawienia się na kolejne badanie kontrolne (przeprowadzane co trzy lata, przez 10 lat od przyznania renty), na które dostał wezwanie z komisji lekarskiej. W wypadku nieusprawiedliwionego niestawienia się na badanie świadczenie zostaje anulowane - jest to standardowa procedura wojskowych komisji lekarskich orzekających o niepełnosprawności.

Włodzimierz N. nie służył też w żadnej jednostce specjalnej, ale w Centralnej Grupie Działań Psychologicznych, podległej Dowództwu Wojsk Lądowych, a nie Dowództwu Wojsk Specjalnych, niewchodzącej też w skład Służby Kontrwywiadu Wojskowego czy Służby Wywiadu Wojskowego.

Cztaj więcej o Centralnej Grupie Działań Psychologicznych

Grupa ta nie prowadzi żadnych działań specjalnych, ale zajmuje się opracowywaniem i wykonywaniem materiałów studyjno-analitycznych i informacyjnych, szkoleniem żołnierzy wyjeżdżających na misje oraz zbieraniem, analizowaniem, opracowaniem i archiwizowaniem informacji z zakresu problematyki militarno-politycznej i społeczno-ekonomicznej w rejonie działań i państwach sąsiednich.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl