Afryka: udaremnione ataki Hezbollahu?

Michał Piekarski  /  31-05-2013

Nigeryjskie służby bezpieczeństwa przejęły w mieście Kano magazyn broni, według władz nigeryjskich należącej do libańskiej organizacji Hezbollah.

W magazynie znajdowała się artyleryjska amunicja przeciwpancerna, granatnik przeciwpancerny i dwadzieścia jeden granatów, cztery miny przeciwpancerne oraz siedemnaście karabinków z rodziny AK wraz z jedenastoma tysiącami nabojów.

Zatrzymano także trzech obywateli Libanu. Jednego w dniu 16 maja, a dwóch kolejnych w kolejnych dniach na jego podstawie zeznań. Jeden z zatrzymanych ma podwójne obywatelstwo, nigeryjskie i libańskie. Zatrzymani przyznali się do przejścia szkolenia w dokonywaniu zamachów.

Władze nigeryjskie twierdzą, że zatrzymani są uczestnikami spisku organizacji Hezbollah, którzy przygotowywali zamachy na izraelskie i zachodnie cele w Nigerii. Zgromadzona broni mogła posłużyć do przeprowadzenia ataku o dużym rozmiarze, w tym konstrukcji silnych, improwizowanych urządzeń wybuchowych.

Rząd nigeryjski twierdzi że zatrzymani byli wspierani przez ugrupowanie Boko Haram. Jednak należy zauważyć, że organizacja ta jest ugrupowaniem sunnickim a Hezbollah szyickim. Możliwe jest natomiast że faktycznie mogły być przygotowywane przez Hezbollah zamachy na terytorium Nigerii, na zlecenie irańskich służb specjalnych, tak jak to miało już miejsce w innych, odległych od Libanu miejscach, w tym w Ameryce Południowej i Europie.

Około dwunastu procent nigeryjskich muzułmanów stanowią szyici, co pozwalałoby służbom irańskim pozyskiwać osoby znające lokalne warunki w celu prowadzenia aktywności terrorystycznej. Dwukrotnie już nigeryjskie służby twierdziły że udaremniały taką działalność.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl